Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,427 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • choroba

  , Autor:

  Dobry den, moj doktor mi oznamil ze mam chlamydie. V auguste 2020 som bola este zdrava a od vtedy som mala len 2 partnerov a obidvaja su negativvni. Viete mi vysvetlit ako je to mozne a ako som to potom mohla dostat?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je síce pravda, že chlamýdiová infekcia sa najčastejšie prenáša nechráneným pohlavným stykom. Existuje však i možnosť nepohlavného“ prenosu, ktorá je oproti pohlavnému omnoho menej pravdepodobná. Deje sa tak napr. bezprostredným použitím vlhkého uteráku, ktorý použila infikovaná osoba.

Podobné otázky

 • Mykoplazma

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom mykoplaziem. Pred pár mesiacmi mi bola diagnostikovana mykoplazma pri preventívnej prehliadke. Nemala som žiadne príznaky ktoré nemám ani doteraz. Moja doktorka mi nasadila 2x antibitioika Doxyhexal, ktoré však nezabrali, mykoplazma tam stále je ale problémy nemám našťastie žiadne. Dohodli sme sa, že to ďalej liečiť nebudeme, až keby sú problémy, s čím som aj súhlasila nakoľko nevidím zmysel v tom brat antibitioika ktoré nepomáhaju. Len sa chcem spýtať ci môžem normálne sexuálne fungovať, nakoľko som pohlavný styk nemala odkedy riešim toto. Bojím sa, že ak si nájdem partnera, môžem ho nakaziť. Kondóm vraj tiež úplne nepomáha voči týmto chorobám, tak neviem čo mám robiť.
  Ďakujem a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie vždy je nutné a potrebné opakovane preliečovať mykoplazmovú, či ureaplazmovú infekciu, prehĺby sa tým len bakteriálna vaginóza. Záleží však od konkrétneho druhu mykoplazmy, ako aj citlivosti na daný druh. Skúste si aplikovať vaginálne probiotiká, občas si realizovať vaginálne výplachy. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Chlamydia

  , Autor:

  Dobry deň, chcela by som sa spýtať na Vás názor. s manželom sme spolu 9 rokov, sme si jeden druhému verní. Viac ako rok sa už snažíme o druhé babo, začali sme chodiť na vyšetrenia a u mna zistil teraz gynekológ chlamýdie. nechápem ako je to možné ak to je pohlavne prenosná choroba?
  ešte jedna otázka, možno blbá, inou formou ako pohlavnou ako napr. slinami, alebo zlou hygienou rúk sa táto infekcia neprenáša? mame dcerku a v poslednom čase ma trosku červene oči, ( v bielku jej vidieť cievky ) dočítala som sa že táto infekcia môže postihovať aj oko, je možné že by sa na ňu preniesla táto infekcia? prepáčte možno blbá otázka ale musela som sa na to spýtať aby som bola kľudnejsia…
  Vopred dakujem za Vašu odpoved !

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, chlamýdie sa najčastejšie prenášajú pohlavným stykom, ale existuje i možnosť nepohlavného prenosu, ktorá je oproti pohlavnému omnoho menej pravdepodobná. Deje sa tak napr. bezprostredným použitím vlhkého uteráku, ktorý použila infikovaná osoba. Chlamýdií je viacero druhov, niektoré druhy chlamýdiií ľahko napadajú aj očné spojivky a iné bunky oka. Vylúčiť prenos sa nedá, ale takto sa Vám k tomu neviem jednoznačne vyjadriť.

 • Cysta na vaječníku

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor mam trombozu užívam warfarín a posledné 3 týždne krvacam našli mi cystu na vaječníku vo veľkosti vajíčka a bolo mi povedané u svojej gynekologičky že mi to nemôže liečiť lebo užívam warfarín, že kým krvacam slabo tak je to v pohode ale ak by to bolo silné tak sa mám zastaviť,povedala mi že je to dedičná choroba ktorú som zdedila po svojej mamke... Chcem sa opýtať ako to teraz bude? Neviem si to predstaviť keď budem krvácať vkuse mesiac,dva mesiace slabo je to akože v poriadku? Podľa lekárov som mala skrytu trombozu ktorá sa mi prejavila v tehotenstve ale mám dcéru ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu už cca pol roka a bojím sa že mohla trombozu zdediť tiež..boli jej urobené iba pečeňové testy... Ako ďalej postupovať čo sa týka cysty a dcéry? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dcéra nemusí mať trombózu, môže však mať dedičný trombofílny stav. Ak viete o týchto skutočnostiach a trombofílny stav sa u Vás dedí, je potrebné to vylúčiť aj u dcéry. Ak máte diagnostikovanú cystu na vaječníku a nerobí Vám problém, je potrebné najprv vyriešiť trombózu, ktorá má vyššiu prioritu. Čo sa týka krvácania, akútne sa rieši prípadný hemostatický kyret, nie cysta. Pri užívaní Warfarinu Vás však plánovane neuspia ani sa nebude realizovať žiadny operačný výkon. Na to je nutné prestavenie liečby na nízkomolekulárny heparín.

 • regurgitácia trikuspidárnej chlopne

  , Autor:

  Dobrý den. Momentálne som v 12tt a absolvovala som prenatálne ultrasonografické vyšetrenie kde mi bolo zistené regurgitácia trikuspidálnej chlopne po 100cm/sek.
  Aj ked mi doktor povedal, že sa to ešte može napravit je to pravda alebo ma len chcel ukludniť a hrozí bábetku choroba ?.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, nález sa môže ešte upraviť. Treba to odsledovať, obávať sa zbytočne nemusíte. Nepoznám ale výsledky PTS, výsledkov krvi, ako aj celého USG nálezu. Odporúčam absolvovať USG kontroly dľa odporúčania, objednajte sa tiež na morfologický ultrazvuk.

 • Štípanie po sexe

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás, potrebujem poradiť. Skoro vždy po sexe ma veľmi páli pošva aj jej okolie, trvá to tak pol hodinu, potom štípanie úplne zmizne. Sexuálne žijem 1 rok, partner iba jeden. Štípe to aj s kondómom aj bez, lubrikačný gél to ešte zhoršuje. Môj gynekológ mi urobil sono a povedal, že mám iba obyčajnú mikózu. Zavádzala som si do pošvy krém čo mi predpísal, partner si natieral žaluď s Jenamazolom. Nezabralo. Medzi tým som prestúpila k inému gynekológovi. Urobil mi stery, ale všetko bolo negatívne. Urobil mi aj test na pohlavné prenosné choroby, práve čakám na výsledky. Pol roka beriem antikoncepciu, ale štípalo to aj pred tým. Ale odkedy som začala tieto tabletky brať tak bez tzv. intímky nemôžem byť ani jeden deň, pretože mám silné hlienovité výtoky. Spodnú bielizeň používam bavlnenú a životný štýl nemám nejako extrémne nezdravý. Na internete som čítala, že existuje choroba zvaná Vulvodýnia. Vedeli by ste mi, prosím, niečo poradiť? Stretli ste sa už s niečím podobným? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, krátkodobé štípanie po pohlavnom styku môže byť spôsobené aj trhlinkami pošvy spôsobené pohlavným stykom. Ak máte užšiu pošvu a partner je obdarenejší, ak sú výsledky všetkých výterov a vyšetrení negatívne, ak nemáte ťažkosti pri vykonávaní intímnej hygieny alebo zavádzaní tampónov do pošvy, môže to byť spôsobené práve tým. Skúsiť môžete aplikovať krémy s lokálnymi anestetikami - mesokain, alebo estrogénové krémy.