Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,811 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Príčina

  , Autor: Nykaaaa

  Ďakujem za odpoveď Pán Doktor ešte posledná otázka pre vysvetlenie.. Moze byť teda príčinou premnozenia gardnerelli liečba vaginalnymi antibiotikami, stres, časté vaginálne vyplachy atď..?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, všetky spomínané faktory môžu mať vplyv na rozvoj bakteriálnej vaginózy a na premnoženie gardnerelly vaginalis.

Podobné otázky

 • Bolesti

  , Autor: Jana_21

  Dobry den.

  Viac ako rok mam intemitentné bolesti brucha. Začnú vzdy pri lopate bedrovej kosti na pravej strane a postupne prechádzajú nadol do slabiny a potom sa presunu do celeho podbruska. Po tejto bolesti mam nezvyčajný výtok hustý lepkavý (ako sopel) zltohnedy. V trvaní max 1 den. Nie veľkého množstva. Následne dostanem zapal mocovej rúry. Toto sa opakuje stale dokola. Problem nastáva cyklicky. Okolo 9. dna cyklu. Močový zapal sa mi vzdy zhorší cez ovuláciu lebo menzes.
  Chodim od gynekologa k urologovi. Sono mam v norme. Z výterov mi vychádza dokola E coli, enterobakter alebo klebsiela v moci aj vaginalne.
  Chlamýdie a ostane negat.bez zvýšenej teploty.
  Menzes mam pravidelný. Pohlavný styk nebolestivý, manžel mal vyšetrený ejakulat, je negativny. Zmenila som stravu, davam si vaginalne aj perorálne probiotiká, dodržiavam hygienické opatrenia ale problemy sú stále a postupne sa doba medzi nimi skracuje.
  Využívala som viaceré p.o. ATB od urológa aj po + vaginalne od gynekologa. Neviem uz co mám robit. Krvné výsledky mám v norme. Postmikčné reziduum nemám. K lekárovi ma vzdy dozenie hlavne dysuria ale vzhladom na cyklickost tazkostí a divný výtok pred nimi mam pocit, ze príčina je gynekologická a urologické ťažkosti sú len dôsledok.
  Mám ešte nejaké diagnostické možnosti?

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu Vám z výterov vychádzajú baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v čreve, takže je možné, že infekcia v pošve je spôsobená zanesením z konečníka. Nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, ale s podobným problémom som sa stretol u pacientiek, ktoré praktizovali análny styk, nosili tangá alebo používali toaletný papier pri toalete nesprávnym smerom, teda zozadu dopredu. Doplnil by som tiež imunologické vyšetrenie. Vaginálne probiotiká môžete užívať aj dlhodobo. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Laparoskopia vajcovodov

  , Autor: Shely

  Dobrý deň,
  chcela by som sa informovať aké spoľahlivé je vyšetrenie Hyfosy u obeznejšich žien. Je laparoskopia vajcovodov spoľahlivejšia v prípade nepriechodnosti je možné do určitej miery rozrušiť zrasty,alebo je to už beznádejne a jediná cesta je umelé oplodnenie? Bola by som Vám vďačná za Váš názor prípadne skúsenosť. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v súčasnosti sa pri diagnóze sterility najčastejšie realizuje diagnostická laparoskopia s chromopertubáciou a výkonom podľa nálezu, kedy sa zisťuje priechodnosť vajíčkovodov, zisťujú sa prípadné patológie na pohlavných orgánoch a v celej dutine brušnej a v prípade zrastov sa realizuje ich rozrušenie. Pri náleze nepriechodnosti vajíčkovodu sa v dnešnej dobe preferuje odstránenie vajíčkovodu, aby následne v budúcnosti nedošlo jeho vplyvom ku komplikáciám ďalších tehotenstiev, najčastejšie tubárna gravidita, teda mimomaternicové tehotenstvo v nepriechodnom vajíčkovode. Každá žena je však individuálna a príčina sterility je u každej ženy iná. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti, ani ďalšie informácie, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • krvácanie mimo cyklu

