• neviem

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň, prosím Vás o radu. Už som raz písala otázku že som teh som práve v 17 tt, a že mi tvrdlo brucho a bolelo ma na spodu brucha, a že najbližšiu poradnu mám 3. 9. Odporučili ste mi návštevu lekárky skôr nech sa na mňa pozrie a odporčili ste mi magnezium. Toto ste mi odporúčali cca pred 10 dňami. Kúpila som si v lekarni magnezium, užívam ho 4 x denne. Išla som aj sa skôr ukázať lekárke. Vyšetrila mi moč, bol v poriadku, urobila sono - bábo bolo tiež o.k. kázala mi užívať magnézium a doma oddychovať. Prešlo odvtedy pár dní a ja cítim obrovské bolesti na spodu brucha, brucho mi už až tak netvrdne, ale zato mám neskutočné bolesti na spodu brucha, úplne na spodu brucha. Cítim tlaky na spodu brucha v oblasti mechúra. Je to taká ťahavá tupá bolesť ktorá mi nedovolí ani behať, ani sa poriadne vystrieť, musím byť stále v predklone ohnutá. Bolesť je tupá intenzívna celý deň. Poradňu mám najbližšiu 3. 9. V minulosti keď som čakala prvé dieťa som mávala presne takéto isté bolesti celé moje tehotenstvo až do pôrodu, (nemám dodnes vysvetlený dôvod tých bolestí), a nezaberalo mi vtedy proti bolestiam magnesium, a vtedy ma aj zašili, steh praskol a predčasne som porodila. Teraz som v 17 tt mám presne také isté bolesti stále, lekárka ma videla naposledy pred týždňom, a magnezium mi proti polestiam nezaberá. Prosím Vás s čoho môžem mať také bolesti? po všeobecnej stránke som zdravá teplotu nemám, moč bol, o.k. a stačí kontrola 3. 9. ? Myslíte že mám tie bolesti iba vydržať a netreba ich riešiť? Môžem sa spoliehať na to že kontrola 3. 9 je dostačujúca? ďakujem neviem si s týmto poradiť.
    Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
    Dobrý deň,
    magnézium neužívate od bolesti!
    magnézium máte na upokojenie maternice aby nedochádzalo k predčasným sťahom maternice
    ak nemáte žiaden zápal-ani moč mechúr , ani appendix ani nič podobné
    môťe sa jednať o symfyseolýzu-rozširovanie a rozrušovanie kostných štruktúr symfýzy,. čo je jav typický pre tehotenstvo ale v niektorých prípadoch u niektorých žien sa vyskytujú takéto ťažkosti zosilnené ako extrémne bolestivé bolesti voblasti symfýzy
    na bolesť vám môžem doporučiť len niektoré z analgetík-v gravidite len Paralen
    je možné zváťiž neurologické alebo ortopedické vyšetrenie, tam by vám teoreticky doporučili i inú liečbu-Guajacuran....atd.
    Prípadne prekonzultujte túto možnosť s vašou lekárkou
    s pozdravom a držím palce

    dobrý deň, chcem sa opýtať ohladne toho problému ktorý som mala, vyššie opísaný. Tak som mala mať 3. 9. poradňu a chcela som vedieť či je to dostačujúce s týmto mojím opísaným stavom táto kontrola. 1. 9. som začala aj mierne krvácať tak som išla hneď priamo do nemocnice. Tam mi povedali pri vyšetrení že plod je už v pošve a trčia nožičky. Čo je na 20 tt strašný nález. Bola som v 20 tt. To tehotenstvo bolo takto ukončené. Smutné. Myslíte že rozrušovanie kostných štruktúr spôsobuje toto, otváranie sa? Prosím Vás tie moje už spománané opísané problémy, bolesti, už svedčali súviseli s tým čo sa mi teraz udialo, tento potrat takýmto spôsobom? Nemala som mať poradnu častejšie, a čo zašitie nemalo byťť už plánované skôr? Strašne si to vyčítam. Mám teraz strašné výčitky, že sa niečo prehliadlo a neurobilo sa niečo pre záchranu skôr, že sa to nechalo zajsť do takéhoto stavu. Prosím Vás a ak by som v budúcnosti chcela mať, teda donosiť a porodiť zdravé dieťa v termíne, čo pre to urobiť? čo pomáha? Strašne si to vyčítam že som bola naivná.
    Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
    Dobrý deň,
    ak je teda vylúčená príčina v oblasti moč.ciest a krčok i maternicu sú v poriadku
    ako som vám už písala, môže sa jednať o symfyseolýzu, čo je extrémne bolestivý stav
    zvážte ortoped.vyšetrenie
    s pozdravom
    ďakujem za odpoveď, no akosi som vôbec nepochopila. spomýnate že symfyseolýza môže sopsobovať extrémne bolestivý stav, ale ja vôbec nechápem súvis tohto s tým že som sa otvorila v 20 tt porodila plod. Tento súvis vôbec nechápem. Močové cesty mám určite v poriadku. Mne sa ale otvoril veľmi, veľmi zavčasu krčok. V mojom ešte predchádzajúcom tehotenstve keď som čakala prvé dieťa mi krčok ešte stihli zašiť ale aj tak sa roztrhol, praskol a predčasne som porodila. Aký má toto súvis s tou symfyseolýzou? Prečo sa plod tlačí von u mňa príliž zavčasu, vzäčša v druhom trimestri? Spôsobuje tlačene plodu von nebodaj tá symfyseolýza? A prosím vás ak by som v budúcnosti chcela donosiť a porodiť zdravé dieťa v termíne čo preto urobiť?

    Nie symfyseolýza nespôsobuje a nemá nič spoločné s plodom, spôsobuje len bolesti,
    spomínala ste zašitý krčok v predchádzajúcom tehotenstve , tiež potrat plod v nízkom štádiu gravidity
    nie je mi celkom jasné, koľko teda bolo tehotenstiev (len jedno neúspešné?
    ak sa vám otvára krčok opäť je možné, je na zváženie vášho lekára či vás pošle do nemocnice na cerkláž alebo nie, ak vás pravidlen vyšetruje vidí progresiu nálezov a vie posúdiť váš stav.
    Treba sa jednoznačne poradiť s vaším lekárom a prípadne viesť graviditu ako rizikovú ,
    s pozdravom