Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Fluco sandzoz - užívanie

  , Autor: Mari-ana

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás poprosiť o radu.
  Trpím opakovanými vag. mykózami (min. 4 krát do roka).
  Môj gynekológ má dovolenku a moja všeobecná lekárka mi predpísala liečbu fluco sandoz: 2 balenia 150 mg po 4 tabletky v balení. Vedeli by ste mi, prosím, odporučiť správne dávkovanie tablietiek pre systematickú liečbu opakovaných mykóz, tak aby bola liečba účinná?
  Je potrebné súčasne s užívaním tablietiek nasadiť aj podporu probiotikami ? Kúpila som si probiotiká candistop, aké dávkovanie zvoliť počas liečby?

  Vopred Vám ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, konkrétne tento preparát sa na liečbu a profylaxiu recidivujúcej vaginálnej kandidózy (4 alebo viac epizód za rok) sa podáva 150 mg každý tretí deň, celkovo 3 dávky (1., 4., a 7. deň), potom nasleduje udržiavacia dávka 150 mg 1x týždenne. Udržiavacia dávka sa podáva 6 mesiacov. Príčin opakujúcich sa mykóz však môže byť viacero. Odporúčam si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a realizovať si aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Kúru vaginálnymi probiotikami je vhodné realizovať aj niekoľkokrát za rok.