Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,275 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Covid

    , Autor: Viki111

    Dobrý deň, v akom obdobi po prekonaní covidu je možné opäť sa snažiť o babatko ? Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, nie je stanovená hranica. Sú ženy, ktoré otehotneli počas ochorenia COVID-19 alebo prekonali toto ochorenie počas tehotenstva. Ak nemáte žiadne ťažkosti, môžete sa snažiť aj hneď.

Podobné otázky

  • Poďakovanie a odpoveď k príspevku

    , Autor: Zlatahviezda

    34+4
    Dnes kontrola. Nakoľko som bola prepustená z nemocnice.
    Stav krčku:
    Serkláž:
    Hrdlo 1 cm, špička prsta, klenby mierne (palpačne, utz sa nerobil)
    vyplnené.Pl.voda zachovala.normotonus
    Uz:A+,P+,p.p.hlavička, NH placenta A.,mat 2. RI.a.umb:0,61, EFW 2290g
    CTG: norma
    Odporúčanie: pokračovať v kľudovom režime a liečbe.

    Liečba - magnezium 2-2-2
    Utrogestan - 1-0-1
    Salbutamol - 1-0-1
    Isoptine - 1-0-1.

    Prvé dieťa narodené 35+3 hospi v 27+3 krčok 0,7 a pravidelne kontrakcie.

    Čo poviete na tento postup pri druhom dieťati?
    Nemala by som ležať v nemocnici?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij
    Dobrý deň, ak máte t.č. v liečbe iba lieky v tabletkovej forme, nález neprogreduje, je stabilizovaný a výsledky vyšetrení boli vrámci možností v poriadku, nie vždy je nevyhnutná hospitalizácia. Ste už v 35. týždni tehotenstva. Nepoznám však všetky informácie, ani okolnosti, či Vám bola podaná kortikoidná príprava pľúcnej zrelosti, okolnosti cerclage, ..., preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach je najvhodnejšie pýtať sa vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.




    Áno pan doktor kortikoidy mám pichnutie od 27+1 nakoľko hrozil pôrod, keďže sa o dva týždne náhle krčok skrátil. Serklaz bola robená na základe prvého tehotenstva (7mm krčok od 27tt s kontrakciami sme vydržali do 35tt)
    Preto sa primár rozhodol neriskovať a urobiť serklaz pri druhom tehotenstve nakoľko problémy s krčkom nastali po prekonaní Covid 19. (Kašeľ, teploty a podobne) krčok sa mi skracuje od 20tt - najprv do 25mm, po serklazi 31mm, od 27tt - 22, a od 30tt - 14mm.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, za týchto okolností je veľká pravdepodobnosť, že aj keby sa pôrod rozbehol, novorodenec bude mať dobrú popôrodnú adaptáciu. Ste už v bežiacom 35. týždni tehotenstva. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva sa už nebude jednať o predčasný pôrod.

  • Ockovanie tetanovka

    , Autor: Mamicka10

    Dobrý deň, momentálne som v 33tt. V septembri som mala 30 rokov, teda mala by som ísť na očkovanie tetanovku. Keďže koncom augusta som bola na druhej dávke očkovania proti Covid, tetanovku som v septembri nechcela riešiť. Chcela by som sa spýtať, je lepšie ísť na tetanovku ešte pred pôrodom alebo už počkať po pôrode? Nerada by som bola bez tohto očkovania, ale mam obavy z očkovania počas tehotnestva. Už rozhodnutie dat sa očkovať proti covid bolo veľmi ťažké. Ochrani ma očkovanie z pred 15 rokov? Alebo radšej ísť?
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, očkovanie neživými očkovacími látkami je možné realizovať aj u tehotných žien. U niektorých typov vakcín je odporúčané zvážiť riziko očkovania a úžitok z očkovania tehotných žien, prípadne očkovať vtedy, ak hrozí riziko z omeškania, ... V prípade vakcíny proti tetanu nie je prítomná kontraindikácia na očkovanie aj počas tehotenstva, takže sa môžete dať zaočkovať.

  • Bolesti v podbrušku a krvácanie

    , Autor: Diaaa

    Dobrý deň, môžem poprosiť odpoveď na moju otázku ohľadom mojich problémov? Mávam bolesti v podbrušku a trosku krvacam. plus k tomu asi tak 2 týždne do zadu som mavala hnedé výroky, bola som u svojej lekárky ktorá mi pomocou výteru zistila že mám nejaku baktériu. Následne som na to brala zinat a prešlo ma to. Teraz po čase mávam krvácanie a bolesť v podbrušku. Krvácanie nie je veľmi silné je s takým výtokom ktoré mi pripomínajú sliny. Keďže mám aj covid tak ma v podbrušku pri kašlani viac pobolieva, ale neviem či to má nejaký súvis. A ešte chcem podotknúť že viac krvácam po sexe alebo iba jemnom dotyku pošvy. Ďakujem za vašu odpoveď, u gynekológa som nebola keďže sa neviem kvôli covidu vôbec dostaviť. Pekný deň

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, takto bez vyšetrenia sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Je potrebné gynekologické vyšetrenie, USG vyšetrenie, prípadne odber krvi, kultivačné, či mikrobiologické vyšetrenie. Infekcia môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Odsledujte si to.

  • PCO/PCOS???

