Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,401 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • hormony

  , Autor:

  Dobrý den, mám 39 rokov a cca od marca nepr. cyklus, stávalo sa mi, že som odstávala menzes skoro, už na 20.den a trval dlho 10-12 dní, posledný cyklus mi naopak menzes meškal a dostala som až na 52. den...bol mi robený hormonálny profil na 44. den cyklu s výsledkami LH 1,7...FSH 4,2...PROG 0,1...ESTRA 72 ...Prosím Vás, čo hovoria tieto výsledky? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám jednotky, v ktorých ste napísali hodnoty jednotlivých hormónov, je ťažké sa objektívne vyjadriť. Vzhľadom k predpokladaným jednotkám luteinizačného hormónu (LH) ako aj FSH (folikuly stimulujúceho hormónu) máte vzhľadom k datovaniu odberu hodnoty v norme. Hodnota progesterónu 0,1 predpokladám v nmol/l je veľmi nízka a to Vám môže spôsobovať nepravidelný menštruačný cyklus. Hodnota estradiolu 72 predpokladám v pmol/l máte tiež mierne zníženú. Opakujem, bez poznania presných hodnôt aj v jednotkách sa objektívne vyjadriť neviem. Odporúčam sa v prípade akýchkoľvek ťažkostí či nejasností obrátiť na Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná presnú interpretáciu výsledkov, najlepšie pozná Váš stav a tým pádom Vám bude vedieť najobjektívnejšie odpovedať na otázky a stanoviť ďalší postup.

Podobné otázky

 • Kyretaž dodatok

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, vďaka za odpoveď.Volala som svojmu lekarovi, ma dovolenku, len sestrička mi povedala, že podľa nej som dostala normalny menzes, v utorok som dobrala Duphaston a v stredu bola robena kyretaž kvoli 5 tyždňovemu špineniu, ale že bude slabši, pretože je sliznica maternice vyčistena, ale hormony menzes spustili.To krvacanie je ako slabšia menštruacia. Ma sestrička skutočne pravdu?Može menzes nastať aj po kyretaži a može ho ovplyvniť uživanie Duphastonu? Ďakujem ešte raz za odpoveď a prajem pekny deň..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, ak máte hormonálnu rezervu, po kyretáži sa môže cyklus upraviť a dostaviť sa môže aj menštruácia.

 • Špinenie

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, prosim vas o radu, lebo som už zufala z mojej situacie. Mam skoro 52 rokov a som v perimenopauze.Od minuleho roku menzes začina vynechavať. Pred rokom robena kyretaž po 3 mesačnom vynechani silne krvacanie - vysladky z hystologie OK, cytologia, vytery OK.Na vyrovnanie cyklu a ako prevenciu pred silnym, krvacanim nasadeny na pol roka Duphaston. Pri jeho uživani sa mi objavovalo slabe špinenie od 7 dňa uživania až do menštruacie, menštruacie neboli silne.Potom sme Duphaston vynechali.bol robeny horm. profil, estrogeny v norme , progesteron nizky, FSH 12.Ped 3 mesiacmi sa mi objavila na vaječniku cysta 32 mm folikularna, menzes meškal 2 mesiace, sliznica maternice bola vysoka, tak bol podany Duphaston na vyvolanie menštruacie.Menzes som dostala , bola som po ňom na USG, sliznica maternice Ok, dutina maternice sumerna, intermuralny myom 2 cm, ktorý mam už 15 rokov, bez polypov, vaječniky bez cyst.Moj problem suvisi s tym, že som na 12 deň cyklu začala mať krvavy vytok, ktorý trval 2 dni , potom nasledovalo hnede špinenie. Na 13 deň cyklu som bola u lekara, nasadil mi Duphaston s tym, že špinenie prestane, ale dnes je 20 deň cyklu a špinim stale. Už lieky beriem 8 deň . Ešte som takyto problem nemala, aby som začala špiniť tak skoro po menštruacii na 12 deň cyklu, váčšinou sa mi to stava pri uživani Duphastonu. Ak mi menzes meška, tak špinenie nemam Dnes mi lekar povedal, aby som pouvažovala o hysterektomii, že keď je liečba gestagenmi neučinna, tak už nevie čo so mnou.Stale mi hovoril, že stav materniece nieje na hysterektomiu a dnes toto.Nechcela by som podstupiť operaciu.Pan doktor , nie je možna ešte nejaka liečba, alebo čo mohlo sposobiť to dlhe špinenie.hovoril, že estrogeny mi davať nemože, lebo by sliznica maternice veľmi narastla a silno by som krvacala. V tomto obdobi preživam veľky stres.Skušala som brať Ascorutin, ale špinenie mam stale. Povedal, že to už bude až do menštruacie a že to sposobuju hormony. Som z toho nervozna, lebo sa bojim , čo sa so mnou deje. Pan doktor, veľmi Vam ďakujem za Vaše cenne rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte estrogény v norme, môže sa teoreticky jednať o ovuláciu, eventuálne ovulačné špinenie. Ak nesúhlasíte s hysterektómiou a krvácanie nie je extrémne silné a neanemizuje Vás, môžete spomínané obdobie prečkať špinením. Podľa opisu Vás lekár sleduje a dáva Vám aj objektívne odporúčania. Niekdy sa dostávame aj my do slepej uličky a nevieme dať iné odporúčania, ako buď radikálne riešenie, a to odstránenie maternice, alebo podpornú liečbu Ascorutinom, či Duphastonom.

 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň,
  mám 46 rokov a problémy s menzesom. Lekár mi predpísal Duphaston, ktorý som užívala pravidelne tri mesiace, na štvrtý som ho však omylom zabudla užiť a momentálne mi menzes mešká 18 dní (samozrejme, že tehotná nie som). Je možné, že je to spôsobené tým vynechaním lieku, že moje hormóny sú popletené a preto mi mešká menzes.
  Je mi jasné, že pravdepodobne u mňa začína menopauza.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto je veľmi ťažké sa objektívne vyjadriť. Ako ste správne poznamenali, môže sa jednať o počiatok perimenopauzy, či menopauzy. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Klimakterium

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, ešte sa chcem opytať, či je typicke v perimenopauze najprv pokles progesteronu? Všade som sa dočitala, že keď ide žena do menopauzy je skor pokles estrogenov.Ako to vlastne je? Nejde u mňa o nejaku horm. poruchu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, perimenopauza je v podstate celá o hormonálnych poruchách, s tým rozdielom, že vzhľadom k okolnostiam je vyhasínanie produkcie hormónov očakávané a brané ako normálne. Menštruačný cyklus je pomerne zložitý proces, na ktorom sa nepodieľajú iba estrogény, preto nemožno hovoriť striktne iba o poklese estrogénov, ak už žene začína menopauza. Dôležité sú aj iné hormóny, gonadotropíny, ako folikulostimulačný hormón a luteinizačný hormón. Rovnako tak sú dôležité aj ostatné okolnosti, USG nález, ako aj klinické ťažkosti. U každej ženy prebieha obdobie perimenopauzy inak.

 • Klimakterium

  , Autor: Iveta

  Pan doktor asi som sa zle vyjadrila k otázke. Mam na mysli, či nieje dostupna nejaka hormonalna liečba na ukončenie menštruacie, aby žena už nemenštruovala a dostala sa do menopauzy..Mam 51 rokov a už ma to dosť obťažuje. Nemyslela som antikoncepciu.Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existujú hormóny na vyvolanie menštruácie, na ukončenie menštruovania hormóny neexistujú, prechod do klimaktéria je práve vyhasnutie hormonálnej aktivity hlavne vaječníkov.