Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,446 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Provera

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, chcem sa opytať či liek Provera sa už nevyraba? Beriem liek Duphaston od 11.23 dňa cyklu a počas uživania mam stale od 5 dňa uživania špinenie až do menštruacie, stale rovnako v 3 cykloch. Lekar mi hovoril, žeby bola pre mňa idealna liečba Proverou, ale že sa už nevyraba. mam 51 rokov.Čitala som, keď je liek nasadeny od 11 dňa nastane kratka proliferačna faza a sliznica maternice nedostatočne vyzreje a začne sa odlučovať, neudrži sa. Nepomohlo by zmena na neskorši deň cyklu?Beriem ho ako prevenciu proti prerastaniu sliznice, lebo keď menzes vynechal mala som silnejšie krvacanie, ktore skončilo kyretažou, vysledok mierna hyperplazia bez atypickych zmien. Pan doktor ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pokiaľ viem, Provera je dlhodobo nedostupným liekom, ale presnejšie informácie Vám budú vedieť povedať v lekárni. Čo sa týka užívania Duphastonu, pri postrehoch ako aj výhradách je to najlepšie konzultovať priamo s Vašim obvodným gynekológom.

Podobné otázky

 • Norethisteron

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, včera som sa Vas pytala o tom Norethisterone a silnejšej menštracie po ňom: Ďakujem za odpoveď. Mám 50 rokov a som v perimenopauze. Bola som na endokrinologii a doktorka mi diagnostikovala insuficienciu lutealnej fazy. Čo to prosim Vas znamená?Teraz by som mala menzes dostať v sobotu, ale od včera 25 dňa cyklu mam len jemne krvave špinenie. Neviem, či je to zase len to špinenie pred menzesom, alebo taka slaba menštruacia. Mám pobolievanie v podbrušku a križoch, ako pri menštruacii. Je to druhy cyklus po Norethisterone.A ta Provera by mala pomocť na moje problemy podľa Vas? ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, luteálna fáza je jedna zo 4 fáz menštruačného cyklu. Hormonálne poruchy môžu byť na úrovni jednej, alebo viacerých naraz. Nedostatočné fungovanie vašich hormónov plodnosti môže spôsobovať krátku luteálnu fázu, predmenštruačné špinenie, pomenštruačné hnedé špinenie, ... Nepravidelnosti menštruácie alebo neplodnosť môžu byť prvým prejavom nadmerného vylučovania prolaktínu, čo sa od začiatku prejavuje ako porucha luteálnej fázy. Provera je gestagén, teda hormón, ktorý sa používa pri liečbe dysfunkčného krvácania, vyvolaného hormonálnou poruchou, po vylúčení organickej poruchy,
  liečbu endometriózy a aj na potlačenie účinkov estrogénov na sliznicu maternice u žien po menopauze. Keďže nepoznám presné výsledky hormonálneho profilu, neviem sa objektívne vyjadriť. Skúsiť môžete užívať vitamín B6 v dávke 200-600mg/deň. Čo sa týka súčasného krvácania, alebo špinenia, môže sa jednať o menštruáciu. Po Norethisterone sa cyklus môže znepravidelniť ešte viac. Postupujte podľa odporúčaní lekárov, ktorý majú k dispozícii kompletné výsledky. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach sa ich nebojte kontaktovať a pýtať.

 • Norethisteron

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, chcem sa opýtať, či može byť menštruacia po uživani Norethisteronu silnejšia ako obvykle aj s kuskami sliznice. Bola som po kyretaži a moj gynekolog mi ho nasadil kvoli dovolenke. Kyretaž som mala robenu kvoli rozhadzanemu menštr. cyklu, 2 mesiace mi to meškalo, tak som 2 týždne špinila a tak som sa silno rozkrvacala.Myslela som si, že po kyretaži bude menzes slabši, ale bolo to naopak.Vysledky histologie su v poriadku.Niekedy sa mi objavi aj slabe špinenie hlavne pred menzesom, Ako by som to mala riešiť? Su na vine hormony? Lekar mi chce nasadiť Proveru, len nechcem odiaľovať menopauzu. Ako by ste to riešil? Dakujem za odpoveď.To špinenie ma dosť obťažuje.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, po terapii Norethisteronom môže byť krvácanie silnejšie. Norethisteron je dvojsečná zbraň, niekedy viac skomplikuje a znepríjemní ako pomôže. Nepoznám všetky okolnosti, takže a neviem bližšie objektívne vyjadriť. Závisí aj od veku, či menštruáciu ešte podporovať k pravidelnosti alebo skôr tlmiť. Hormóny v tom zohrávajú kľúčovú úlohu. Provera je tiež jedným z riešení. Musíte sa po konzultácii s obvodným gynekológom dohodnúť na najoptimálnejšom postupe.

 • Spinenie

  , Autor: odbornik6

  Dobry den,uz druhym mesiacom beriem hormony provera na upravu MS.Kazdy mesiac mi chodia vzdy na druhy den po dobrani.Tento mesiac mi v den MS doslo slabe spinenie,brucho ma pobolieva ale menej ako pri MS,obcas mi byva aj zle ide zo mna kyselina.S priatelom mame nechraneny casty pohlavny styk.Chcem sa spytat co moze posobit ze mi doslo spinenie a nie MS ked beriem prasky a chodia mi tak pravidelne? Dakujem za vasu odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  urobte si tehotenský test, je možné, že by mohlo ísť aj o graviditu.