• Polyp a operácia

    , Autor: Mimi271

    Dobrý deň,pán doktor. Rada by som sa poradila. Moja mamina ma 53. Bola na gynekologické preventívnej prehliadke kde jej bol zisteny polyp a myom v maternici. Bolo jej doporučené najskôr odstrániť polyp a potom vybratie maternice. Nedalo by sa to urobiť naraz? Nález na sone: v cavum uteri anizoechog. útvar 31x12mm,uterus 83x48mm,na PH násada nehomogenny útvar pr. 120mm. Za odpoveď ďakujem.

    Dobrý deň, postup je taký, že pred každým oeračným riešením odstránenia maternice sa najprv musí realizovať kyretáž za účelom histologizácie sliznice. V prípade, že je prítomný polyp, či už na krčku alebo v dutine maternice, odstraňuje sa vrámci histologizácie aj ten. Aj keď je diagnóza na vybratie maternice myomatózne zmenená maternica, v prípade, že by z výsledkov histológie vyšiel karcinóm, operačný výkon by sa musel tomu prispôsobiť a pacientka sa musí na takýto výkon pripraviť a musia byť doplnené ďalšie vyšetrenia. Takže je to benefit pre pacientku, aby nemusela byť operovaná dvakrát. Ak by sa odstránila maternica, bez predchádzajúcej histologizácie a z výsledkov by vyšiel karcinóm, pacientka by sa musela operovať ešte raz a musel by sa dokončiť radikálny onkologický výkon. Postupuje podľa odporúčaní.