Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,009 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Pcr

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak mi bol robený pcr test na pohlavne prenosné ochorenia a bol negatívny, je nutné aby išiel na rovnaký test aj manžel? Iných partnerov okrem seba sme nikdy nemali, čakáme dieťatko, tak si chceme byť istý, že je všetko v poriadku.
  Dakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nutné to nie je vôbec. Štandardne sa tieto vyšetrenia z preventívnych dôvodov nerealizujú. Za daných okolností je veľká pravdepodobnosť, že vyšetrenia by boli negatívne aj u manžela.

Podobné otázky

 • Doplnenie - Kontrolný ster na Chlamydia trachomatis

  , Autor: Leila2733

  Dobrý deň pán doktor, reagujem na Vašu odpoveď k včerajšej mojej položenej otázke: https://mamaaja.sk/poradne/poradna-gynekologa/gynekologicke-problemy/otazka-59406

  Chcem sa len spýtať, keďže mi to nedáva zmysel, že ako je možné, že v priebehu týždňa sa zmenili výsledky zo steru bez nejakej podanej liečby. Mne to skôr príde, že výsledky sa nejako skreslili a chcela by som si do tretice byt na 100% istá, keďže sa nejedná o najľahšie ochorenie. Preto sa chcem Vás spýtať ako gynekológa, či je možné, že by mi môj gynekológ urobil ster z krčka maternice a výsledok by sa zistil pomocou PCR metódy a nie ako doteraz a to pomocou antigénového testu. Je to vôbec možné u gynekológa taký ster urobiť? Lebo chcem si byť už naozaj istá a mať tento problém doriešený.
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne ešte raz za odpoveď a prajem Vám pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa toto rozšírené mikrobiologické vyšetrenie realizuje výterom z krčka maternice na gynekologickej ambulancii a následne sa odosiela do laboratória na PCR vyšetrenie. Na našich ambulanciách antigénové testy takéhoto typu nepoužívame, nemám s nimi preto žiadne skúsenosti, takže sa Vám k nim neviem bližšie objektívne vyjadriť. Vo všeobecnosti je však PCR vyšetrenie presnejšie, ako antigénový test. Najvhodnejšie je sa pri nejasnostiach pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Kontrolný ster na chlamydia trachomatis

  , Autor: Leila2733

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať na Váš názor. Minulý rok na konci leta mi bola diagnostikovaná na základe partnerovej nevery Chlamydia trachomatis. Po zistení zo steru z močovej rúry u urologičky (PCR test) mi bola naordinovaná liečba Doxyhexalom na 7 dní, s tým, že gynekológ tento problém následne prevzal a doplnil liečbu o ďalších 21 dní. Po dobratí a cca 6-8 týždňov som mala prísť na kontrolný ster. Lieky som užívala poctivo, do toho som ešte užívala Wobenzym a samozrejme žiadna sexuálna aktivita. Na konci decembra mi bol urobený kontrolný ster z krčka maternice, kde antigénový test ukázal pozitivu a následne o týždeň ale už v januári mi urobil gynekológ znova ten istý antigénový test z krčka + doplnil aj ďalšie pohlavne prenosné ochorenia a tam už bol výsledok pri chlamýdii negatívny a to bol rozdiel v steroch týždeň, bez nejakej liečby. Pred pár dňami mi gynekológ ešte doplnil ďalší ster na kultiváciu a citlivosť. Môžem sa spýtať, ako to podľa Vás teda je? Mám to brať, že som stále pozitívna alebo konečne negatívna? Lebo teraz neviem, či je nejaký rozdiel pri diagnostike chlamýdii z antigénového či PCR testu. Ďakujem Vám vopred za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je sa pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť, keďže pozná všetky výsledky vyšetrení a okolnosti. Na základe Vášho opisu som pochopil, že ste negatívna. Vyššiu senzitivitu aj špecificitu, teda presnejší a spoľahlivejší výsledok má dôkaz DNA chlamýdií PCR metódou. Mikrobiologické vyšetrenie a kultivačné vyšetrenie sú dve rozdielne vyšetrenia. Výter z pošvy na kultiváciu prítomnosť chlamýdií neukáže.

 • Krvácanie mimo cyklu

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, rada by som vás poprosila o radu pri krvácaní mimo cyklu. Vo februári som bola na preventívke. Robili mi aj pcr výter z cervixu. Všetko bolo v poriadku. Občas mávam špinenie pár dní pred prichádzajúcou menštruáciou. V máji som 1x mala krvácanie mimo cyklu na 14 deň a teraz v júni na 22.den cyklu. Krvácanie je slabé jednodnodnove a bezbolestne. Dnes mam krvácanie opäť po včerajšom pohlavnom styku. S manželom plánujeme druhé dieťatko, no to krvácanie mimo cyklu ma straší... Vopred ďakujem za radu... Prajem Pekný deň...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednodňové krvácanie v strede cyklu môže byť aj ovulačné krvácanie. Príčin zakrvácania po pohlavnom styku môže byť viacero, takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Výtok

  , Autor: Aaa12

  Dobrý deň,
  Mávam už 5 mesiacov problém s výtokom. Pred 5 mesiacmi som mala nechránený pohlavný styk, za dva dni dostala silný zápal močových ciest na to som mala atb a prešlo to. Asi po mesiaci som pred menštruáciou pociťovala pálenie v pošve, utrela som aj krv a na to dostala menštruáciu. Bola som na gynekologii kde mi dala Polygynax do pošvy že mám zmiešaný flour ale nezabralo to, potom masť Macmirror a tiež nie... vyšetrili mi HIV, Syfilis, Hepatitidu, Ureaplazmu, Pcr aj výter z pošvy a všetko v norme ale mňa stále bolí v pošve a mám žltý riedky kysly výtok. Som pozitívna na HPv a bola som na onkogynekologii kvôli Zlej cytologii ale sú tam vraj iba malé zmeny a nezdá sa že by to s tým súviselo. Môžete mi poradiť v čom to môže byť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez poznania konkrétnych výsledkov všetkých vyšetrení, bližších okolností a poznania všetkých informácií je ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa u vás jednať aj o vaginózu. Skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívajte vaginálne probiotiká. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.