    , Autor: lola555511

    Dobrý deň,
    Mam na Vas otazku, mne vraj doktor povedal ze mam pcos ale len podla sona vajecnikov a nizkej sliznici v maternici bolo mi to divne ale hormonalny profil nerobil nic, dal mi duphaston a teda ze malo by to byt ok a aj bolo kymnsom mala lieky a ako ich uz nemam som sa dostala do toho isteho stavu, slaba menstruacia a teraz 3ti mesiac bez liekov mi meska 25dni resp mozem povedat ze vynechala zase... viem od kamaratky ktora ma pcos - inz. Rezistencia, ake to proste je a ona je na injekciach, jej doktorka vravela ze dieta do 25 max ze potom uz asi nebude mozne dost ma s tym problem, zazila uz aj kyretaz... ano chapem kazdy to ma inak a ani takto sa to neda dobre posudit ale vzbudilo to vo mne dost strach co sa bude diat dalej... ide o to hlavne ze sa mi to cele vratilo aj po tom ako som mala Duphaston a liecba s nim nebolo nic prijemne, som doma uz dlhu dobu a nemozem jest ani nic s laktozou kedze priblizne sucastne s pcos mi bola zostena aj intolerancia a teda kopu veci nejem kazdy druhy den sa snazim sportovat hybat sa, davam si velky pozor na stravu a nedokazem schudnut aj ked mi to lekar kazal ale proste to nejde... mam len 21 rokov a okolie na mna hrozne tlaci ze niesom vychudnuta a toto zistenie je celkom zlozite na mna aj na psychiku... planujem ist na protilatky na covid a zvazujem ze ked uz budu brat krv tam (aspon na 1x ihla v ruke) tak si zaplatim aj hormonalny profil ked to lekar nespravil (alebo je moznost dohodnut sa s nim aby mi vypisal ziadanku tam kde si dam robit protilatky??) Pripadne ak nie tak ako samoplatca si mozem vybrat a zvazovala som urcite testosteron, LH, FSH, progesteron, (estradiol?) (este je nijaky iny dolezity? Napr. Prolaktin ale ten dako mi neprisiel az taky) pretoze zeny s PCO nemaju nijak ziadne priznaky iba nahodne sa na to prichadza a vacsinou to zmizne, ale pri PCOS su aj taketo zmeny ako nepravidelna/vynechana menstruacia, to ze nemozem schudnut, aj citim sa mi vlasy dost padaju aj ked nie je to este dake silne... a este otazka ako postupovat dalej ist za nim ked mi teraz 25 dni meska, co moze lekar spravit?, myslite ze zase by siahol po Duphastone alebo niecom inom bez laktozy ak take je? Chcela by som vediet Vas nazor na moju sitiaciu a co to moze byt ci by to naozaj mohlo byt PCOS alebo skorej PCO a ktore hormony by bolo najlepsie spravit ak uz teda budem, lebo urcite si budem davat robit vramci svojho zdravia a ze mi na nom zalezi... a nijaka mozna slaba vizia do buducna??
    Ano ano je toho vela a asi zlozite napisane ale dufam ze ma chapete a dufam ze ma chapete a ze dostanem odpoved aku cakam, Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, iba na základe USG vyšetrenia sa nedá hovoriť o PCO syndróme (PCOS), takže je možné, že PCOS vôbec nemáte. Pri zodpovedajúcom USG náleze sa môže uvažovať nad PCO. Hormonálny profil sa realizuje cestou obvodného gynekológa, ktorý ak má podozrenie, dá toto vyšetrenie urobiť. Záleží aj od toho, či máte nejaký gynekologický problém, alebo nie. Určite sa neporovnávajte s kamarátkami, každá žena má iné problémy, iné pridružené diagnózy, realizované rôzne ďalšie vyšetrenia a ak to nie je potrebné, liečba sa nenasadzuje. Odber na COVID-19 vôbec nemiešajte s inými odbermi. Nerobí sa to takto. Stres, zmena životného štýlu, zvýšená pohybová aktivita majú veľký vplyv na menštruačný cyklus. Dôležité je tiež vylúčiť tehotenstvo.

  • endometrióza pri trombofílii

    , Autor: Kate Austen

    Dobrý deň, p. doktor, mám 29 rokov a diagnostikovanú endometriózu, mám za sebou jednu laparoskopiu, kde sa mi odstránila 6,5cm cysta z ľavého vaječníka. Bola mi odporúčaná liečba Decapeptylom, ktorú som musela po 2 injekciách pre zistenú trombofíliu ukončiť. Antikoncepcia mi nebola odporúčaná, pretože by som si inak musela pichať lieky na riedenie krvi.

    Takmer po 2,5 rokoch mám opäť 6cm cystu na ľavom vaječníku, bola mi opäť odporúčaná operácia (ktorá teraz nie je možná pre Covid 19). Viete mi odporučiť nejaké iné riešenie či len neustále operácie? Dokáže nejaká strava či doplnky spomaliť toto ochorenie, prípadne zmenšiť cystu? Partnera nemám, tehotenstvo teda neprichádza do úvahy.

    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, najlepšou liečbou endometriózy je tehotenstvo. Záleží od nálezu, rozsahu endometriózy, ťažkostí, plánovania tehotenstva a iných okolností. Každá operácia nesie so sebou riziko tvorby zrastov, obzvlášť pri endometrióze, hlavne znižovanie ovariálnej rezervy. Nie je riešením opakovane operovať už následok, ale riešiť príčinu. 6 cm cysta už sama nezmizne, hlavne ak máte ťažkosti, či nemáte ovuláciu, bude to treba riešiť operačne, ale čo najkonzervatívnejšie. Keďže nepoznám bližšie informácie, ani okolnosti, či výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Trombofílny stav možnú hormonálnu liečbu prakticky vylučuje. Strava endometriózu neovplyvní.