Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Macmiror

  , Autor: kativa12

  Dobrý deň, doktorka mi predpísala vag. tablety macmiror. Môžem ich začať užívať, ak v piatok idem vyberať mandle? Z operujú ma potom vôbec? Pripadne bude veľmi vadiť, ak by som si ich nasadila až keď ma prepustia? Nemám neznesiteľné svrbenie pálenie, len občas.... Skor som si ich chcela nasadiť až keď prídem, lebo neviem si prakticky tam veľmi predstaviť vkladať si tie tablety v nemocnici.
  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívanie lokálne pôsobiacich vaginálnych antibiotík nemá vplyv na operačný výkon. Nevidím dôvod, prečo by ste teraz nemohli začať s liečbou. Samozrejme, ak liečba znesie odklad a ťažkosti nie sú neznesiteľné, prípadne máte svoje dôvody, môžete s liečbou začať až po prepustení z nemocnice.

Podobné otázky

 • problemy v tehotenstve

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň pán doktor, som tehotná, v 19 tt, minulý týždeň som začala pociťovať diskomfort v pošve. Išla som samozrejme k lekárovi, dali mi Gynazol, zobrali kultiváciu. Po aplikácií Gynazolu bolo dva dni O.K., potom zas som pociťovala problémy. Volala som po výsledky, kultivácia O.K., nič sa nenašlo. Odporučili mi laktobacily, predpísali Macmiror, s tým, že ten mám brať len ak mi nezaberú do 3 dni laktobacily. Moja otázka je: kúpila som Flor Femina (Dr Max) - je bezpečný v tehotenstve, rovnako aj Macmiror ? povedali mi že nemám užiť všetko len pár tabletok. Druhá otázka - čo to teda môže byť, keď výsledky moču, kultivácie sú O.K. ? Bola som sa kúpať v bazéne na chvíľku s tampónom, hneď ako som vyšla som menila plavky, to až tak som si mohla rozhádzať prostredie ? nikdy som problémy nemala. neviem, ak mi to neprejde, čo mám robiť ďalej.
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa pravdepodobne jedná o bakteriálnu vaginózu, teda problémy Vám môžu spôsobovať baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v pošve, ale po narušení vaginálnej mikroflóry a poklese laktobacilov zmenou ph, napríklad pri návšteve termálnych kúpalísk, víriviek, sáun,... môže dôjsť k vzniku ťažkostí, dyskomfortu, pálenia a svrbenia. Preto je vhodné realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Ak bol výter z pošvy negatívny, Macmiror Vám veľmi nepomôže. Skúsiť si môžete realizovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom.

 • Opakujúci sa problém

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň prajem. Som v 27tyzdni, môj gynekológ má stále dovolenku a potebujem poradiť. Z vyteru mi bol už skôr zistený nález candida a pri ďalšom bol potvrdený aj streptokok, po obidvoch nálezoch mi bolo odporúčané vkladat macmiror 500, následne probiotiká. Svrbenie a pálenie prišlo až neskôr, najskôr to bol vytok. Pred dvoma dňami som si v lekárni kúpila canesten 1vag tabletu, cítim zlepšenie ale úplne to nevymizlo. Vytok prešiel z bieleho hrudkoviteho na zltobiely a svrbenie a pálenie je len občasne. Myslite že mám narušenú posvovu flóru z macmiroru alebo sa znovu opakuje mykóza? Dodržiavam hygienu, nosím bavlnené, nejem sladké. Po obdobi vkladania macmiror a užívania probiotík, kedy sa už situácia zlepšila sme mali s partnerom styk, následne sa to zhoršilo a tiež pociťoval svrbenie pár dni.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa u Vás jednať o bakteriálnu vaginózu z narušenia vaginálnej mikroflóry. Odporúčam dlhodobejšiu, aspoň desaťdňovú, kúru vaginálnymi probiotikami. Odsledujte si to. Partner môže používať Canesten krém, vy si môžete raz za čas aplikovať Canesten vaginálne tablety.

 • Pálenie pri močeni

  , Autor: Pitonka

  Dobrý den ja by som sa chcela opýtať mam uz dlhodobo problémy s pálením pri dokončovaní pri močeni. Najpr som brala dvoje antibiotiká ktoré mi nasadila moja obvodná doktorka pretože v moci som mala krv a leukocyty predpísala mi ciprofloxacin sandoz 500 a suprax 400. Po týchto dvoch antibiotikách som na chvíľku pocítila úľavu cca týždeň . Ale po týždni sa mi to vrátilo a začalo ma opäť palit pri močeni zašla som ku gyn. Ten my zobral stery s povedal ze treba preliecit vytoky tak mi predpísal macmiror masť. Beriem ju asi týždeň a nepociťujem žiadnu úľavu skor by som povedala ze ma to Pali este viac porodim poraďte mi co mam robit.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak to ešte nebolo u Vás realizované, vhodné je vyšetriť moč na kultivačné vyšetrenie, aby sa zistilo, ktorá baktéria Vám spôsobuje ťažkosti. Tak isto je vhodné cestou obvodného gynekológa realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Výtok

  , Autor: Prcek

  Dobrý deň ...mala by som otázku už od 15rokov trpím výtokami je to nepríjemné môj gynekológ mi predpisal macmiror ale žial nepomohli vôbec da sa to nejako vyliečit?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin výtokov môže byť viacero. Ak boli štandardné kultivačné vyšetrenia negatívne, je možné realizovať rozšírené mikrobiologické vysetrenia na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy, či trichomonas vaginalis. Ak budú aj tieto vyšetrenia negatívne, skúste si realizovať dlhodobejšie kúry vaginálnymi probiotikami.

 • Macmiror 500 complex, GYNOPHILUS CONTROL

  , Autor: Simkaaa

  Dobrý deň. Som v 23tt, z vyteru mi vyšiel nález candida +niečo/neviem prečítať/ ktorý vraj nijako neohrozuje dieťa a predpísal mi macmiror compex 500. Odporúčal zobrať 4vag tablety a tak probiotikum a ak sa to vráti tak znovu ten postup. Dodrzala som odporúčanie a po tých 4 som už viac nebrala, no po nejakych dvoch týždňoch sa to vrátilo tak som začala brat znovu a takisto po 4 dňoch probiotikum. Opäť sa to zlepšilo, no a po návšteve gyn mi robil kontrolný výter a ten vyšiel znovu. Tentokrát už pociťujem aj svrbenie a pálenie, predtým to bol len výtok. Volala som zrovna sestričke,ktorá mi potvrdila nález a poslala dalsi macmiror z ktorého mám vybrať polovicu čiže 6 tabliet a +4 tablety ktoré mám ešte doma z predchádzajúcej krabicky. Gynekológ momentálne nepracuje. Chcela som a opýtať či mi nemôže nejako uškodiť resp bábätku keď ich budem takto často užívať a mám vybrať tých 10 tabliet a potom probiotikum a ako často probiotikum.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, liečba sa nasadzuje podľa citlivosti na vykultivované baktérie. Štvordňová liečba nemá veľký efekt. Macmiror je potrebné aplikovať aspoň 7 - 8 dní. Skúste si urobiť vaginálny výplach yCloginom alebo Rosalginom, následne si aplikujte Macmiror 8 - 10 dní a po doužívaní si realizujte aspoň desať dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Takto sa Vám neviem viac bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach alebo pretrvávaní ťažkostí vyhľadajte Vášho obvodného gynekológa.