Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,460 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Escapelle a meškanie menštruácie

  , Autor: kristis

  Dobrý deň,
  Nedávno (21.8.) som prvý raz potrebovala užiť tabletku Escapelle, bolo to cca za polovicou menštruačného cyklu. O 5 dní (26.8.) som dostala menštruáciu, ktorá síce trvala trochu kratšie než obvykle ale nebola vyslovene slabá. Odvtedy som menštruáciu nedostala (test negatívny), aj keď som čítala, že je to časté a že cyklus sa mohol zmeniť a ďalšiu menštruáciu by som mohla dostať cca o mesiac po tej poslednej vyvolanej tabletkou. Tento týždeň však cestujem do zahraničia, kde budem až mesiac, preto by som rada predišla nejakým ťažkostiam, ktoré by som tam musela riešiť. Ak by sa menštruácia náhodou omeškala a za ten mesiac nedostavila, čítala som, že je vhodné navštíviť gynekológa a nechať si menštruáciu vyvolať. Preto sa chcem spýtať, ak by k tomu došlo, či je v poriadku s vyvolaním menštruácie ten mesiac, kým budem v zahraničí, počkať, alebo by to mohlo mať nejaký negatívny dopad. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je normálne, že po užití tabletky núdzovej antikoncepcie sa menštruačný cyklus znepravidelní. Včasným a správnym užitím tabletky núdzovej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. Ak by sa menštruácia počas mesiaca nedostavila, je vhodné si najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie realizovať tehotenský test a pred vyvolaním menštruácie vylúčiť tehotenstvo u obvodného gynekológa.