Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,082 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vitamíny v tehotenstve/Hospitalizácia

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň.
  Momentálne som 14tt+3 a užívam femibion 2 a na odporúčanie lekára kvôli zlym hodnotám z prvého odberu v 10tt+6/RBC 3,71; HGB 114/ mám užívať Sideral a zvýšiť dávky kyseliny listovej. Užívam Kyselinu listovú 800 µg a ďalšie spomínané produkty ale trochu mám obavy či to nie veľa a či tym neškodim sebe alebo drobcovi. Bola som totiž hospitalizovaná pár dni kvôli tmavo hnedemu vytoku, ktorý sa objavoval asi dva dni, prvýkrát ho bolo viac potom už len slabo hnedý ale velmi malo. Na ultrazvuku nebol viditeľný žiadny hematóm, placenta bola v poriadku a nevedia sa bližšie k tomu vyjadriť, vraj treba počkať. Pre mňa je to nedostatok informácii a preto sa pýtam čo mohla byť príčina tohto stavu na začiatku druhého trimestra.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie, či už svetlo červenou alebo hnedou krvou, do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou, je to pomerne časté, nemusíte sa preto znepokojovať, navyše ak boli výsledky vyšetrení v poriadku. Čo sa týka opisovaných hodnôt krvného obrazu, nie sú až také zlé, vyvážená strava a jedna tabletka železopreparátu na deň zatiaľ stačí. Femibion užívať môžete aj naďalej. Kyselina listová sa štandardne užíva v dávke 400ug denne, za istých okolností sa dávka môže zvýšiť na 800ug na deň. Zmysel to má však najmä prvé 3. mesiace tehotenstva. Sebe, ani plodu tým určite neublížite.