Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ki67

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den pan doktor, chcela som sa spytat. Ak je ki67 signifikantne elevovany, znamena to rakovinu? Moze byt signifikantne elevovany aj pri nerakovinivych veciach? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ki67 sa často používa ako indikátor bunkového delenia. Bolo opísaných množstvo štúdií, kde Ki67 bol výrazne viac exprimovaný v malígnych, rakovinových, ako v normálnych tkanivách. Nehovoríme však iba o gynekologických patológiách. Údaje o Ki67 ako diagnostickom markeri sú obmedzené a založené na rôznych laboratórnych a štatistických metódach. Viac sa Vám k tomu neviem bližšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Vysledok LBC

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den oan doktor, som 4 mesiace po porode, pred tehotenstvom som mala zhubny nalez na krcku, kvoli comu mi robili dve konizace, potom som mala výsledok cisty, tak som otehotnela, po porode mi robili lbc cytologiu, kde mam takyto vysledok: mikrobiologia - lactobacillus doderleini, reaktivne a reparativne zmeny: tkanivove reparativne zmeny, metaplazia, reaktivne zmeny aj na endocerv. bb., zlazove bunky: pritomne, odporucania: odber lbc mozny o 12 mesiacov, pripadne ako samoplatca, nalez/zaver: nesuspektny exi i endoceevikalny nalez - NILM, CINtec PLUS - test negativny, ki67- negativne, p16- negativne, velmi ma znepokojuje ta metaplazia a reaktivne zmeny, co to znamena? Bojim sa, ze tam nieco zasa je.... Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa znepokojovať. Spomínané zmeny na krčku sú u Vás pochopiteľné, vzhľadom k zákrokom a okolnostiam, no nepredstavujú pre Vás žiadnu hrozbu. Je potrebné to pravidelne sledovať.

 • Vysledky cytologie

  , Autor: Misa36

  Dobry den pan doktor, vysledky som detailne na papieri zatial nevidela, len telefonicky mi bolo oznamene:
  hpv negativne, cytologia negativna, p16 negativne, ale ki67 pozitivne. Vraj mam prist na kontrolu kvoli tomu o cca 4-6 mesiacov.
  Mam 36 rokov, doteraz som spominane dva markery velmi nevnimala i ked viem, ze v minulosti som uz raz mala obidva pozitivne, myslite si, ze je dovod na obavu???
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je dôvod na obavu, Ki-67 môže byť za istých okolností pozitívne, dôležité je komplexné zhodnotenie testu a výsledky aj ostatných markerov. Treba to však skontrolovať, ako Vám aj bolo odporúčané.