Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,056 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Onkomarker

  , Autor: Ona

  Dobrý deň
  Pisala som Vam ohladne vysokých onkomarkerov CA 125 až 144.Dopĺňam, že msrker HE4 bol v poriadku.
  Ešte ma napadlo, že 10.1 2022 mi bola robená kyretáž, pre podozrenie na rakovinu endometria. Ta sa nepotvrdila, výsledky boli v poriadku.
  Následne 8 deň po kyretazi mi boli robené tieto testy na onkomarkery a niekde som sa dočítala, že po chyrurgickom zákroku môže byť zvýšený ten marker CA125, ktorý som mala 144
  Môže to tak byť?
  Ešte raz ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, kyretáž na hodnotu CA 125 nemá vplyv. Vzhľadom k nálezu cysty a pozitívnym onkomarkerom bude vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia a plánovať operačný výkon.

Podobné otázky

 • Myomat, He4

  , Autor: Mia22

  Dobrý deň, mám N. Myomat uteri, hladina He4 - 113,4,, cytologia bola v poriadku. Odoslali ma na onko gynekológiu, nakoľko mi chcú vyoperovat myomat. Mam 53r som už v menopauze, je to až také zlé? Hladina He4 vraj môže byť v norme v mojom veku do 140ml
  Chcrla by som radšej počkať a o pol roka urobiť nový odber. Co si myslite vy? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie okolnosti, USG nálezy, ani výsledky ďalších vyšetrení, iba na základe opisovaného výsledku sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. HE 4 je onkomarker, ktorý sa využíva pri podozrení na nádor vaječníka. Dôležité sú výsledky aj ďalších onkomarkerov, ako Ca 125, ale hlavne ROMA indexu. Odporúčam postupovať podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Cysta

  , Autor: Hanah12

  Dobry deň,
  Cca pred 4mesiacmi mi meškala manštruácia skoro 2týždne a lekár zistil že mám cystu 3-4cm. Bral mi aj krv všetko bolo v poriadku. Po 3mesiacoch som bola na kontrole stav sa nemenil ani veľkosť aj krv bola v poriadku a menzes chodil pravidelne. Žiaľ teraz v čase 4.menštruácie mi znova mešká. Moja otázka je či to môže znamenať zhoršenie stavu, kedy je potrebná operácia ak vôbec je a čo by som mohla spraviť aby sa menštruácia dostavila a ak sa nedostaví by som chcela vedieť aký je postup. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cysta na vaječníku môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, USG nálezy, či výsledky vyšetrení, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám eventuálne vie doplniť vyšetrenie na onkomarkery, skontrolovať veľkosť a charakter cysty a určí ďalší postup. Do úvahy pri pretrvávaní nálezu prichádza aj laparoskopia.

 • Bolesť v pravom podbrušku

  , Autor: Žužu32

  Dobrý deň, dlhodobo ma trápi bolesť v pravom podbrušku a v slabinách, podľa dr. je všetko v poriadku.. Podľa CT (kt.
  bolo doplnené neurológom ) mám zväčšený pravý vaječník + vynechal mi cyklus (doteraz pravidelný ale vždy spojený s krvácaním uprostred cyklu)
  Môžu mať bolesti v boku priamy súvis zo zväčšením vaječníka? Alebo je to vplyvom polypcystyckých ovarií?
  Žiadne ďalšie vyšetrenia doplnené nemám, zatial, info na googli radšej nehľadám, radšej sa informujem takto, keďže k mojej dr sa dostanem až o dva týždne.
  Vďaka za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe opisu sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť. Samozrejme, bolesti v pravom podbrušku môžu súvisieť s prípadnou patológiou na pravom vaječníku. Ak je vedľajším nálezom CT nález na vaječníku, je potrebné realizovať aj vaginálne palpačné vyšetrenie, ako aj gynekologické USG vyšetrenie, prípadne realizovať vyšetrenie krvi na vybrané onkomarkery. Na základe výsledkov sa následne určí ďalší postup.

 • Onkomarkery

  , Autor: Ona

  Dobrý deň.
  Prosím Vás mam obavy
  Na prehliaddke mi bola zistená septovana cysta 32-35mm.
  Nasledne mi gynekolog zobral krv na onkomarkery, ktoré boli podľa lekára veľmi zlé
  S-AFP bolo 14,70
  S-CA125 bolo 141.00
  S-CA72-4 bolo 7.98
  ROMA prem bolo 18.5 %
  Lekár ma poslal na onkogynekologiu na podozrenie rakoviny vajecnika
  Môžu tieto hodnoty poukazovať na rakovinu?
  Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe uvedených hodnôt onkomarkerov sa bohužiaľ nedá vylúčiť aj malígne ochorenie. Vhodné by bolo ešte doplnenie onkomarkera HE4. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Reakcia na odpoved - zvyseny he 4 po odstraneni vajecnikov

  , Autor: M. S.

  Dobrý deň, reagujem na vašu odpoveď. Mám 56 rokov, som fajčiarka, minulý rok som mala klimaktérium a od júna tohto roka nemám už vôbec menštruáciu a teda mám menopauzu. Na základe toho, že som mala cystické vaječníky na preventívke v októbri a tiež onkomarkery S CA 125 5.20 U /ml a S-HE 4 140.3 pmol/l, z toho ROMA index premenop. 46.74 % a postmenopauz. 14.91 %, mi boli vaječníky odstránené. Odstránené vaječníky vyšli na histológii nezhubné a cytológia bola tiež v poriadku. Mesiac po operácii mi opat brali krv a He4 marker sa mi neznížil. Takže hodnoty neklesli a po sviatkoch mám ísť na kontrolu. Chcela by som vedieť, čo môžem očakávať, keďže nič bližšie mi nebolo povedané. Neviem, či sú tieto hodnnoty po odstránených nezhubných vaječníkoch príliš zlé a prečo sa mi berú do úvahy aj hodnoty pre premenopauzálne ženy. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ešte neubehol rok od poslednej menštruácie, nie ste ešte v menopauze. Aj napriek tomu, že máte pozitívny onkomarker HE 4 aj ROMA index, sa Vám takto neviem bližšie vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.