Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,793 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bazàlna teplota

  , Autor: mirka077

  Dobrý deň, p.doktor.
  Chcela by som sa spýtať, či je možné neovulovat ( keďže mierne zvýšený prolaktín mi v tom asi pravdepodobne bráni ) a mať na 17 DC zvýšenú bazàlnu teplotu 36,8 ? Zvýšená bazàlna teplota je vždy v druhej polovici cyklu aj bez ovulácie ? Či sa zvýši, len ak ovulácia prebehne ? Ďakujem za odpoveď !

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, po ovulácii sa prasknutý folikul mení na žlté teliesko (corpus luteum) a začína produkovať hormón progesterón, ktorý spôsobuje poovulačný vzostup bazálnej teploty. Existuje veľa rušivých vplyvov, ktoré ovplyvňujú bazálnu teplotu. Ak neprebehne ovulácia, bazálna teplota by sa nemala zvyšovať. Ovulácia sa dá sledovať nie len na základe bazálnej teploty ale aj na základe iných znakov, ako je vzhľad a kvalita pošvového hlienu, poloha a tuhosť krčka maternice. Potom u niektorých žien možno tiež pozorovať v období ovulácie ďalšie príznaky, ako pobolievanie v podbrušku, napätie v prsníkoch a nejedna žena tiež cíti zvýšenú chuť na sex.

Podobné otázky

 • teplota

  , Autor: odbornik6

  pani doktorka chcela by som sa spytat ked som mala rano bazalnu teplotu meranu v posve 36,5 a o hodinku neskor skocila na 37,7 co to znamena?dakujem pekne vcera som mala sostat menzes no este neprisla dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň,
  pravdepodobne to bude chyba merania, takýto rýchly vzostup teploty nič neznamená, bazálna teplota stúpa v čase ovulácie a to len o 0,5 stupňa, s tehotenstvom takýto veľký vzostup nesúvisí. Ak však bude menštruácia meškať, urobte si tehotenský test.