• Cytologia

    , Autor: Klára1226

    Dobrý deň ešte by som sa chcela spýtať ohľadne ten cytologie na preventívke. Týka sa to aj takých chorôb ako je HIV a podobne aj to dokáže zistiť tá klasická cytologia a ešte tam prenos prostredníctvom wc je respe uteráku neumytych rúk po wc. Ďakujem

    Dobrý deň, ak sú prítomné bunkové zmeny na krčku zistené pri štandardnom cytologickom vyšetrení, jednou z možných a najčastejších príčin je prítomnosť HPV. Následne sa realizuje HPV typizácia, teda výter z krčka na HPV, čo je iný typ výteru a iná metóda vyšetrenia. Čo sa týka HIV, protilátky proti HIV sa zisťujú odberom krvi. Nezisťuje sa to pri cytologickom výtere z krčka.