Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Duphaston

  , Autor: Filomena

  P.doktor..beriem duphaston 10 dní...ale dostala som menzes po 7 dňoch užívania...na 8 deň ..p.dotor mi povedal ak dostanem počas užívania..tak treba prerušiť branie duphastonu...môžte mi vysvetliť...prečo sa to nemusí dohrať ...ďakujem..beriem ho pol roka ...mam50 rokou...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak užívate Duphaston za účelom spravidelnenia menštruačného cyklu a menštruáciu ste dostali, nie je nutné dobrať zvyšné dve tabletky Duphastonu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

Podobné otázky

 • Alchemilka a Duphaston

  , Autor: Mončiči 123456

  Dobrý deň! Pišem ohladom mojej sestri.
  Ma dve deti a už je to 10 rokov čo porodila. Od posledneho pôrodu ma menštruačné problémy. A otehotnieť sa jej nedarí.
  Jej gynekológička jej dava stale do okola duphaston a ked vynechá užívanie duphastonu tak jej ms cyklus dlhodobo trva. 2 x mala kiretaž/zákrok . A od minuleho mesiaca užívala archemilkovy čaj 2xdenne od 1dc do 14dc (do ovulacie) a od 16dc užívala 2x denne duphaston tabletky a od vtedy ju bolia vajecniky a menzes nikde. Samozrejme predtým než nepila archemilkovy čaj menzes mala pravidelny (s duphastonom ) Test je negatívny a menzes meska viac než 2 týždne po užívaní duphastonu. Moja otázka je že aky mate na to nazor vy alebo čo by ste odporučili?  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin neplodnosti môže byť viacero. Aj napriek opisu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, USG nález, ani ďalšie okolnosti, či informácie, vek, ... Je otázne, či sestra vôbec ovuluje. Je potrebné realizovať pre začiatok hormonálny profil na 3. a 18. deň menštruačného cyklu, vyšetriť AMH (zásobu vajíčok), realizovať USG vyšetrenie, v prípade negatívnych výsledok realizovať hematologické, endokrinologické, genetické, či imunologické vyšetrenie. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nie je sestra spokojná so starostlivosťou aktuálneho obvodného gynekológa, má právo ho zmeniť.

 • Duphaston

  , Autor: Filomena

  Dobrý deň chcem sa opýtať mám 51 rokou a beriem duphaston asi dva roky kvôli dlhému krvácaniu..ale teraz mi menzes vynechal na tri mesiace a potom som dostala menzes tak som začala užívať duphaston od 16.dna ..tak ako mám...došiel mi menzes v podobe spinenia silnejšieho...tak som po skončení spinenia som si vyrátala zas začiatok duphastonu...na 16 deň...som začala užívať dala som si ráno jednu tabletku a poobede som začala špiniť...tak teraz neviem či ho mám vysadiť alebo užívať..gynekológ má dovolenku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ste v období perimenopauzy. Príčin špinenia môže byť viacero. Špinenie si odsledujte, zatiaľ pokračujte v užívaní Duphastonu. Ak bude špinenie pretrvávať viac ako 5- 7 dní, môžete Duphaston skúsiť vysadiť a odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Plánujte návštevu Vášho obvodného gynekológa po skončení jeho dovolenky. V prípade silného krvácania navštívte gynekologickú pohotovosť.

 • Duphaston

  , Autor: TK

  Dobrý večer. Prosim vás, už to bude takmer 5 rokov čo užívam Duphaston na úpravu menštruácie. Keď svojej gynekologicke poviem či to nie je dlho a neškodí to, povie mi, že ina forma úpravy je len antikoncepcia, ktorú nechcem. Je v poriadku to brat tak dlho? Môže mi to nejak ublížiť? Pripadne pri plánovaní bábätka v budúcnosti? Ďakujem za odpoveď. :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v podstate Vám Váš obvodný gynekológ povedal, ako sa veci majú. Ak nesúhlasíte alebo nepreferujete užívanie hormonálnej antikoncepcie, prakticky iná možnosť, ako užívanie Duphastonu, nie je. Ak už užívate Duphaston niekoľko rokov a cyklus máte upravený, dá sa vyskúšať jeho vysadenie a uvidí sa, či nastane zmena. Je možné, že cyklus ostane pravidelný aj bez užívania Duphastonu. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Oddialenie ms

  , Autor: Liliana222

  Dobrý deň,potrebujem si oddialiť menštruáciu,mám ju dostať za 4dni, norethisteron brať nechcem v minulosti mi bolo z neho zle.Mozem si skúsiť nasadiť duphaston a oddialiť si tak menzes?Ak áno dávkovanie je 2X1? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Duphaston sa nepoužíva na oddialenie menštruácie. Za predpokladu, že Duphaston užívate v druhej polovici cyklu (obvyklá dávka 2x1 tabletka denne), pravdepodobne sa Vám menzes podarí o pár dní posunúť, pri pokračovaní jeho užívania, môžete však začať špiniť/krvácať.

 • Krvácanie mimo MC

  , Autor: MH

  Dobrý deň….od leta som začala bádať zmeny pri cykle a to také, že vždy v čase ovulácie, hneď po ovulácii začnem špiniť, krvácať aj výraznejšie a sprevádza ma to až kým mi nezačne menštruácia, kt. trvá viac ako 8 dní a potom nastane možno zhruba 5 dni bez špinenia a znova sa to opakuje …. navštevujem gynekologiu s týmto pravidelne, po fyzickej stránke nie je vidno že by sa malo jednať o nejaký polyp alebo niečo podobné… bol mi na 3 deň MC (možno to bol tretí deň ťazko odhadnúť začiatok menštruácie pri tom krvácani) robený hormonálny profil kde boli zistené nižšie hladiny progesteronu… nasadili mi duphaston kt. som začala brať na 15ty deň MC … momentálne beriem lieky 6ty deň a včera som začala špiniť a dnes znova krvácam …. je to ešte príliš krátka doba na zmenu ? ako dlho je potrebné brať duphaston na úpravu ?
  alebo môže byť problém niekde inde?

  mám obavy o svoje zdravie po gyn. stránke…. do teraz som nemala problémy s menštruáciou ….za posledný rok od 11/21 som prekonala potrat aj konizáciu… Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin špinenia a krvácania, ako aj zmeny menštruačného cyklu môže byť viacero. Jednou z nich je aj nízka hladina progesterónu, ktorý máte v substitučnej liečbe. Ak Duphaston užívate teraz iba prvý mesiac, je veľmi predčasné hovoriť o neúspechu liečby. Vrámci liečby je vhodné uvažovať aj nad nasadením hormonálnej antikoncepcie, ktorá by mohla cyklus upraviť. Nepoznám však žiadne bližšie výsledky vyšetrení, nálezy, informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť neviem. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorého sa nebojte kontaktovať v prípade pretrvávania ťažkostí alebo v prípade nejasností.