Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,509 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hysterektomia

  , Autor:

  Pan doktor, som 3 a pol tyždňa po hysterektomii robenej cez brušnu stenu s odstranenim vaječnikov. Chcela by som sa opytať, ako je to s vnutornymi stehni? Budu vypadavať, alebo sa vstrebu?. ˇŠiii ma Vikrylovymi stehmi.Včera som si dala dlhšiu prechadzku a všimla som si naružovely vytok. Može to mať suvis so stehmi, že začinaju vypadavať, alebo s preťaženim? Po operácii som slabo špinila 2 dni, potom už nie až teraz.Je to ešte v ramci hojenia?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v súčasnosti sa už väčšinou používajú samovstrebateľné stehy. Vnútorné stehy Vám určite nebudú vyberané, ani nebudú vypadávať, ak sa jedná o samovstrebateľné stehy, sami sa vstrebú. Výtok môže súvisieť s prebiehajúcim hojením pošvového pahýľa. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Visanne a Endometrioza

  , Autor: pletenka

  Dobry den,
  chcela by som sa opytat na vas nazor na uzivanie lieku Visanne,kt.mi pan doktor-operater odporucil uzivat na 3 mesiace po laparoskopickej operacii (hysterektomia-len maternica,vajecniky zostali+rozsiahla endometrioza) na udajne zaliecenie endometriozy.Po tom,co som si vsak precitala pribalovy letak,nemam velmi odvahu a chut si tento liek nasadit.A tiez po tom,co som sa docitala,ze nemusi vobec pomoct na endometriozu.Tak teraz neviem,nerada by som nieco podcenila,no desim sa uzivania takychto liekov.Preto sa chcem spytat,ci je to naozaj nevyhnutne? A co sa moze stat,keby som ich vobec neuzivala? Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na trhu existuje viacero preparátov, ktoré sa používajú na liečbu endometrózy. Medzi ne patrí Visanne, či Endovelle, ktoré sa užívajú 6 až 8 mesiacov. Rozhodnutie užívať odporúčaný preparát je na Vás. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať odporúčajúcich lekárov, či operatérov, ktorí boli pri operačnom výkone a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť. Ja nepoznám žiadne bližšie okolnosti, ani informácie, nález, ani rozsah endometriózy, nebol som ani pri operačnom výkone, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Hysterektomia

  , Autor: Janka81

  Dobry den, mam naplanovanu simplexnu laparoskopicku operaciu s ponechanim vajecnikov. Dovodom je nalez na krcku maternice. Aka je prosim vas priblizna nevyhnutna dlzka pn-ky - pracujem v kancelarii bez fyzickej namahy. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to individuálne, záleží od priebehu operačného výkonu, prípadných komplikáciách, pooperačnej rekonvalescencie a v neposlednom rade aj Vášho subjektívneho pocitu. Po operácii môžete byť na PN aj 8 týždňov, nárok budete mať aj na kúpeľnú liečbu. Teraz je však ešte predčasné sa vyjadrovať. Kompetentní lekari sa Vám po operácii budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Konizácia vs. hysterektómia

  , Autor: Janka81

  Dobrý deň p. doktor,
  obraciam sa na vás s prosbou o radu. Doteraz každý jeden rok som absolvovala prevent.prehliadku u gynekológa (mám 40 rokov). Výsledky doteraz vždy negatívne (NILM). V tomto roku výsledok prevent.prehliadky bol ASCUS-. Na základe toho vykonaná kolposkopia s biopsiou s výsledkom CIN III s HPV HR+.
  Na základe toho som hneď absolvovala konizáciu s výsledkom CIN III konizát, ložisko AIS, okraje voľné
  Vôbec nerozumiem tomu ako by sa v priebehu roka mohol stav takto zhoršiť a neviem ani porozumieť tomu ako vážne to je a či je potrebné sa veľmi obávať.
  Lekár sa vyjadril, že je možné urobiť amputáciu krčka maternice ale on by rovno doporučil hysterektómiu s ponechaním vaječníkov a ideálne čo najskôr.
  Mne pripadá tento postup príliš unáhlený (myslím tú hysterektómiu). Amputáciu krčka by som určite zvážila (nakoľko mi to príde ako menší zásah s rýchlejším zotavením a návratom do práce).
  Mohli by ste mi prosím vás povedať váš názor o závažnosti diagnózy a či je možné/vhodné zvážiť menej invazívne spôsoby alebo nejakú presnejšiu diagnostiku?
  Mojou snahou je samozrejme predchádzať nepríjemnostiam ale nerobiť invazívne nezvratné zásahy unáhlene pokiaľ sú aj iné možnosti (napriek tomu že tehotenstvo neplánujem).
  Veľmi pekne ďakujem za posúdenie

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bol výsledok z konizácie so záverom ložiska adenokarcinómu in situ a resekčné okraje boli voľné, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vybralo celé ložisko karcinómu a priľahlých zmenených buniek. Vzhľadom k tomu, že u Vás došlo v priebehu relatívne krátkeho času k vývoju nálezu na krčku lekári uvažujú aj nad radikálnymi, no definitívnymi riešeniami. Nepoznám však všetky výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie okolnosti, preto je ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Definitívne rozhodnutie je na Vás, vy ste pacient.

 • Krvacanie po hysterektomii

  , Autor: Nina K

  Dobry den,
  uz par mesiacov ma obtazuje vaginalne spinenie.
  Pred rokom a pol mi pocas akutnej sekcie (prvy porod) vykonali hysterektomiu (krcok a vajecniky mi ostali), pre vrastenu placentu. Poslednych par mesiacov, mozno pol roka vsak sledujem spinenie. Je nepravidelne, vylucila som spojitost so sexom alebo po namahavej fyzickej aktivite pri cviceni. Nie je ho vela, len par kvapiek na nohavickach ale asi chapete, ze ma to vzdy rozrusi. Mam 29r.

  Aka je najpravdepodobnejšia pricina?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tým, že bola u Vás realizovaná supravaginálna hysterektómia, teda bol ponechaný krčok maternice, môžete aj naďalej slabo menštruovať, hoci nepravidelne a slabej intenzity.

 • Hysterektomia

  , Autor:

  Pan doktor, može mať žena po abdominalnej hysterektomii problem so svalmi panvoveho dna, ktoré sposobuju ťah v medzierke medzi sedacimi svalami. v oblasti kostrče a konečnika? Najviac to citim počas dňa, v noci v kľude sa to ukľudni.Keby boli svaly uvoľnene da sa to zistiť aj USG vyšetrenim?Moj lekar ma vyšetroval vaginalne 4 tyždne po operácii. Tento problem vznikol asi v 6 tyždni po zakroku a trva už skoro 3 tyždne.Poslal ma na rehabilitaciu.ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, môže dôjsť k poklesu panvového dna. Odstránením maternice sa uvoľní priestor, ktorý zaberajú črevné kľučky. Spomínané ťažkosti nemusia mať priamy súvis s odstránením maternice. Takto sa Vám však neviem bližšie vyjadriť. Nárok na kúpeľnú liečbu a rehabilitácie máte, bolo by vhodné ju absolvovať.