  , Autor: Jannissss

  Dobrý deň pán doktor. Prosím vás veľmi pekne o radu. 5.februára som dostala menštruáciu. Mávam ju pravidelne 28 dňový cyklus, príznaky začiatku klimatéria žiadne, aj keď mám 51 rokov. Keďže som neprestala po skončení cyklu na hnedo špiniť a začala som mať bolesti v podbrušku, čo sa mi nestáva, šla som 15.februára radšej na pohotovosť. Pán doktor ma pozrel, že je všetko v poriadku, len myom na zadnej stene maternice 18x19mm, EE 2,50 mm. a drobný polyp. Zobrali mi krv. Zápal sa nezistil žiadny, CRP v poriadku. Tak mi pán doktor predpísal aspoň POLYGYNAX kapsuly a že to môžu byť rozhádzané hormóny vzhľadom na môj vek. Doma som si pozrela papiere od môjho gynekológa a všimla som si, že myom bol minulý rok v máji veľkosti 16x10 mm a včera som si všimla, že špinenie začalo byť svetlo ružové a dnes som začala normálne krvácať. Bolesti v podbrušku mám stále a aj v krížoch, ako pri menstruácii. Je mi hlúpe, ísť znovu na pohotovosť, že blázniva baba v prechode, ale neviem či je to v poriadku a mám obavy. Alebo by som mala radšej ísť? K obvodnému gynekolóvi som objednaná až na 23.februára. Prosím poaďte mi.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, myóm spomínanej veľkosti Vám ťažkosti nerobí. Ak Vám bol zistený v maternici polyp, ten môže spôsobovať nepravidelné špinenie, či krvácanie. Príčina však môže byť aj hormonálna, nakoľko ste v premenopauzálnom období. Ak krvácanie nie je silné, navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa objednania. Bude vhodné polyp odstrániť vrámci jednodňovej chirurgie, kedy sa Vám okrem polypu zoberie aj vzorka sliznice kanála krčka maternice a dutiny maternice. Ak bude histológia negatívna, dá sa u Vás uvažovať aj o termoablácii endometria, kedy by sa vrámci krátkeho zákroku spálila sliznica dutiny maternice a nemali by ste viac špiniť, či krvácať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Mykoza

  , Autor: Nikaaaaa

  Dobrý deň,
  prepáčte, že vás opat rusim. Písala som vám nedávno o svojich chronických problémoch. Od augusta keď mi bola zistená kandida mám svrbenie v pošve. Neskôr bol výter negatívny. V krvi mi vyšli plesne. Sem tam trošku lepšie po probotikach. Ale nič na podporu imunity nepomohlo. Teraz beriem polygynax ktorý tiež veľmi nezaberá. Ale užila som antihistaminikum a moje svrbenie prestalo. Je to oveľa lepšie. Tak som chcel vedieť Vaš názor, či antihistaminikum len potlačilo svrbenie alebo je to alergia?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nevylučujem, že príčina opakovaných infekcií je aj na podklade alergie. Antihistaminikum však mohlo iba potlačiť prejavy. Vhodné by bolo realizovať aj imunoalergologické vyšetrenie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Pečeňové testy

  , Autor: Dima_65

  Dobrý deň, bola som vyšetrená u obvodného lekára, kde mi brali krv bolelo ma brucho a tak som bola poslaná na sono brucha, kde mi nezistili nič neobvyklé. OL ale prišli pečeňové testy ktoré boli nasledovné: S_AST: 1.15+ , S_ALT: 1.21+ S_GMT: 1.89+ S_ALP: 2.01+ plus v koagulacii p_d dimery 4.44+. Obvodny lekár mi povedal že taketo zvýšené testy mám kvôli tomu že môžem byť tehotná, mne však menštruácia nemeska ani nemám pocit že by som mala byť tehotná, menštruácia ma prísť až o 4 dni.
  Je možné aby som naozaj bola tehotná? Poslednú menštruáciu som mala normálne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj keby ste boli tehotná v skorom štádiu tehotenstva, nebola by to príčina zvýšených pečeňových enzýmov. V prvom trimestri sa tehotenská cholestáza, ako aj ďalšie možné tehotenské ochorenia neprejavia. Príčina bude niekde inde a nebude s veľmi veľkou pravdepodobnosťou gynekologického pôvodu. Pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie realizovať odber krvi na beta HCG. Po vylúčení tehotenstva bude potrebné stav dosledovať. Váš obvodný lekár Vám vie doplniť ďalšie potrebné vyšetrenia, ako napríklad žlčové kyseliny a vie Vás odoslať na ďalšie vyšetrenia, USG brušných orgánov, ... eventuálne Vás odošle k hepatológovi.