Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,991 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • krvácanie mimo cyklu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. V posledných mesiacoch mám problém s krvácaním mimo cyklu. Antikoncepciu som užívala od mojich šestnástich rokov kvôli silnej menštruácii. Po štyroch rokoch som antikoncepciu vysadila a pri zmene gynekológa mi bola diagnostikovaná vrodená chyba maternice uterus bicornis, avšak pri laparoskopii s hysteroskopiou lekár povedal, že by som nemala mať problémy s otehotnením a vynosením dieťaťa, pretože síce to nebolo operovateľné, ale ako som pochopila, tak nie je u mňa problém s plodnosťou a odporúčil mi lekár aby som naspäť nasadila antikoncepciu, pretože môžem po tomto zákroku ľahko otehotnieť. Po spätnom nasadení antikoncepcie sa mi aj po 4 mesiacoch užívania objavovalo krvácanie aj v strede cyklu, čiže môj gynekológ odporúčil aby sme zmenili antikoncepciu. Odvtedy sme vystriedali 3 ďalšie antikoncepcie a ani jedna nesadla (taký problém som pred rokmi s prvou antikoncepciou nemala a sadla hneď len po prvom mesiaci špinenia a potom všetko bolo v poriadku). Rozhodla som sa teda antikoncepciu úplne vysadiť, pretože po 3 rokoch skúšania štyroch antikoncepcií som nechcela znova ďalšiu. Tu nastal problém, po vysadení som mala klasicky menštruáciu, potom po 30 dňoch znova prišla bez problémov aj keď nie na čas. Odvtedy som v začarovanom kolotoči a reálne menej dní v mesiaci krvácam než nekrvácam. Mám menštruáciu týždeň, potom som 4 dni bez, potom dva dni slabo krvácam, potom len špinenie, znova pár dní pokoj a zasa krvácanie. Gynekológ mi robil výter z krčka maternice - všetko v poriadku, teraz mi prišli výsledky z hormonálneho profilu - tiež všetko v poriadku. Momentálne mám nasadení Dughaston na 10 dní a k tomu som si dokúpila vitamíny INOFOLIC Combi premium . Vedeli by ste mi prosím poradiť, čo môže byť za týmto mojim problémom? Gynekológ mi chce naspäť nasadiť znova antikoncepciu, ale to som už odmietla. Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vrámci vrodenej chyby maternice, kedy sú prítomné dve dutiny, či už sa jedná o uterus duplex alebo uterus bicornis môže každá dutina maternice fungovať samostatne, to znamená, že nemusí byť prítomný symetrický rast sliznice, ako aj jej odlučovanie, čo sa prejavuje vo forme krvácania, či už z oboch dutín súčasne alebo krváca každá dutina samostatne po sebe. Užívaním antikoncepcie sú tlmené vaječníky, ako aj obe dutiny maternice, teda rast aj odlučovanie sliznice je pod vplyvom užívaných hormónov. Neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí s krvácaním bude vhodné porozmýšľať napríklad o diagnostickej hysteroskopii.

Podobné otázky

 • Krvácanie mimo cyklu

  , Autor: veva24

  Dobrý deň, som 7 mesiacov po sekcii. Normálnu menštruáciu som dostala hneď po šestonedelí.
  Aktuálne už 15 deň slabo krvácam. Už som takéto niečo mala pred tehotenstvom a bol to polyp. Ten mi bol odstránený na preventívke 12/23 som mala maternicu čistú.
  Myslíte, že ide znovu o polyp alebo nejakú inú poruchu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení určí možnú príčinu ťažkostí a stanoví ďalší postup.

 • Krvácanie mimo cyklus

  , Autor: Natalkaaa

  Dobrý večer prajem, prepáčte že vás vyrušujem, chcem sa opýtať. Tretí deň beriem ATB ( betaklav) 500mg 3 krát denne. Všimla som si že mám krvavý výtok zo začiatku to bolo hnedé špinenie a dnes to už bol taký krvavý výtok. Predpokladám že tým že to začalo s užívam ATB tak je to spôsobené tým aspoň to je môj predpoklad. Ale rada by som poznala názor odborníka či pri užívaní ATB môžu byt prítomné takéto krvavé výtoky. Súčasne beriem aj HAK značky Karhlieght a menštruáciu by som mala dostať za 10 dní. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, užívanie spomínaných antibiotík má vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Nevylučujem, že to spôsobilo špinenie, či krvácanie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a počas užívania antibiotík, ako aj ešte aspoň 7 dní po ich doužívaní používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Špinenie počas dojčenia

