Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Enterococus

  , Autor: Mima7890

  Dobry den bolo mi zistene na zaklade kultivaci enterococus faecalis neviem kolko ho mam a nemam ziadne priznaky absolutne je treba brat macmiror ci nie dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, táto črevná baktéria nemá čo robiť v pošve, hoci sa tam pomerne často zanesie. Za niektorých okolností (tehotenstvo) môže spôsobiť problémy. Ak aj nemáte ťažkosti, je vhodnejšie vaginálnu infekciu preliečiť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Enterococus faecalis a e.coli

  , Autor: Mária03

  Dobrý deň, dlhodobo - už 4 roky mám opakované ťažkosti- pociťujem občasné pálenie, svrbenie a mám pernamentne žltkastý výtok a bola som aj dlhodobo liečená antibiotikami (a všelijakými inými liekmi na predpis) z ktorých som minulý rok dostala klostrídium (z neho som vyliečená), tentokrát zo špeciálnej kultivácie vyšlo, že som pozitivna na enterococus faecalis a e.coli. (poznamenám, že s priateľom nepraktizujeme análny styk a mám hemoroidy). Doktorka mi teraz predpísala Macmiror na 14 dní. Chcem sa opýtať či tých 14 dní postačuje na vyliečenie sa a zároveň či mi to flórú už úplne nezruinuje taká dlhá liečba. Dnes, na 10.deň začínam s výplachom s Rosalginom na 7 dní. Súčasne dlhodobo užívam per os probiotiká. Treba nejako preliečiť aj partnera? On nepociťuje žiadne ťažkosti. Ku tomu tiež dlhodobo mám taký biely povlak na malých pyskoch a pri vstupe do pošvy. Čo by to mohlo byť? Treba zobrať ster aj z pyskov a dať na kultiváciu tento povlak aj keď mi vyšlo ze mykózu nemám? Mám 29 rokov, rafinovaný cukor neprijímam. Užívam Imunor. Čo by ste mi, prosim Vás, poradili. A hlavne, čo po liečbe s Macmirorom a Rosalginom. Už som zúfalá z tohto kolotoču. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zjavne sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu. Opakované dlhodobejšie antibiotické kúry Vám k tomu dopomohli tiež. Aplikujte si vaginálne výplachy napríklad aj spomínaným Rosalginom. Vo vašom prípade je veľmi dôležité užívanie probiotík, nie však per os, ale vaginálne probiotiká, ktoré spôsobia úpravu vaginálnej mikroflóry, hlavne posilnia prítomnosť laktobacila. Klasicky užívané probiotiká sa do pošvy nedostanú a nemajú vplyv na úpravu vaginálneho mikrobiómu. Kúru vaginalnymi pribiotikami opakujte v pravidelných intervaloch.

 • Vyter z pošvy.

  , Autor:

  Pán doktor bola som na PP a vo vyteremi mi zistili bakteriu Enterococus feacalis. Nemala som žiadne problemy. Lekar mi nasadil Polygynax, po ktorm mam bolesti bodbruška a silne palenie. V minulosti mi zistili kontaktnu alergicku reakciu po Clotrimazole a skončila som na hydrocortizone.Je poterebne tento bacil preliečovať? ˇCitala som, že sa bežne može nachadzať v pošve, že je sučasť flory, iba pri premnoženi može robiť problemy.Ďakuje za Vaš nazor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaná baktéria sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostala do pošvy zanesením. Je súčasťou bežnej vaginálnej flóry. Ak Vám nasadená liečba spôsobuje ťažkosti, prestaňte ju užívať. Môžete si urobiť vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom, užívať vaginálne probiotiká. V prípade pretrvávania ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Enterococus feccalis

  , Autor:

  Dobry den.
  Potrebovala by som radu lebo som uz z toho veľmo zúfala.Už roky trpim svrbenim.palenim a zdurenim po pohlavnom styku v oblasti vonkajsich genitalii.Mam 31 rokov a od 18 tich mam stale ten isty problem, lenze predtym to bolo 3x za rok ale teraz to pretrvava viac ako 6 mesiacov s obcasnym zlepšenim.Brali mi.vyter 3x a zistilo sa ze mam enterococus feccalis.Uz som vyskusala macmiror capiky aj krem, polygynac, rosalgyn vyplachy,rôxne ktemy,aj probiotika.Teraz tiez beriem polygynax a gynimun lokalne probiotika.Prosim poradte mi.
  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Enterococcus faecalis sa nachádza aj v pošvách zdravých žien a dôvod na liečbu nemá byť len potvrdenie ich prítomnosti v laboratórnom náleze, ale overenie zápalu na základe klinických sledovaní. To znamená posúdenie pH pošvy, posúdenie prítomnosti leukocytov pod mikroskopom, posúdenie farby a zápachu výtoku za pomoci 10% KOH. Ak chýbajú príznaky zápalu, je potrebné pátrať po neinfekčnej príčine dyskomfortu, pokial nejaký dyskomfort máte. Môže sa jednať o kožné zmeny, ale aj o alergiu na ejakulát, na kozmetiku a podobne. Opakovaná antibiotická liečba len prehlbuje narušenú stabilitu prostredia a môže spôsobiť vyselektovanie na antibiotiká rezistentných mikroorganizmov. Môže sa skúsiť vysadiť liečba, kozmetika. Prerušte na nejaký čas pohlavný styk a sledujte, ako sa stav vyvinie. Určite pokračujte v liečbe vaginálnymi probiotikami, ako aj vaginálnymi výplachmi a riaďte sa odporúčaným postupom Vášho obvodného gynekológa.

 • E coli

  , Autor: betiy

  Dobrý chcela by som sa opýtať partner má e.coli ja som bola prekročená s ureaplazmy a ešte jednej baktérie enterococus už nepamätám presný snažíme sa o bábo partner sa lieči už vyše 3 mesiacov všelijaké atb. Al3 nezaberaju mu môžem sa od neho nakaziť aj ja ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, E. coli sa pomerne bežne vyskytuje aj u žien. Áno, prenos z partnera na Vás je možný a aj pravdepodobný.