Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,772 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Gynoflor

  , Autor: Atina

  Dobrý deň,

  som v 25. týždni tehotenstva, v januári som užívala antibiotiká. Kvôli výtoku musím užívať Gynoflor vaginálne. Mám taký biely, žltý výtok.
  Je užívanie Gynofloru v tehotenstve bezpečné? Nemôže to uškodiť bábätku? Nemôže spôsobiť krvácanie?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, užívanie spomínaného preparátu je bezpečné. Nemá negatívny vplyv na tehotenstvo. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Enterokok

  , Autor: Iva_1233

  Dobrý deň,
  dlhodobejšie mám problémy s pálením hlavne po močení a bolesťou po pohlavnou styku. Lekár mi predpísal Polygynax, trochu sa to zmiernilo, po výsledkoch kultivácie ktoré boli negatívne, zmenil liečbu na Gynoflor - ten pomohol. Po menštruácií sa však problémy vrátili aj keď v miernejšej forme. Použila som zvyšné asi 3 tablety Gynofloru z 2. balenia a Gynimun. Do výsledku 2. kultivácie som dostala Monoural, kvôli slabému nálezu krvi a bielkoviny v moči, ten vyzera, že zabral, ešte si mám dnes dať 2. dávku. Výsledok 2. kultivácie je enterokok faecalis. Na ten mi bol predpísaný Macmirror complex, ale keďže som naň alergická, miesto neho som dostala chloramfeniklove čipky. Keďže som sa však dočítala že ide o nebezpečné antibiotikum a má sa používať len na seriozne infekcie ak nieje iná možnosť, chcem sa opýtať aký ďalší postup by ste navrhovali? Necítim sa komfortne zaviesť si do pošvy tieto čípky. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od výsledku citlivosti na antibiotiká z výsledku kultivácie. Podľa toho by sa mala nasadiť potrebná liečba. Enterococcus faecalis je bežnou súčasťou črevnej mikroflóry, takže sa do pošvy dostal pravdepodobne zanesením. Vhodné je po ukončení liečby realizovať pravidelné kúry vaginálnymi probiotikami. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Vaginálny zápal

