Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,690 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, užívam duphaston kvôli silnému menštruačnému krvácaniu. Užívam ho prvýkrát, ale neznášam ho veľmi dobre, mám návaly tepla, potom mi je zas veľká zima. Cítim ako ma rozpaľuje a mám aj zvýšenú teplotu. Mám ho užívať 7 dní, dnes je šiesty a vôbec sa to nezlepšuje. Dokonca cítim tlaky na hrudi. Dá sa prosím vymeniť za Utrogestan, aby to pôsobilo iba lokálne? Alebo ho užívajú len tehotné? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je ťažké bez poznania bližších informácií a okolností sa objektívne vyjadriť. Lokálne pôsobenie v pošve nemusí mať v tomto prípade želaný efekt. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý zváži prípadnú zmenu liečby a určí ďalší postup.

Podobné otázky

 • Nepravidelna menstruacia, Duphaston, tehotenstvo

  , Autor:

  Dobry den,
  mam 40 rokov a od 11/20 chybajucu menstruaciu. V marci som dostala menzes na zaklade pouzivania Duphastonu, ktory som vsak opat zacala pouzivat az 29.4. (2tb denne). Podla menstruacnej appky by tento den mal zodpovedat 1.dnu menstruacie (to som zistila neskor). Dna 1.5. vsak doslo k neplanovanemu nechranenemu styku. Chcela by som sa opytat, aka je moznost otehotnenia v tomto pripade, plus, kedy je vhodne urobit si tehotensky test a ci bude ukazovat realnu situaciu, ak pokracujem v brani lieku. Dakujem velmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jednalo o obdobie menštruácie, tehotenstvo je málo pravdepodobné. Za daných okolností to však nie je úplne jednoznačné, preto sa tehotenstvo nedá úplne jednoznačne vylúčiť. Tehotenský test si pri nepravidelnom menštruačnom cykle realizujte v období očakávanej nasledujúcej menštruácie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • vYšKA SLIZNICE

  , Autor: Iveta

  Pan doktor som 16 deň menštruačneho cyklu. Kvoli dysfunkčnemu krvacaniu v perimenopauze som minuly mesiac podstupila kyretaž .Kvoli hyperplazii endometria. teraz mam nasadeny Duphaston od 11 -24 dňa cyklu a dnes je 16 deň cyklu a mam vyšku sliznce 13 mm. Lekar mi povedal, že je to Ok, že nejak sa to deli na polovicu, že ta vyška je normalna pri uživani Duphastonu.. Mam planovanu hysterktomiu, ale bojim sa, aby ta posledna menštruacia nebola pre mňa neunosna.Ešte sa chcem opytať, budem operovana cez brucho a lekar mi povedal, že sa pred operáciou robi tamponada pošvy. Je to pre ženu aj bolestive, alebo neprijemne? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každé zdravotnícke zariadenie má svoje operačné postupy. Na našej klinike sa tamponáda pošvy nerobí. Postupujte podľa odporúčaní lekárov, zbytočne sa nestresujte.

 • Silná menštruácia

  , Autor:

  Dobrý večer pán doktor. Mám 39 rokov. V marci som bola na ockovani Astrou. Od vtedy mám problémy s menštruáciou. Spočiatku krvácanie, následne nonstop špinenie a potom opäť neskutočne silné krvácanie s veľkými zrazeninami. Bola som u svojho obv. gynekológa, najskôr mi predpísal Duphastone na 10 dní. Ukľudnilo sa to a konečne som týždeň nekrvacala ani nešpinila. Po vybratí som začala znova krvácať, 2 dni normálna menštruácia a potom opäť extrémne silná. Pán doktor mi poradil užívať Ascorutin, ale nezlepšílo sa to ani po cca týždni. Teraz je krvacanie bez veľkých zrazenin, ale 1 tampón resp. 1 vložka mi vydrží max 1 - 1,5 hod. Opäť som sa kontaktovala s doktorom a dnes mi predpisal Dicynone tabl. 500 mg 2x 1 denne + naďalej Ascorutin . Myslíte, že to zaberie a po akej dobe? Alebo je namieste už riešiť iný postup, napr. čistenie. Iné ťažkosti okrem krvácania nemám, nebolí ma hlava, nezvracala som, nemám zavrate, len už začínam byť slabšia a unavenejšia. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ťažko sa takto vyjadriť k príčine silného krvácania, keďže nepoznám USG nález, ani ostatné nálezy vyšetrení, či výsledky odberov. Ak nezaberie farmakologická liečba, bude vhodné uvažovať o kyretáži, prípadne hysteroskopii s kyretážou, pri ktorej sa prezrie celá dutina maternice a zistí možná príčina krvácania. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Nedostatok železa a silný menzes

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  mám 36 rokov a posledný rok mám silný menzes, býva 3-4 dňový, ale druhý deň silno krvácam aj so zrazeninami. Podstúpila som kyret a hysteroskopiu a výsledky sú v poriadku. Po menštruácii je sliznica nízka. Dnes som sa pri preventívke u všeobecného lekára dozvedela, že mám hodnotu hemoglobínu 119, železo je nižšie. Už niekoľko mesiacov mám problém s búšením srdca, teraz viem prečo. Keď som užívala železo pred posledným menzesom bola menštruácia normálna bez zrazenín a ustúpilo aj búšenie srdca. Je možné pán doktor, že tie silné menzesy boli práve z dôvodu, že som bola anemická? Dostala som aj duphaston na polroka na preliečenie, ale nechcem ho zbytočne užívať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodnotu hemoglobínu máte hraničnú, na spodnej hranici normy. Je pravda, že anémia môže spôsobovať palpitácie, teda búšenie srdca. Či je za tým práve hodnota hemoglobínu, neviem povedať, pri uvedenej hodnote si to ale nemyslím. Bližšie sa Vám takto neviem vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Skrátenie cyklu

  , Autor:

  Dobrý deň, už niekoľko mesiacov užívam Duphaston kvôli špineniu pred MS. Posledné dva cykly mi MS prišla o 11 a 13 dní skôr. Nebolo to ovulačné krvácanie, ale klasická menstruacia s bolesťou prsníkov pred a počas krvácania a bolesťou v podbrušku, akurát bola slabšej intenzity. Pri cykle skrátenom o 11 dní, som opäť mala špinenie 6 dni pred MS. Na posledné sono som bola v auguste - bolo ok, k lekárke idem až o 10 dní. V auguste sa chceme pokúšať o prvé dieťa . Mam 32 rokov a cyklus bol doteraz 28-dňový a MS trvala 7 dní. Ak pociťujem pri MS aj bolesť prsníkov, teoreticky by sa mohlo jednať o hormonálny problém, ak bolo sono bez nálezu? Čo si myslite o mojom probléme? Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Hormóny v tom zohrávajú úlohu určite, takto Vám však viac nepoviem. Je nutné vylúčiť tehotenstvo, realizovať vaginálne vyšetrenie, USG vyšetrenie, hormonálny profil, ... Navštívte Vášho obvodného gynekológa dľa plánu. Na základe výsledkov vyšetrení sa zistí možná príčina ťažkostí a určí sa ďalší postup.