  , Autor: Ninaninanina

  Dobrý deň, som dva mesiace aj tyždeň po pôrode a hneď po šestonedelí som dostala veľmi silnú menštruáciu ktorá trvala 12 dní. Potom prestala a za pár dní sa objavil ružový výtok a špinenie a vlastne odvtedy je to stále tak...pár dní špiním potom deň pauza potom opäť ružový výtok. Na kontrole mi doktor povedal že maternica je pekne vyčistená, sliznica nízka a vraj je to krvácanie mimo cyklu hormonálneho pôvodu z dojčenia a kým dojčím nedá sa s tým nič robiť. Moje dieťa má však len dva mesiace a nechcem ho kvôli tomu prestať dojčiť a tak by som rada počula ešte aj Váš názor či je toto bežné alebo normálne a či to prestane.. bojím sa anémie alebo že by to mohlo byť niečo vážnejšie. Ešte asi spomeniem, že keď je to špinenie silnejšie alebo aj počas tej menštruácie som mala málo mlieka a babatko z toho bolo nervózne. Antikoncepciu neužívam

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, nie je to nič nezvyčajné, počas obdobia kojenia môže byť menštruačný cyklus nepravidelný, ako aj intenzita špinenia, či krvácania môže byť rôzna. Za úvahu stojí vyskúšať jednozložkovú, čisto gestagénovú antikoncepciu, ktorú môžete užívať aj počas kojenia. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krvácanie mimo menštruácie

  , Autor: Bambulik

  Dobrý deň pán doktor,
  Mám 36 rokov, po pôrode sa mi skrátil cyklus na 23 dní (rodila som minulý rok v Marci). Posledné 3 menštruácie boli dosť zvláštne, krvácanie bolo veľmi silné, krv skôr hnedá až čierna so zrazeninami. Pár dní po menštruácii (2-4 dni) som opäť krvácala. Už menej ako počas menštruácie, trvalo to tak 2-3 dni. Minulý mesiac sprevádzala krvácanie mimo cyklu aj bolesť v podbrušku. Krvácanie bolo silnejšie, krv hnedá s veľkými zrazeninami. Bola som na vyšetrení u svojej gynekologičky, ktorá skonštatovala, že šlo pravdepodobne o biochemické tehotenstvo, ale že sa to vyčistilo samé a maternica je úplne čistá.
  Poslednú menštruáciu som mala 22.2. a predvčerom som začala znova krvácať. Ráno som mala bolesť vpravo v podbrušku, ako pri ovulácii a na obed som začala krvácať. Krv je červená, občas zrazená. Krvácanie je slabšie ako pri menštruácii, avšak stále dosť intenzívne.
  Viete mi prosím poradiť, čo by za tým mohlo byť? Moja gynekologička je momentálne na dovolenke. Ovulačné krvácanie som nikdy nemala. Alebo môže byť tento cyklus ešte ovplyvnený biochemickým tehotenstvom?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin krvácania, či špinenia môže byť viacero. Neviem, na základe čoho Vám bolo povedané, že sa jedná o biochemické tehotenstvo, či bolo realizované vyšetrenie beta HCG, či sa sleduje jeho dynamika, prípadne pokles až do negatívnych hodnôt. Ovulačné špinenie tiež prichádza do úvahy, prejavuje sa väčšinou v strede cyklu v období ovulácie hnedým špinením, no môže dôjsť aj ku zakrvácaniu, ako aj bolestiam v podbrušku. Nepoznám však nález, ani USG, ani výsledky realizovaných vyšetrení a všetky potrebné informácie a okolnosti, preto je ťažké sa takto objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí je potrebné realizovať gynekologické vyšetrenie a na základe vyšetrení sa určí príčina ťažkostí a stanoví sa ďalší postup..