  , Autor: Gabrle75

  Dobrý deň,
  Už 6 týždňov sa trápim s vaginálny zápalom. Trápi ma príšerné palenie a svrbenie v pošve. Mam 48 rokov a tretí rok mam zavedené teliesko Mirena kvôli tomu, že som mala polypy na maternici. Najprv som sa liečila sama pomocou clotrimazolovych vaginálnych tabliet a krému dostupných v lekárni, ale nepomohlo to. Navštívila som gynekológa, ktorý mi nasadil antimykoticku liečbou lokálnym čapikom, robila som vytieranie aj s tamponom s borax glycerínom a tiež som brala prokanazol. Po dvoch týždňoch sa nič nezlepsilo. Predpísal aj Ovestin krém 1x do týždňa a aj Gynoflor 1x týždenne. Nič to nepomohlo. Pálenie sa zhoršilo na nevydrzanie. Skúšala som aj voľne dostupné vaginálne prípravky ako Gynimun Rapid, Gyntima Probiotika, Gynella Silvercaps, Cicatridina, beriem probiotika a Candistop. Nič nepomohlo. Akonáhle som aplikovala akýkoľvek vaginálny capik alebo krém, pálenie a štípanie sa zhoršilo, musela som to veľakrát umyť, pretože sa to nedalo vydržať. Po 4 týždňoch mi gynekológ predpísal vaginalny krém Macmiror complex a vaginálny krém Dalacin V a krém Bactroban. Vo výteroch sa vraj neobjavilo nič, iba nejaký premnozeny Enterococcus, ktorý by mi vraj nemal robiť problem. Aplikovala som 7 krát Dalacin krém, jedine ten som vedela zniesť a trochu ukludnil to pálenie, po Macmiriore to palilo ešte viac, aj po Bactrobane. Problém pretrváva, stipe to, páli a svrbí. Ja som si ešte teraz kúpila vaginálne čapíky Betadine, potom Gynopevaryl a ešte som skúsila Gynella Silver Caps. Neúspešne. Po všetkých ešte väčšie zhoršenie, pálenie. Ja nevidím ani žiaden výtok, iba taky normálny priesvitný, ani necítim zápach. Skúšala som ešte výplachy s Rosalginom, trosku to pálenie ukludni, ale nevyriešil problém. Som už zúfalá. Neviem co robiť, ako postupovať ďalej. Mne už aj napadlo, či nemôže byť príčinou Mirena. Môj lekár tvrdí, že nie, ale prestávam tomu veriť. Iné lieky neberiem, iba Aerius na alergiu a večer Quentiax 25mg na spanie a vitamíny. Nebrala som ani antibiotika. Ak nie je príčinou Mirena, tak aká je ešte možná príčina, čo robiť, ako postupovať ďalej? Nebolo by treba Mirenu radšej vybrať? Som zúfalá, mam úplne zníženú kvalitu života. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, realizoval by som ešte rozšírený výter na chlamýdie, mykoplazmy, ureapaplazmy a trichomonas vaginalis. Ak bude výsledok na niektorý z týchto mikroorganizmov pozitívny, bude potrebné preliečiť Vás, ako aj partnera. Enterococcus faecalis je baktéria, ktorá sa vyskytuje v čreva a tráviacom trakte. Do pošvy sa dostane zanesením. Nevylučujem, že ťažkosti môže spôsobovať aj zavedené vnútromaternicové teliesko, to by ste však mali ťažkosti iného charakteru, a to najmä bolesti v podbrušku, či zvýšenú teplotu. Nevylučujem, že sa u Vás jedná aj o tzv. bakteriálnu vaginózu, ktorej veľmi nenapomohla opakovaná a častá liečba toľkými preparátmi. Ak sa opakuje v štandardnom kultivačnom výter enterococcus, cielene, podľa výsledku citlivosti, je potrebné nasadiť liečbu a následne je vhodné dlhodobé aplikovanie vaginálnych probiotík.

 • Suchosť

  , Autor: Andi289

  Dobry den, som 1,5 roka po porode a 7 mesiacov od ukoncenia dojcenia. Cca posledny polrok som si vsimla vacsiu vaginalnu suchost. Za posledny mesiac sa to zhorsilo, mam pocit ze som dole uplne sucha, zacina ma to aj pocas dna ominat a robia sa mi mensie trhlinky. Moze to byt sposobene hormonalnou nerovnovahou po porode ? Je pripadne moznost to liecit volnopredajnymi liekmi alebo mam radsej cim skir navstivit gynekologa ? Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Áno, hormonálna, ako aj mikrobiálna nerovnováha môže byť príčinou. Pre začiatok si skúste realizovať kúru vaginálnymi probiotikami. Ak sa to neupraví, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám predpíše Gynoflor, ktorý obsahuje okrem laktobacilov aj estrogény, ktoré môžu napomôcť v produkcii sekrétu pošvy.

