Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Porucha placenty

  , Autor: michaela11-2

  Dobrý deň ,
  Necelé 2 roky dozadu som porodila mŕtvrho chlapca. V pitve je uvedené INTRAUTERINNÁ ASFYXIA - PORUCHA PLACENTY. Možte mi vysvetliť čo to znamená ? Prípadne ak by chlapec prežil aké následky to má na dieťati ? Porucha placenty bola zapríčinená vysokým tlakom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, porucha placenty je široký pojem. Ak však došlo k placentárnej poruche vplyvom vysokého tlaku, s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k predčasnému odlučovaniu placenty. Plod v maternici je výlučne vyživovaný cez pupočník cez materno-fetálnu alebo tzv. placentárnu bariéru. To znamená, že ak zlyhá placenta a začne sa predčasne odlučovať, je to niečo, ako by dospelému človeku niekto zapchal ústa a zabránil dýchať. Plod sa prakticky v takomto prípade zadusí. Ak by sa aj okamžite začal realizovať akútny cisársky rez, miera poškodenia plodu je rôzna. Neviem Vám odpovedať presne na Vašu otázku, ale aj keby plod prežil, mal by vážne poškodenia, napr. DMO, autizmus a mnohé ďalšie možné poškodenia.