Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,982 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Meškanie menštruácie

  , Autor: zizzi

  Dobrú deň pán doktor,
  V decembri 2019 som u vás v pôrodnici porodila synčeka, ktorého som hneď dojčila, prvá menštruácia sa mi dostavila po 3 mesiacoch od pôrodu, a mala som ju pravidelnú aj napriek tomu, že som kojila. 8 mesiacov po pôrode sa malý odstavil a nechcel už byť kojený, tak sme s kojenim prestali, vtedy mi 2 mesiace neprišla menštruácia, potom nabehla pravidelne, táto pravidelnosť trvala tri mesiace. Medzičasom som absolvovala ebdokrinologickú kontrolu, keďže beriem Euthyrox, doktorka mi predpísala Euthyrox 25 nakoľko sa jej výsledky pozdávali a menštruáciu som mala vtedy pravidelnú. V decembri 2020 som prekonala covid a poslednú mestruaciu som ešte malá v januári 2021, odvtedy som ju nedostala. Kontaktovala som v apríli 2021 endokrinologičku a tá mi zdvihla Euthyrox na 50+Inofolic, vo februári som bola na preventívnej prehliadke u gynekológa, kde bolo všetko ok (ster a usg). Trpím tiež PCO za posledné roky som pribrala dokopy 30kg, snažila som sa po pôrode schudnúť, ale podarilo sa mi len 4kg a neviem viac. Posledné týždne sa mi objavujú napätia vo vaječníkoch aké mávam pred menštruáciou, ale tá sa nedostaví a tieto predmenštruačné príznaky potom prejdú. Môže to súvisieť aj s prekonaním covidu, že mi menštruácia mešká? Prečo cítim predmenštruačné bolesti a tlaky? Tehotná nie som, opakovane som si robila testy, s manželom si tiež ešte dávame pozor. Neviem ako dlho môžem ešte čakať, teraz sú to 4 mesiace a mesiac beriem zdvihnutú dávku Euthyrox-u. Ďakujem Vám za usmernenie. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin meškania, či znepravidelnenia menštruačného cyklu môže byť viacero. Vplyv COVIDu nemožno vylúčiť, skôr si ale myslím, že sa jedná o hormonálny problém. Dôležité je aj vyšetrenie hormonálneho profilu, ktorý by mohol trochu viac objasniť poruchu menštruačného cyklu.

Podobné otázky

 • Meškanie menštruácie

  , Autor:

  Dobrý večer. Chcem sa spytat...vysadila som antikoncepciu a uz 6 dni mi meška menštruácia ( ocividneto je bezne po vysadení). Styk s partnerom som mala ale tehotna niesom. Čo mam robit preto aby som mohla co najskorsie otehotniet ked mam nepravidelny cyklus?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 6 dní meškajúca menštruácia po vysadení hormonálnej antikoncepcie, navyše ak ste mali pred užívaním nepravidelný menštruačný cyklus, je pomerne bežná. Ak sa Vám nedostaví menštruácia, pri meškaní 14 dní si urobte tehotenský test, keďže ste mali pohlavný styk. Následne navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý jednoznačne vylúči tehotenstvo, prípadne Vám menštruáciu vyvolá a určí ďalší postup.

 • Meškanie menzesu 42 dní

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor,
  obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor.. Menzes mávam celkom nepravidelný, naposledy som mala 23. januára..
  Pán doktor mi pred 3 týždňami predpísal Progestanelle, no menzes neprišiel, robil hormonálny profil, ktorý je v poriadku.
  Dnes mi predpísal antikoncepciu, krúžok NuvaRing, na s pravidelnenie menzesu s tým, že mám len čakať, kým mi menzes príde, lebo, že by nemal význam predpísať mi ďalší Progestanelle, keď mám hormonalny profil v poriadku..
  Pohlavný styk som mala naposledy 21. februára, pred 38 dňami, prerušovaný, no odvtedy chránený kondómom, testy mám negatívne..
  Nerozumiem teda, prečo mi menzes stále nechodí, v podbrušku na pravej strane mávam niekedy dosť silné bolesti a kŕče už celé týždne..
  Mohla by na to vplývať aj nízka hmotnosť? Mám 174 cm a 50 kg, no jem zdravo.. Športujem, no nepreháňaj to.. Nejem ani mastné jedlá, sladkého tiež pomenej.. Taktiež som bola vo februári darovať krv, mohol by byť aj to dôvod meškania menzesu? Taktiež mám nízku sliznicu maternice..
  Vopred Vám ďakujem krásne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez vyšetrení a USG nálezu, ako aj bez poznania výsledkov všetkých doteraz realizovaných vyšetrení, je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Dôležité je jednoznačné vylúčenie tehotenstva odberom krvi na beta HCG, zistiť dôvod bolestí v pravom podbrušku, či nie je prítomná napríklad cysta, ktorá by mohla vysvetľovať meškanie menštruácie. Pri jednoznačnom vylúčení tehotenstva, ako aj vylúčenia patológie na ženských pohlavných orgánoch v malej panve, ktorá by mohla spôsobovať meškanie menštruácie je možné menštruáciu vyvolať. Treba tiež povedať, že na menštruačný cyklus má veľký vplyv aj stres, zmena životosprávy, či prehnaná pohybová aktivita.

 • Meškanie menštruácie

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor, chcela by som sa opýtať, či je možné ak som mala styk s priateľom na začiatku februára, menštruácia prišla 21.februara ale teraz 20marca ešte neprišla, či je možné že som tehotná. A či je možné že pri vaginálnom ultrazvuku by plod ešte gynekológ nezachytil. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pár dní meškajúca menštruácia ešte nemusí nič znamenať. Pri meškaní menštruácie 14 dní si realizujte tehotenský test, prípadne navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý tehotenstvo stanoví na základe odberu krvi na beta HCG. Za daných okolností by embryo v maternici ešte nebolo vidieť.

 • sex

  , Autor:

  dobrý večer prajem chcela by som sa informovať chcem sa ujisťit ms mi meška každy mesiac 1 den styk som mala v januára začiatkom dostala som ms a som si robila tehotenský test viac krat a bol negativny febuar mi meškal jeden den a som si robila tehotenský test a bol negativný a robila som si viacero testov po mesiaci styku a kedže mi meška stale jeden a vy pišete že je potrebne si urobit na 14 den meškania test ale mne meška stale jeden den len a po styku mesiac som si robila naposledy test a bol negativny myslite si že som tehotna ? či to už si namyslam tehotenstvo

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností si myslím, že je viac ako isté, že tehotná nie ste. Meškanie menštruácie jeden deň je v norme. Nemusíte sa obávať. Do budúcna odporúčam mať chránený pohlavný styk, kedy nebudete musieť mať obavy z tehotenstva.

 • Meškanie menštruácie

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či protizapalové tabletky môžu narušiť alebo mat´ na svedomí meškanie menštruácie? Beriem 2 týždne aceclofenac acord aj ešte jedne lieky na uvoľnenie svalstva. Ďakujem veľmi pekne za odpoved’.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je v organizme zápal, môže to mať vplyv aj na meškanie menštruácie. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.