Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,473 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň, v prvom rade sa chcem poďakovať za odpoveď na predchádzajúce otázky. Zároveń Vás chcem ešte požiadať o vyjadrenie v tejto veci. Kvôli špineniu pred MS užívam Duphaston (15. - 24. deň cyklu). Cyklus mám 28 dňový. Má význam dobrať celý blister Duphastonu, ak mám už normálnu MS? MS som tento mesiac dostala o 11 dní skôr. A ešte jedna vec. Kvôli pretrvávajúcej HPV pozitivite /cytoster už tohto času OK/ užívam ja aj partner Indol 3C. Ja som mala 2 mesačnú pauzu po 3-mesačnej kúre a užívam ho ďalej. Partner užíva už 4 mesiace Indonal Man. Lenže u mňa je stále prítomné HPV, môže užívať partner naďalej bez prestávky Indonal Man? Predpokladám, že ak užíva podľa návodu, nemal by mať nežiadúce účinky ani sa predávkovať. Čo si myslíte? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, doužívaním Duphastonu si neuškodíte, môžete ho doužívať. Spomínané preparáty sú voľnopredajné, môžete ich užívať aj v niekoľkých kúrach.

Podobné otázky

 • Menstruacia 2x mesačne.

  , Autor:

  Dobrý deň, dlhodobo mam prolebmy s menštruáciou mávam ju 2x do mesiaca.pred vyše rokom som vysadila antikoncepciu a odvtedy mam takéto problémy. MOJA DR. Mi predpísala estrofem najskôr 1 a duphaston 2x1. Teraz pred 3 mesiaci mi to zvýšila na estrofem 2x1.Po do užívaní mi príde menstruacia, ale príde mi opäť po 2 týždňoch, vychádza to pocas ovulácie ale nie je to len spinenie ale normálna menstruacia. Dr ma pozerala a mala som všetko v poriadku. Akurát mi nemôže vyjsť ster z krčka, stále napíšu že zmiešaná mikroflora tuším. Dr to nejak nerieši podľa nej ten kŕčok mam pekný. Už som z toho zúfalá nakoľko sa chcem pokúsiť o 2 dieťatko. Viete mi poradiť, pripadne odporučiť aj nejaké voľnopredajné lieky? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa u Vás jednať aj o ovulačné krvácanie, záleží od dĺžky krvácania. Takto je však bez poznania všetkých výsledkov a okolností ťažké sa vyjadriť. Podľa opisu máte nasadenú liečbu. Dôležité je aj vyšetrenie hormonálneho profilu. Ďalšou z možností je opätovné nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

 • Hysterektomia

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, som v perimenopauze a kvoli silnemu a dlhemu krvacaniu sposobene hormonmi, kde nepomaha hormonalna lečba Duphastonom a naslednej anemii mi bola doporučena hysterektomia abdominalna, kvoli zväčšenej maternici.
  Chcela by som sa opytať, či je pre ženu tato operácia naročna, ako to ženy zvladaju, čo sa tyka bolesti tesne po operácii a komplikacii. Aj čo sa tyka intimneho života po operácii.A aka priprava ma čaka pred operáciou? Klystir, zavedenie katetra a aj tamponada pošvy sa robi? Tu som mala robenu raz, po porode som sa natrhla a bolo to strašne neprijemne a bolestive pre mňa.Ďakujem Vam za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každý operačný výkon je pre ženu zaťažujúci. Ženy to zvládajú pomerne dobre, záleží od viacerých okolností, veku, prahu bolesti, pridružených ochorení, ... Lieky proti bolesti sa samozrejme pooperačne podávajú. Ak sa všetko zahojí ako má a prebehne bez komplikácií, zásadný vplyv na pohlavný styk to nemá. Je to však tiež vysokoindividuálne. V závislosti od diagnózy sa dá odstrániť iba telo maternice a krčok maternice sa ponechá. Nie je to však vždy ideálne riešenie. Každé zdravotnícke zariadenie má svoju prípravu k operácii, klystír, či zavedenie permanentného močového katétra je štandardom všade. Tamponáda pošvy sa nerobí, nie je dôvod. Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa nebojte pýtať v zdravotníckom zariadení, kde bude operačný výkon realizovaný.

 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, užívam duphaston kvôli silnému menštruačnému krvácaniu. Užívam ho prvýkrát, ale neznášam ho veľmi dobre, mám návaly tepla, potom mi je zas veľká zima. Cítim ako ma rozpaľuje a mám aj zvýšenú teplotu. Mám ho užívať 7 dní, dnes je šiesty a vôbec sa to nezlepšuje. Dokonca cítim tlaky na hrudi. Dá sa prosím vymeniť za Utrogestan, aby to pôsobilo iba lokálne? Alebo ho užívajú len tehotné? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je ťažké bez poznania bližších informácií a okolností sa objektívne vyjadriť. Lokálne pôsobenie v pošve nemusí mať v tomto prípade želaný efekt. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý zváži prípadnú zmenu liečby a určí ďalší postup.

 • Duphaston a zvýšené dimery

  , Autor:

  Dobrý deň doktor, môže sa užívať duphaston pri zvýšených dimeroch? Hodnota 0,75 (0-0,5). Je to stav od pôrodu (3/2017), vek 36. Duphaston nasadený kvôli silnej menštruácii. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin zvýšených D-dimérov môže byť viacero. Duphaston na to vplyv nemá.

 • Klimakterium

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, som v perimenopauze a trapi ma silne a dlhšie krvacanie,po 3 mesačnom vynechani cyklu, ktore skončilo kyretažou. Vysledok histologie- polypoidna hyúperplazia endometia bez atypii. v tomoto cykle mi lekar nasadil Duphaston, aby mi sliznica maternice nadmerne nenarastla. Lekar mi kazal pouvažovať o operácii, na ktoru nechcem isť, preto hľadam ine riešenie. Chcela som sa opytať, či nie je možne nasdiť HRT liečbu, ktorá by sposobila utlm menštruacie a regres sliznice. Aj duphaston sposobuje regres sliznice?Duphaston mi opäť navodi menštruaciu, no ja by som prijala skor jej ukončenie.Su nejake lieky, ktoré by mi mohli pomocť? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za istých okolností, by bolo vhodným riešením zavedenie vnútromaternicového telieska, ktoré by spôsobilo útlm rastu sliznice, ako aj krvácania.