 • Začervenanie

  , Autor: Zuzka7

  Dobrý deň, pán dokror, chcela by som Vás poprosiť o názor a radu ohľadom môjho problému. Mám 21 rokov a už 3 mesiace sa snažím liečiť moje gynekologické problémy.
  Všetko to začalo svrbením a pálením pri vstupe do pošvy a v oblasti močovej trubice a klitorisu. Okrem rôznych voľnopredajných mastí mi lekárka predpísala niekoľko antibiotík, avšak úľava trvala len niekoľko dní po užití (Entizol 250/500, Macmiror 500, Gynazol). Samozrejme, užívala som aj probiotiká (Gynoflor, Gynimun intim care), momentálne užívam aj Candivac, avšak moje problémy stále pretrvávajú, aj keď v menšej miere. Pociťujem pálenie na malých pyskoch a v tejto oblasti mám aj viditeľné začervenanie až smerom k vstupu do pošvy, dokonca v záhyboch medzi otvorom močovej rúry a vstupu do pošvy je to začervenanie ešte intenzívnejšie. Naposledy mi lekárka robila aj K+C, ale všetky výsledky mi vyšli v poriadku až na Ureaplazmu, ktorá mi vyšla viac ako 10na4. Avšak povedala mi, že sa mám rozhodnút, či to chcem liečiť antibiotikami, nakoľko sú bežnou súčasťou flóry. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu. Myslíte si, že práve ureaplazma by mohla byť spúšťačom mojich problémov alebo by som mala hľadať pôvodcu inde? Žiadne iné ťažkosti nepociťujem len tie spomenuté vyššie. Trápi ma, že mi lekárka nezobrala stery aj z vulvy ale iba z pošvy, lebo podľa nej všetko ide zvnútra, takže problém vraj treba hľadať tam, avšak ja vo vnútri pošvy žiaden problém nepociťujem. Myslíte si, že by bolo dobré navštíviť aj dermatovenerológa a dať si spraviť stery aj z vulvy? Partnera mám krátko, pred začatím mojich problémov sme spolu spali len párkrát, vždy však s ochranou a odvtedy ako mám spomenuté problémy sme spolu nespali. Preto mi napadlo, či by to nemohla byť aj alergia na latex, prípadne nejaké iné látky a teda či by som nemala ísť aj alergológovi? Alebo aké ďalšie kroky by som podľa Vás mala podniknúť? Už si s tým naozaj neviem rady, keďže nikdy predtým som žiadne gynekologické problémy nemala.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše rady a čas.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmy sú pomerne častým nálezov v urogenitálnom trakte. Má ich prakticky každý tretí štvrtý človek. Nemusia spôsobovať ťažkosti, preto sa niekedy ani nepreliečujú. Ak však máte spomínané ťažkosti a ureaplazma je pozitívna, za okolností, že všetky ostatné výsledky boli v poriadku, sa môže predpokladať je vplyv na problémy. Pri preliečení je potrebné preliečiť aj partnera, dodržiavať pohlavnú abstinenciu a počas celej dĺžky liečby, ako aj aspoň desať dni po jej skončení je vhodné si aplikovať vaginálne probiotiká. Na vonkajšie rodidlá si skúste aplikovať Canesten krém. Ak budú ťažkosti pretrvávať aj po preliečení ureaplazmy a všetky výsledky výterov budú v poriadku, vhodné bude zvážiť aj imunologické a dermatologické vyšetrenie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Streptococus aganciale a candida

  , Autor: Janka226

  Dobrý deň mám vyše polroka stále zapal pošvy prv to bola ecola potom enterococus feacalis a teraz streptococus aganciale a candida niesom tehotná vybrala som množstvo antibiotíckych capikou a po liečbe vždy iná baktéria teraz z podľa citlivosti mi dal gynekológ zas penicilinovo nistatinove čipky mám bolesť podbrušku pálenie štípanie a žlto-zelení tahavy výtok keď si dám čipku mám pocit zhoršenia..davala som si 6dni gynoflor ale výtok aj diskofort mám stále tak som si nasadila tie antibiotiká chcem sa opýtať mám ich prestať užívať a mám pokračovať v gynoflore nebudem mať zničenú floru a to mi robí problém ako dlho môžem užívať gynoflor?po gynoflore mám nasadiť ďalšie nejaké voľnopredajné probiotiká do pošvy alebo je to potrebné liečiť tými antibiotikami a neprejde to bez nich...všetky ostatné testy mám v poriadku od mykoplaziem po všetko ostatné dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám boli nasadené lokálne antibiotické preparáty podľa citlivosti na vykultivované baktérie a nedošlo k úplnému preliečeniu, je potrebné uvažovať aj nad inými príčinami ťažkostí. Ak boli výsledky výterov na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis negatívne, ak ste už opakovane užívali viacero antibiotických preparátov, mohlo u Vás dôjsť k porušeniu vaginálnej mikroflóry a vzniku tzv. bakteriálnej vaginózy. Ak ste už začali s aplikáciou antioticko-antimykotických čapíkov, dokončite liečbu a následne si realizujte dlhodobo kúru vaginálnymi pribiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné realizovať kontrolné výtery cestou obvodného gynekológa.Doplniť bude vhodné aj imunologické vyšetrenie.