 • Krvácanie mimo cyklu

  , Autor: Mirinda1210

  Dobrý deň, môj problém je trochu zložitejší. Môj menštruačný cyklus je posledné dva roky v rozmedzí okolo 35-45 dní. Mám 37 rokov. Od 02/2022 kedy som začala opäť sexuálne žiť s novým partnerom som začala krvácať mimo cyklu. Po styku som často mávala pocit pálenia, i keď samotný výtok som často vôbec nepozorovala. Bežné odbery neodhalili nič, vraj som bola v poriadku. Keďže sa mi tento diskomfort po sexe opakoval, gynekológ mi naveľa urobil aj odbery na chlamýdie, ureaplazmy...a tie ostatné... Výsledkom boli: chlamýdie, ktoré teda preliečil jednorázovou dávkou SUMAMEDU-2 tablety naraz u mňa i partnera. Od preliečenia som nemala žiadne krvácanie mimo cyklu. Môj gynekológ si však aj naďalej myslel, že krvácanie medzi cyklami nie je spôsobené Chlamýdiami, ale zrejme hormonálne. Takže pri najbližšej menštruácií som začala s užívaním antikoncepciou Leverette. Menštruácia začala po 45 dňovom cykle. Trvala od 12-17.5.2022. V strede cyklu som mala po predstávke od preliečenia opäť sex s partnerom, a po styku som opäť mala trochu pocit diskomfortu a mierneho vonkajšieho pálenia-ale nič výrazne neznesiteľné, výtok žiadny. 18-19.5 som mala už len minimalne hnedé špinenie - menštruácia sa zastavovala. Problémom je.. že 20.5 som opäť začala krvácať ako pri menštruácií-sýta červená krv, občas aj také akoby zrazené tmavé kúsky, iba krvácanie bolo slabšie, pri návšteve WC. Začalo sa to tlakom po stolici.. ale v podstate normálne krvácanie a hnedé špinenie sa mi stále počas dňa strieda a neprestáva. Bola som u gynekológa, pretože neviem či to môže byť vplyvom antikoncepcie, alebo opäť krvácanie, ktoré sa opakovalo od 02/2022, až pokiaľ ma nepreliečil na chlamýdie. Lekár tvrdí, že to krvácanie nebolo určite spôsobené chlamýdiami, a kontrolné vyšetrenie podľa neho nemá zmysel, takže mi ho neurobil. Vyšetril ma teda hmatom, pozrel sa aj dnu, vraj nevidí žiadne ranky, špinenie bolo viditeľné. Výsledky z cytologie z 05/2022 - dobré-PAP 2. Urobil sono, kde skonštatoval, že maternica ma normalnu-nižšiu výšku - ako pri ANTIKONCEPCII máva, a že nevidí žiadne cysty. Antikoncepciu mi nasadil bez zistenia hormonálneho profilu. Myslíte, že krvácanie ozaj nemôže byť príznakom, že preliečenie nebolo dostatočné, alebo sa tiež prikláňate k tomu, že toto krvácanie je normálny prejav hormonálnej antikoncepcie? Jediná jeho rada, bola že uvidíme čo to urobí ďaľší cyklus, a ak sa to bude opakovať budem musieť ANTI vysadiť. Vôbec už neriešil, že cítim diskomfort, takže mi ani žiadne odbery neurobil - ale výtok nepozorujem. Ako je možné zistiť je to naozaj hormonálne krvácanie, alebo je príčina inde, keďže krvácanie mimo cyklu začalo už pár mesiacov pred užívaním samotnej ANTIKONCEPCIE.. Myslíte, že to ozaj môže byť hormonálna príčina, a krvácanie z antikoncepcie? Ale sa radšej dať vyšetriť u iného gynekológa? Ďakujem za názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je menštruačný cyklus riadený užívanými hormónmi. Ovulácia je blokovaná. Pred nasadením hormonálnej antikoncepcie nemá zmysel realizovať hormonálny profil, ale krvný obraz, koagulačné parametre a pečeňové enzýmy. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch užívania, sa môže vyskytovať špinenie, či krvácanie prakticky počas celého cyklu. Organizmus si musí na pravidelnú dávku hormónov zvyknúť. Odsledujte si to. Čo sa týka liečby chlamýdií, dá SŠ aplikovať aj jednorazová liečba, štandardne sa však chlamýdie liečia viac dní. Môže Vám byť realizovaný kontrolný ster na chlamýdie. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.