Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Progesteron

  , Autor: Sofi_iRut

  Dobrý deň,
  Prvú menštruáciu som dostala v 12 rokoch a v 15 rokoch som na 2 roky stratila uplne menštruáciu vtedy mi bol zistený aj nedostatok progestretonu. V 17 rokoch sa mi opäť vrátila menštruácia.
  Teraz mam 20 mám problémy s menštruáciou ktorá mi často mešká je veľmi bolestiva a chodi nepravidelne a častokrát za mesiac aj špinim- vytok s prímesou krvi pripadne jemno-hnede sfarbenie bez zápachu s bolesťami vajecnikov. Taketo "špinenie" trva už asi pol roka a do toho sa ešte pridala bolest krížov asi ze sa nemôžem ani poriadne hýbať ani si sadnúť . Posledne 4 roky som veľmi unavená bez energie , tvori sa mi vyrážky na tvári a to som v živote nemávala.
  Bola som aj u lekárky zapal a cysty vylúčila uplne. Zistili mi však opäť nedostatok pregestreronu (S-Progesteron= 8.27 nmol/l) a nasadila mi dufaston.
  Ja som lieky zatiaľ nezobrala skúšam prirodnejsiu formu kvapky Gynex beriem ich 4 týždne ale zatiaľ zlepšenie nepociťujem vôbec vsetko je na rovnako.
  Preto sa chcem spýtať ci všetky tieto problémy ako aj bolest krížov, unava ostatne ťažkosti uvedene vyššie majú súvis s nedostatkom progesteronu ?
  A prečo ho vlastne je nedostatok?
  prečo sa netvori tak ako by sa mal? Kde je chyba??
  A ci neexistuje lepšia liečba ako liekom duphaston?
  V lekárni mi poradili liek Agnucaston avšak ten progesteron neobsahuje tak neviem ci to je správna voľba ho brať alebo nasadiť duphaston?

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, spomínané ťažkosti môžu byť spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Vhodné je porozmýšľať o užívaní hormonálnej antikoncepcie. Preparáty na prírodnej báze alebo výživové doplnky Vám s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôžu. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Progesteron

  , Autor: Lasocka95

  Dobrý deň berem progesteron tabletky od 16 dna cyklu po dobu 10 dni, avsak teraz som len na 7 dni co ich berem a zacala som spinit mam ich prestat brat alebo dobrat do tych 10 dni? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od toho, na čo máte primárne liečbu nasadenú. Môžete dobrať zvyšné tabletky. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Duphaston

  , Autor: Vikypetko

  Dobrý večer mám jednu otázku potrebujem poradiť . Moja gynekologička mi nasadila duphaston od 16 dňa cyklu do 25 2×1 tab denne tabletky som dobrala kvôli nízkej hladine progesterónu , no už 3 deň mám také mierne až bolestivé pichanie v pravom vaječniku neviem čo to , môže byť ak viete niečo o tom tak za každú radu alebo odpoveď budem vďačná posledná ms bola 16.3 . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin pobolievania môže byť viacero. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrenia, USG nálezy, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať o znak blížiacej sa menštruácie, prípadne pri dlhšom menštruačnom cykle, ak ste teraz v strede cyklu, sa môže jednať aj o ovulačné bolesti. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Progestanelle a výsledky testov

  , Autor: Kvetka404

  Dobrý deň, ovplyní užívanie Progestanelle 100 mg výsledky týchto testov? Ak áno, ako?

  S-TSH
  S-fT4
  S-DHEAS
  S-TST
  S-PROG
  S-PRL
  AMH
  S-FSH
  S-LH
  S-E2
  S-17OHPRO
  S-fTST
  S-SHBG
  FAI

  Poslednú tabletku Progestanelle užijem 1.4., odber na testy bude 4.4.

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Progestanelle je hormonálny preparát obsahujúci progesterón. Čo sa týka odberov hormonálneho profilu, S-PROG by teda malo byť vyššie.

 • Krvácanie a tehotenstvo

  , Autor: Martrle

  Dobrý deň Chcem sa spýtať aké lieky sa podávajú okrem.progesteronu na zastavenie krvácania v tehotenstve? Ja som krvacala od 6t do 18t keď sa malý narodil živý...no zomrel...a po dvoch týždňoch po.pirode mi volali z nemocnice ze som mala asi daku infekciu a dali.mi 3dnoce antibiotika...idem teraz,na ket.ako tomu predísť? Co spraviť poprípade aké lieky si zohnat...keďže,žijem z de a,tu ma tak nechali...len lezat..dicinone je tu zakázaný ako aj zakazane darované vajíčka...dakujem...ja chcem poradiť čo.este sa berie v takom.pripade a aké antibiotika v tehotenstve si mam pozrieť.???

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj napriek negatívnej skúsenosti sa antibiotiká v tehotenstve preventívne neužívajú. Ak sa také niečo stane v 18. týždni tehotenstva, musí byť nato dôvod. Mohla byť prítomná infekcia vnútri v maternici. Jej pôvod už teraz nezistíme. Pred IVF KET by bolo dobré vylúčiť infekciu v pošve, ktorá by sa mohla zaniesť do maternice. Progesterón slúži na udržanie tehotenstva, nie na zastavenie krvácania. Na to je dobrý Dicynone, či Exacyl. Na podporu cievnej steny a tým predchádzaniu krvácania zase Ascorutin.

 • Sono

  , Autor: Filomena

  P.doktor mám 50 rokou..chcem sa len opýtať..že či je vidieť na sone na vaječníkoch..že či už idem do prechodu..alebo musí byť spravený hormonálny profil...a ešte jedna otázka...aký hormón treba...aby mi začal menzes...progesterón....a na ukončenie ...tiež progesterón...a ešte sa chcem spýtať..čo vlastne spôsobuje rast sliznice na maternici..keďže je potom silná menzes..môže to byť trebárs ovplyvnené..výživou či hmotnosťou...či bylinkami... ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe USG vyšetrenia sa nedá jednoznačne povedať, či je žena v prechode, alebo nie. Za menopauzu sa považuje až obdobie 12 mesiacov, kedy žena vôbec nemá menštruáciu. Hormonálny profil vie povedať, či je žena v menopauze, alebo ešte nie. Dôležité sú dva základné typy hormónov a to je estrogén a progesterón. Estrogén spôsobuje rast sliznice dutiny maternice. Životný štýl, stres, obezita, fajčenie, vek a ďalšie okolnosti majú vplyv na menštruačný cyklus.