Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Kvasinky

  , Autor: Ivabed

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či môžem pri kojeni užívať oreganove, grapefruitove kvapky a probiotika.kedze po častom bráni antibiotík(kvôli opakovaným zápalom moc.mechura a urea plazme)mám premnožené kvasinky v tele.chcela by som vynechať cukor, upraviť stravu a brat tieto produkty.dcera ma 9 mesiacov,papa už všetko čo môže takže ju nekojim až tak často.a ešte sa chcem spýtať či je možné doplniť aj nejaké probiotiká do pošvy.ak áno tak aké? Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný voľnopredajný preparát užívať môžete. Čo sa týka vaginálnych probiotík, na trhu je viacero preparátov, prakticky všetky obsahujú rovnaké zloženie, v lekárni Vám určite ochotne poradia.

Podobné otázky

 • Výter z pošvy

  , Autor: Tjtj

  Dobrý deň,

  tak ešte raz, chcela by som sa opýtať na výsledky výteru z pošvy, či to mám riešiť a je potrebné brať lieky, vaginálne tablety, pretože plánujeme ďalšie dieťatko. Opakovane mám zlé výtery, raz e-coli, raz kvasinky po dobraní atb, teraz takéto výsledky, viď dole. doma mám este dalacin krém a macmirror 12 tbl. Neustále používam vaginálne probiotika aj probiotické tampony elle. Už som z toho zúfala, je to neustály kolotoč.
  Výter z pošvy
  *Aeróbna kultivácia, Epitelie.....................ojedinele lactobacillus.................pozit..+
  Leukocyty - PMN.............neprítomné
  stredne masívne Streptococcus agalactiae
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: Negatívny
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Ďakujem krásne za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všetky opísané baktérie sú bežnou súčasťou pošvy. Pošva je "špinavý" orgán, to znamená, že sa v nej vyskytujú aj baktérie, zlé aj dobré. Ak sa zmení pomer týchto baktérii, teda dôjde k porušeniu rovnováhy a vaginálnej mikroflóry a premnoženiu "zlých" baktérií, problém je na svete. Volá sa to bakteriálna vaginóza. Vplyv na to má aj konzumácia sladkého, návštevy bazénov, kúpalísk, wellness, víriviek, sáun, ... Ak nemáte žiadne ťažkosti, liečba by nebola potrebná, pri plánovaní tehotenstva je však vhodné preliečenie. Aplikovať si môžete vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne aplikovať Macmiror vaginálne globulky večer pred spaním, aspoň osem dní. Následne odporúčam realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Výter z pošvy

  , Autor: Tjtj

  Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať na výsledky výteru z pošvy, či to mám riešiť a je potrebné brať lieky, vaginálne tablety.
  Výter z pošvy
  *Aeróbna kultivácia, Epitelie.....................ojedinele lactobacillus.................pozit..+
  Leukocyty - PMN.............neprítomné
  stredne masívne Streptococcus agalactiae
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: Negatívny
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Ďakujem krásne za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od viacerých okolností, či ste tehotná, ak áno, tak v ktorom týždni, či máte ťažkosti v zmysle pálenia, svrbenia, či sa jedná o výter vrámci predoperačných vyšetrení pred operačným výkonom, ... V závislosti od okolností sa potom dá objektívnejšie vyjadriť.

 • Ranky po styku

  , Autor: Lenka22

  Dobry den,
  cca 3mesiace po pohl.styku sa mi robia drobne ranky pri vstupe do posvy smerom ku konecniku. V aprili som podstupila konizaciu a odvtedy problemy zacali. Dnes mi obvodna lekarka povedala, ze mi v moci nasli kvasinky. Brala som aj canesten tabletu a krem, vyplach a vaginalne capiky na suchost posvy, nic nepomohlo. Pri pohl.styku sme skusali lubrigacny gel, ale aj nspriek tomu sa ranky vytvorili i ked menej. Boli aj dlhsie pauzy medzi pohl.stykom aby sa to zahojilo, ale vzdy sa to tvori. Co by ste mi odporucili?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúsiť môžete preparáty s obsahom kyseliny hyalurónovej. Vhodná by bola aj estrogénová masť. Je tiež potrebné zistiť, či sa nejedná o kožné ochorenie vulvy. Takto bez videnia nálezu sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Kvasinky

  , Autor: Tjtj

  Dobrý deň,

  po dobratí atb mi bolo z vag. výteru zistené masívne Candida albicans komplex, doktorka mi nasadila Fluco sandoz 2x (v rozmezí 7 dní) a Candibene 100 mg večer na vkladanie 6 ks. Po 4 tbl candibene som mala nechránený pohlavný styk, chcela by som sa poradiť, mam si vyžiadať ešte jeden recept na Candibene a vybrat zvyšné 2 tbl + dalších 6 pre istotu, ešte mám 1 tbl fluco sandoz. Je potrebné preliečiť aj partnera?

  Ďakujem

  P.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas liečby vaginálnej infekcie je vhodné dodržiavať pohlavnú abstinenciu. Ak už nemáte žiadne ťažkosti, ani Váš partner, nie je potrebná ďalšia liečba. Vhodnejšia by bola skôr kúra vaginálnymi probiotikami.

 • Candida

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a dlhodobé problémy (už cca 4 roky) s miernymi ale pretrvávajúcimi bolesťami podbruška a kríżov, hlienovitým a svrbiacim výtokom. Niekedy zapácha, niekedy je úplne bez zápachu. Liečili sme sa s partnerom aj na ureaplazmu 20 dní doxyhexal. Teraz som zase zmenila lekára, pretože s tými bolesťami by som sa už nejak naučila žiť, ale to svrbenie už bolo neúnosné. Vystriedala som množstvo liekov - antbiotiká, antimykotiká, všetko takmer bez výsledku. Jediné čo mi pomohlo aspon na kratko bol volnopredajny candivac. Za celý ten čas mi nevyšla zo sterov candida a teraz u nového lekára mi vyšlo - e. coli, staphylococus aureus a masivne candida albicans. Dostala som liečbu lokálnu - clotrimazol tbl, krém a celkovú - prokanazol + raz do týždňa medoflucon. Zdá sa že sa konečne cítim trošku lepšie, ale bojím sa či sa to ešte bude dať vyliečiť po tolkych rokoch. Čo by ste mi odporučili ešte ako podpornú liečbu? Všimla som si na internete aj nejaký lysgyn, čo by mal byť tiež candidový lyzát na podporu imunity. Alebo s čím máte dobré skúsenosti? Mám aj oslabenú bunkovú imunitu, liečila som sa viac krát na imunológií ale bezúspešne. Viem že je dobré užívať aj probiotiká, spodné prádlo si periem na 60 a prežehlujem, alkohol nepijem, nefajčím, cukor som už tiež obmedzila ale nakolko mám 160cm a 48kg, tak si už velmi nemozem dovolit chudnut.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s Lysgynom nemám prakticky žiadne skúsenosti, užívať ho ale skúsiť môžete. Je to voľnopredajný preparát. Vaginálne probiotiká by ste mali užívať dlhodobejšie a pri stabilizácii stavu si kúry realizovať niekoľkokrát ročne. Vhodné je realizovať si raz za čas aj vaginálne výplachy. Oslabená imunita a porušená vaginálna mikroflóra užívaním veľkého množstva antibiotík, či antimykotík nemá priaznivý vplyv a tvorí dobrú živnú pôdu pre kvasinky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.