Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,163 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Menštruačné problémy

  , Autor: daska-2

  Dobrý večer. Chcela som sa spýtať beriem antikoncepciu 3roky. Minulý mesiac som mala krvácanie len slabé jeden deň, a včera som mala mať opäť krvácanie teda vynechanie z tabliet ale zatiaľ sa nedostavilo. Týždeň dozadu som bola chorá a mala som aj antibiotika, mám také bolesti a kŕče v podbrušku ako keby to malo prísť a stále nič. Je to v poriadku? A ak nebudem mať ani špinenie ani nič, tak mám normálne pokračovať v braní tabliet? Totižto som bola očkovaná tretou dávkou vo februári a opäť mi to celé rozhádzalo, že raz mám a inokedy nemám nič aj dva mesiace. Prípadne dá sa to riešiť aby som to mala pravidelne ako predtým? Pohlavný styk som mala naposledy v januári takže tehotenstvo vylučujem, alebo to môže byť nejaký zápal? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je ničím výnimočným, ak sa počas užívania hormonálnej antikoncepcie, aj napriek pravidelnému užívaniu, krvácanie z vysadenia nedostaví, alebo je iba pár dňové, prípadne vo forme jednorázového zašpinenia. Odsledujte si to. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste chránená. Pokračujte v pravidelnom užívaní. V prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Menštruačné problémy

  , Autor: Kejčl

  Dobrý deň. Bola som na operácii 4/2021 ako 22 ročná mala som na ľavom vaječníku cystu. Operácia dopadla v poriadku. 6 mesiacov som jedla tabletky Endovelle na vnútornú liečbu, počas tých 6 mesiacov som nemala menštruáciu. Pred operáciou som mala cyklus 28dní. Po operácii som nevedela, že sa mi to zmenilo. Myslela som si stále už tento rok že mi menštruácia mešká vždy 6-7 dní. No cyklus sa mi zmenil na 35dní po tej operácii. Tento mesiac mi menštruácia začala 02.06. a skončila 07.06. O dva dni neskôr som bola na preventívke u svojho gynekológa. Povedal mi, že mám všetko v poriadku ale že na tom ľavom vaječníku sa mi zrejme asi opäť robí cysta (2mm). No po dvoch týždňoch(22.06.)som dostala opäť menštruáciu. Nemyslím si, že by mi praskla tá cysta pretože bolesti nemám žiadne a krvácať som začala úplne postupne. Najskôr slabunko a teraz už normálne. Stalo sa mi to teraz prvýkrát po tej operácii. Chcela by som sa opýtať, či to môže byť niečo vážnejšie alebo to má stále následky po tej operácii a cyklus sa stále upravuje. Ďakujem krásne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že ste mysleli 2 cm. Dvojcentimetrový útvar nie je cysta, môže sa jednať o dominantný folikul, či žlté teliesko. Nemyslím si podľa opisu, že sa jedná o niečo vážne. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Silné krvácanie

  , Autor: Mirha

  Dobrý deň,
  Mám jeden problém s ktorým si už neviem rady.
  Približne pred tromi mesiacmi som začala užívať HA Evra a odvtedy sa začali objavovať menštruačné problémy v podobe silného krvácania.
  Postupujem presne podľa návodu na používanie a každý týždeň si opatrne nalepujem jednu nálepku až do týždňa kedy má prísť menštruácia.
  Po aplikovaní druhej nálepky (druhý týždeň po men.) začnem silno krvácať a trvá to celý týždeň. (Krv je červená)

  Najskôr som to neriešila lebo v návode sa píše že je to bežný vedľajší účinok počas prvých troch cyklov ale už sa ozaj začínam báť lebo krvácanie sa dostaví vždy a je veľmi silné. Minulý cyklus som bola s priateľom na pohotovosti lebo som týždeň vkuse menila každý deň aspoň päť vložiek ktoré boli celé od krvi. (Mimo moje dni)
  Bohužiaľ vôbec neriešili môj problém ale mi zobrali krv a zisťovali či som tehotná. Samozrejme im vyšlo že tehotná nie som a tak ma poslali domov.
  Pred tromi dňami som opäť začala silno krvácať (po druhej nálepke) a každým dňom je to horšie.

  S priateľom potrebujeme vedieť či máme nechať dokončiť tretí cyklus ako je v návode a dúfať že to prestane alebo radšej hneď odlepiť nálepku.
  Viete mi prosím poradiť?

  Ďakujem za ochotu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekoľkodňové krvácanie päť vložiek na deň nie je silné. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch užívania, sa môže objavovať krvácanie, nepravidelné aj silnejšie. Odsledovať si to musíte sama. Ak ste boli na vyšetrení, kde zhodnotili, že je to v poriadku, môžete pokračovať v aplikácii náplastí hormonálnej antikoncepcie. Ak však u Vás prevládajú vedľajšie účinky, ktoré prevládajú nad pozitívom aplikácie antikoncepcie, je vhodné porozmýšľať o zmene preparátu. Náplasť si môžete odlepiť kedykoľvek, krvácanie by sa malo následne dostaviť do niekoľkých dní. Momentom odlepenia náplaste nie ste chránená, treba myslieť aj na to. Pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Menstruacne problemy

