Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,770 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Prsníky

  , Autor: PR

  Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, mam po menštruácii, ale občas cítim nie, že bolesť ale takú citlivosť v bradavkach, ale to len keď sa nad tým zamyslím alebo pozastavím. (Citlivosť cítim skôr v ľavej bradavke kde mám aj niečo biele. Nie je to fliačik, ale neviem to popísať. V druhej bradavke to nevidím.) Keď vykonávam nejakú činnosť alebo mám prácu tak na to nemyslím čiže ani ta citlivosť neprichádza. Neviem ci je to len namýšlanie alebo je to skutočne tak. Počas menštruácie som si našla na pravom prsníku pravdepodobne cystu, ktorá bola aj bolestivá ale po 2 dňoch zmizla aj s bolesťou.
  Vedeli by ste mi poradiť co to môže byť? V piatok mam ist ku gynekologicke ale chcela by som ešte takto informovať, či neviete čo to môže spôsobovať ak to tak naozaj je. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin môže byť viacero. Takto je sa veľmi ťažké objektívne vyjadriť. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás odošle na USG prsníkov, prípadne, v prípade, že sa nebude niečo pozdávať, do mamárnej poradne.

Podobné otázky

 • Hrčka pod bradavkou

  , Autor: Zuzstrm

  Dobrý deň, mám 24 rokov, nie som tehotná ani po pôrode, a pri preventívnej prehliadke mi gynekologička prehmatala aj prsníky a v pravom prsníku mi našla hrčku. Hrčka je tvrdšia, na pocit do 1 cm, nebolestivá, hlbšie pod bradavkou. Pred rokom som vola na sone a všetko bolo v poriadku. Gynekologička mi povedala, že je to možno mliečna žľaza. Veľmi ma vystrašila. Som objednaná na sono, no až o 2 mesiace, takže dovtedy budem určite stresovať. Viete mi prosím povedať o čo by mohlo ísť a či sú takéto nálezy bežné? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je naozaj viacero možností, o čo sa môže jednať. Môže sa naozaj jednať iba o rozšírenú mliečnu žľazu, či fibroadenóm. Je dobré, ak bol minulého roku USG nález prsníkov negatívny. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak ste dostali výmenný lístok vrámci prevencie, termín USG prsníkov sa dáva vrámci prevencie, ak pacientka nemá ťažkosti, neskôr, práve preto, aby boli voľné skoršie termíny pre pacientky, ktoré majú nejaký problém. Ak teda máte problém, je vhodnejšie urobiť vyšetrenie skôr. Môžete zavolať, alebo najlepšie ísť osobne, na dané pracovisko kde ste objednaná a spýtať sa ich, či nemajú voľný skorší termín, keďže máte teraz vzniknutý a objavený problém a nejedná sa o vyšetrenie vrámci prevencie, prípadne nájsť iné pracovisko, ktoré Vám vie dať skorší termín vyšetrenia.

 • Sono prsníkov

  , Autor: van3sa

  Dobrý deň, môžem poprosiť o bližšie vysvetlenie správy zo sona? Chcem vedieť či je všetko v poriadku alebo by som sa mala niečoho obávať do budúcna…

  Prsníky symetrické fertilného typu, s vyššou vrstvou fibroglandulárneho tkaniva centrolaterálne, s normálnou sonoarchitektúrou.
  V oboch prsníkoch vo všetkých kvadratoch prítomné početné cystické anechgénne ložiská, najväčšie v pravom prsníku v MHQ, priem.7mm, niektoré cysty sú septované.
  Bez ložiskových zmien susp. z malignity.
  Koža, podkožie, bradavky bez zn.patologických zmien.
  V axilách bilat. nesuspektné LU.

  Záver: BI-RADS 2.
  Odporúčam pravidelné USG kontroly, samovyšetrenie, v prípade subjektívnych ťažkostí kontrola ihneď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález máte primeraný, t.č. negatívny v zmysle podozrenia na onkologické ochorenie. Odporúčam pravidelné kontroly vrámci preventívnej gynekologickej prehliadky. Ak už máte 40 rokov a viac, nárok máte aj na mamografiu.

 • mamografia

  , Autor: nikan

  dobrý deň, poslali ma na momografiu keďže mám 42r. a v rodine sa vyskytla rakovina prsníka. Problém je, že mám veľmi malé prsia, som chudá. Chcem sa opýtať či robia mamografiu aj v tomto prípade, neviem si to celkom predstaviť.ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Mamografia sa robí aj v prípade malých prsníkov. Ustúpi sa od nej len vtedy, ak ju naozaj nie je možné technicky zrealizovať. V takom prípade je potrebné spoľahnúť sa na iné zobrazovacie vyšetrenia, predovšetkým ultrazvuk, ktorý je pri malých prsiach oveľa výpovednejší a dokáže ukázať viac. Máte ešte aj ďalšiu výhodu. Menšie prsníky sa dajú ľahko prehmatať a oveľa skôr viete zaregistrovať akúkoľvek zmenu, aj malú hrčku. Vhodné je si realizovať samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac, vždy po menštruácii.

 • Bolesť v pravej strane podbruška

  , Autor: Saskia_aa

  Dobrý deň ,
  28.10.2022 som bola na kyretazi kvôli zamlčanemu potratu . Po 2 týždňoch som bola na kontrole , doktorka všetko skontrolovala a povedala že je všetko dobre vyčistené a nič tam už nie je . Sex sme mali až po 4 týždňoch od kyretazi . Teraz v januári som mala už druhý krát menštruáciu a bola taká ako bývala pred tým , pred 5 rokmi som bola na operácii kvôli Apendixu .

  Lenže pár dni mám bolesti v pravej strane podbruška a boli to až k rebram . Je to iba pri pohlavnom styku a to vtedy ked správy prudší pohyb alebo keď viac zatlačí . Neboli to pri každej polohe , no je to nepríjemne .

  Menstruacia mi skončila 21.01. 2023 trvala päť dni , no prsníky ma ešte stále bolia .

  Za odpoved ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolestí môže byť viacero. Ak ste boli operovaná a vyberali Vám pred pár rokmi slepé črevo, je možné, že sú u Vás prítomné v bruchu zrasty, ktoré môžu spôsobovať bolesti v niektorých polohách. Rovnako tak príčin citlivosti, či bolestivosti prsníkov môže byť viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie eventuálne odporúčať aj chirurgické vyšetrenie.

 • Bolesť v prsníku

  , Autor: Tama244

  Dobrý deň, dojčím 5 mesačné bábo, s dojčením nie je žiadny problém. Asi posledné 2 týždne ma občas zabolí v pravom prsníku, nie je to silná bolesť, len ako keby mi niekto zatlačil do prsníka zboku. Občas to cítim aj pod pazuchou. Nenahmatala som si žiadnu hrčku. Môže to byť spôsobené dojčením? Aj keď vyše štyri mesiace ma to nebolelo? Keďže naplno dojčím, viem že plné prsníky bolia inak. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, ťažkosti môžu súvisieť s dojčením. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne odošle na USG prsníkov.