Konizácia
, Autor: Registrovaný používateľ
Dobrý deň,
je možnosť vykonať konizáciu aj počas tehotenstva ? Ďakujem za odpoveď.
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň,
je možnosť vykonať konizáciu aj počas tehotenstva ? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, konizácia sa dá teoreticky urobiť aj v tehotenstve. Je to však veľmi individuálne a hlavne veľmi riskantné a záleží od mnohých okolností, výsledkov vyšetrení a nálezov. Neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.
Dobry den oan doktor, opakovane posledny rok mam stale zapaly, problemy so spinenim pred ms a tiez bolesti po styku, diskomfort … stale streptokoky z vyterov, vzdy preliecene a znova …. Avsak na poslednej kontroly mi lekar vzal aj stery na chlamydie ureoplazmy atd a cytologiu lbc, zo steru mi vyšla pozitivne chlamydia trachomatis, tak mi bol nasadeny sumamed. Problem je, ze teraz dosiel aj vysledok cytologie a je tam napisane atypicke žlazove bunky, dopytovala som sa na to aj danej lekarky, ze ake to su, co sa tyka zavaznosti, bolo mi povedane ze nie rakovinove, treba urobit o pol roka ster. Moje otazky zneju: je mozne ze taketo atypicke zlazove bunky su sposobene prave dlhodobymi streptokokmi a chlamydiami? Mohli taky vysledok sposobit? Dalsia otazka: 7 rokov dozadu som mala ca krcka maternice, konkretne rohovatejuci epidermoidny karcinom 1a1c rieseny konizaciami pre fertilitu, odvtedy kontroly ok, je vzhladom na moju anamnezu postup opakovaneho steru pri aktualnej cytologii dostatocny? Nemalo by sa vzhladom na moju anamnezu postupovat radikalnejsie? Ďakujem, mam z toho obavy, po mojich skusenostiach ;)
Dobrý deň, pojem atypické žľazové (glandulárne) bunky sú pomerne široký pojem. Na základe opisu neviem, či sa u Vás jedná o ASCUS, ASC-H, LSIL alebo HSIL. Spôsobené bunkové zmeny sú najčastejšie spôsobené HPV vírusom, ale môžu byť spôsobené aj opakovanými a častými zápalmi pošvy a krčka maternice. Ak ste mali navyše potvrdenú aj chlamýdiovú infekciu, veľký podiel na to môže mať aj to. Určite je potrebné doplniť HPV typizáciu, ktorá sa dá dohlásiť z LBC onkocytologického steru, ktorý Vám bol realizovaný. Aj keď chápem Vaše obavy, naozaj nepoznám žiadne konkrétnejšie výsledky vyšetrení a nálezy, informácie a okolnosti, takže sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri niektorých nálezoch (ASCUS, ASC-H, LSIL) je potrebná onkocytologická kontrola o 4 - 6 mesiacov, pri náleze HSIL, aj vzhľadom k anamnéze, je určite potrebné realizovať kolposkopické vyšetrenie, eventuálne priamo plánovať konizáciu. Určite sa v prípade nejasností nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, nálezy, informácie a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.
Dobrý deň prajem, minulý rok mi bola robená konizácia, následne boli výsledky v poriadku. Cca o 3 mesiace mi vyšla z cytológie L sil, po 3 mesiacoch všetko v poriadku (to bolo teraz v júli). V auguste som mala preventívnu prehliadku u gynekológa, ktorý mi robil opäť cytológiu a tam mi vyšlo zas L sil. Prosím Vás je možné opätovné zhoršenie po mesiaci a pol? Som z toho dosť smutná, mám sa opäť objednať do nemocnice na zhodnotenie ďalšieho postupu. Ďakujem
Dobrý deň, celkom nerozumiem, prečo Vám bola realizovaná cytológia s odstupom jeden a pol mesiaca. Kontrolný ster má zmysel realizovať s odstupom 4 až 6 mesiacov. LSIL je prvý stupeň bunkových zmien, ktoré sa vedia vyhojiť aj spontánne. Skúste si realizovať liečbu vaginálnymi gélmi, napríkad RegreSILom alebo DeflaGynom. Doplnil by som aj HPV typizáciu za účelom vylúčenia HPV infekcie, ktorá by mohla vysvetľovať bunkové zmeny na krčku maternice. Rovnako tak odporúčam očkovanie proti HPV. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.
Dobrý deň,
výsledky po konizácii sú nasledovne,mohli by ste sa k nim prosim vyjadrit?
-epitel je zachovaný na 80 %povrchu krčka maternice
-vo veľmi krátkom úseku je zachytená HG dysplázia dlaždicoveho epitelu krčka maternice na úrovni CIN II
-p16 pozit, Ki67 30%
-kolumnárny epitel endocervikalnych žliazok bez atypií
-ložisková chronická zápalová celulizácia v stróme
-exocervikálny/vaginálmy aj endocervikálmy/ zadný resekčný okraj je voľný
-fragmenty istmickej sliznice a proliferačného korpolárneho endometria,bez atypií
Dobrý deň, podľa opisu sa vybrali všetky zmenené “zlé” bunky. Je však potrebné aj naďalej dodržiavať pravidelné onkocytologické kontroly. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.
Dobry den, v decembri mi nasli na citologii poskodenie krcka maternice, caka ma konizacia. Chcem sa opytat ma toto "ochorenie" priznaky? Ma to nejaku suvislost ak ma boli v podbrusku, v krizoch mimo menzesu?
Dobrý deň, podľa opisu mi nie sú známe výsledky onkocytologického vyšetrenia, ani ďalšie informácie, či okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nevylučujem však súvis s bolesťami v podbrušku. Príčin však môže byť viacero a nemusí vôbec súvisieť s nálezom na krčku maternice. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach sa nebojte pýtať vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám budú vedieť vyjadriť.
Dobrý deň som mesiac po konizacii z výsledkov zišlo že som mala ľahkú dysplaziu. Chcem sa spytat ma konizacia vplyv na otehotnenie a samotné tehotenstvo? Čítala som že sa zvyšuje riziko potratu v takomto prípade keďže je ten krčok menší. Je to naozaj tak?
Ďakujem
Dobrý deň, áno, pri rozsiahlejších konizáciach až amputáciách krčka je zvýšené riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Ak však u Vás bola robená primeraná konizácia, vyčkal by som aspoň tri mesiace a až následne sa snažil otehotnieť. Nepoznám však konkrétny nález ani všetky informácie, či okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.