  , Autor: daska-2

  Dobry, ja som sa chcela spytat ci mi neviete poradit mam tri davky vakciny, poslednu som mala zaciatkom februara, mala som to tak že kazde dva mesiace som mala krvacanie, teda vynechanie z tabliet nakolko beriem antikoncepciu a vždy som mala 3-4 dni krvacanie a take silnejsie ale teraz odkedy som ockovana mam len take slabucke a trva to jeden alebo dva dni, mohlo to sposobit to očkovanie? Lebo pred očkovaním som mala každý mesiac a pravidelne, a moja doktorka povedala ze mam len vtedy prist ak by som vobec nedostala, ja len ci nemusim mat strach nakolko malo krvacam, a este som sa chcela spytat uzivam lieky nebilet sú to lieky na srdce a mám antikoncepciu dienorette neni znizena ucinnost, mozem tie lieky na srdce uzivat spolu s antikoncepciou? Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie by sa krvácanie z vysadenia malo dostaviť počas užívania placebo tabliet alebo počas sedemdňovej pauzy. Nemusí sa však dostaviť vždy, prípadne môže byť iba slabej intenzity. Je to individuálne. Odsledujte si to. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. O užívaní liekov na srdce má Váš obvodný gynekológ vedieť. Pri užívaní spomínaného preparátu nie je znížená účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

 • Menstruacne problemy.

  , Autor: daska-2

  Dobrý, ja sa chcem spýtať beriem antikoncepciu vyše troch rokov a vždy som mala krvácanie z vysadenia aj keď som bola chorá, nikdy sa nestalo že by som nemala krvácanie. A v auguste som bola očkovaná 2 dávkou a odvtedy mám problémy, september oktober som mala este normálne no od novembra 2021 som to mala tak že dva krát som krvácala a dva krát nie, neviete čo to mohlo spôsobiť? Bola som z toho zúfala že to bolo takto išla som za mojou doktorkou a spravila mi len vyter a nasla mi minulý mesiac z výterov črevnú baktériu samozrejme som sa preliečila mala som antibiotiká a včera som normálne krvácala len mi bolo neskutočne zle bola to migréna spojená s krvácaním, je to v poriadku že som vracala a že ma bolela a bolo mi tak strašne zle? Neviem či to mohlo spôsobiť to že tie 2 mesiace som nekrvácala, je to možné? A ak by sa to zopakovalo o mesiac tak doktorka mi môže napísať niečo od bolesti? A nemám žiadnu cystu ani nič podobne, ako píšem zmena nastala až keď som sa dala zaočkovať, síce beriem lieky na tlak ale to beriem od septembra tak pochybujem že by to mohlo byť z toho, a ešte otázka teraz vo februári mám ísť na 3tiu dávku očkovania, môžem ísť alebo to mam odložiť? Mňa hlavne zaujímalo prečo mám krvácanie každé 2 mesiace či je to v poriadku. Ďakujem pekne za rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie nemusí každý mesiac dôjsť ku krvácaniu z vysadenia, je to pomerne bežné. Naopak, niekedy sa môže vyskytovať špinenie aj počas celého cyklu. Očkovanie môže mať vo všeobecnosti vyplav aj na menštruačný cyklus, takže nevylučujem aj tento vplyv. Odsledujte si to. Podľa mňa sa očkovať môžete nechať. Nevylučujem tiež, že sa u Vás začali prejavovať vedľajšie alebo nežiadúce účinky preparátu hormonálnej antikoncepcie a že bude potrebné zmeniť preparát hormonálnej antikoncepcie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Menstruacne problemy

  , Autor: daska-2

  Dobrý deň, mám problém, s menštruáciou, jeden mesiac ju mám a jeden mesiac nie, teda beriem HAK 2 roky. Dnes som bola u mojej gynekologicky a ta mi povedala, že nie som ani tehotna ani cystu nemam ani na zapal to nevyzera, to pre istotu mi zobrala stery. A ja som sa dala ockovat v auguste druhou davkou a od Novembra mi to hapruje tá menštruácia že raz mám raz nie, doktorka mi povedala že ak mi nepríde vo Februári že mám prísť a dá mi injekciu. A mám výtok dala mi Gynoflor vafginálne tablety chcem sa spytat ked si to zavediem nezostane to vnútri alebo sa nemusím báť a rozpustí sa to? Nemám s tým skúsenosti tak mám troška obavy, preto sa pýtam. A mám aj vysoký tlak ale to mám už 8 rokov a začala som len teraz brať lieky, v októbri ale doteraz som priblémy nemala, myslíte si tiež že to môže byť zapríčinené tým očkovaním? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užívate hormonálnu antikoncepciu, krvácanie z vysadenia sa nemusí dostaviť každý mesiac. Je to normálne. očkovanie má vplyv na menštruačný cyklus, takže to môže tiež zohrávať svoju úlohu, že u Vás nedochádza ku krvácaniu z vysadenia každý mesiac, aj za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu, injekcia na vyvolanie menštruácie sa nepodáva. Gynoflor je preparát na úpravu pošvovej mikroflóry, zavádza sa do pošvy, najlepšie večer pred spaním, aby sa počas noci v pošve tabletka rozpustila. Čo sa týka možného vplyvu očkovania na vysoký tlak, je to skôr otázka na internistu kardiológa, ale vylúčiť sa to nedá.