Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • predpísaný Macmiror complex 500

  , Autor: MAJ

  Dobrý deň, dnes som bola na bežnej PP u svojho gynekológa a popísala som mu aj môj aktuálny problém - diskomfort dole vnútri, no neviem lokalizovať presnejšie - či je to problém urologický alebo gynekologický. Pred týždňom pár dní zapáchajúci tmavší moč - asi menej tekutín v horúčavách a používanie verejných wc aj latrín. Zároveň končiaca menštruácia a po jednom pohl.styku 1dňové špinenie. No žiadne svrbenie nikde ani bolesť pri močení, len diskomfort a po dnešnom vyšetrení (odber na OC, SONO) hneď krvácanie a postupný pocit pálenia. Myslela som si, že nejaká urologická infekcia prešla aj do gyn.časti, no lekár namietol, že to bolo skôr naopak, že videl aj výtok, napísal subakútna a chronická vaginitída. Mám brať vag.kapsuly širokospektrálneho ATB, keď tam mám len infekciu, ktorá možno ani nie je tam, ale v moč.cestách? Nemala sa vziať vzorka na kultiváciu, aby sme vedeli presnú baktériu? Môžem si ísť dať vyšetriť moč, ale čakať až do výsledku a aj čo robiť s týmito kapsulami, ak mi vyjde baktéria v moči? Užívať aj tak či liečiť to už len celkovými ATB? Mám doma aj krém Jenamazol.
  Ďakujem vopred za Váš názor a radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vrámci preventívnej prehliadky sa veľmi nedá riešiť infekcia a ak je prítomná infekcia v pošve, preventívna prehliadka sa ani nerealizuje, ale najskôr sa prelieči zápal a až následne sa urobí onkocytologické vyšetrenie z krčka. Zašpinenie, či slabšie krvácanie sa po stere môže vyskytovať v deň vyšetrenia, ako aj deň, či dva po vyšetrení. Bolo potrebné realizovať kultivačné vyšetrenie pošvy a cestou obvodného lekára realizovať kultivačné vyšetrenie moča. Skúsiť si môžete realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom. Záleží aj od toho, či máte momentálne ťažkosti v zmysle pálenia, či svrbenia. Macmirorom si nepoškodíte, preliečená však bude iba pošva. Ak máte zápal aj v močových cestách, vhodnejšia bude celková antibiotická liečba. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani nálezy, či okolnosti, preto je takto ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.