• Gardnerella

    , Autor: Nykaaaa

    Dobrý deň,
    Chcela by som sa spýtať či gardnerella musí byť zavedená zvonku, alebo je súčasť flóry a problém spôsobuje jej premnoženie napr. po opakovaných antibiotikach (pošvovych), prítomnosť aj iných infekcií (mykoza, streptokok), fajčenie, časté vyplachy a tak..môžem ju mat aj bez styku, alebo jej prítomnosť musí byť spätá s pohlavným stykom? A prečo sa vraví, že je pri novom partnerovi, to znamená že každý chlap ju má a prenáša? A ak sa prejaví po novom partnerovi, tak hneď alebo môže do nejakého obdobia napr. Do pol roka??
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď aj za vašu skvelú prácu,ktorou pomáhate veľa ženám, keďže máloktorý lekár má ochotu veci vysvetliť.

    Dobrý deň, gardnerella môže byť súčasťou aj normálnej fluóry, tak isto ako aj ďalšie baktérie. Ak ale dôjde k premnoženiu, či už vplyvom porušenia vaginálnej mikroflóry po užívaní antibiotík, pri pomnožení aj iných druhov baktérií a u pacientky sa prejavia ťažkosti, je potrebné to liečiť. Samozrejme, časté vaginálne výplachy neprinášajú pozitívny efekt ale práve naopak. Gardnerella je nebezpečná najmä v tehotenstve. Pri zmene partnera alebo pri viacerých partneroch sa do istej miery mení aj osídlenie pošvy, prirodzené baktérie pošvy sa premnožia a spôsobia nerovnováhu a vznik bakteriálnej vaginózy. Nie je to však pravidlom. Odsledujte si to.