Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vysoka sliznica

  , Autor: ivkkaa

  Dobrý deň,
  potrebujem poradiť.. menštruácia mi meska 16 dni.. (moze ist aj o tehotnosť.. bud 6tyzdne od styku, alebo 2 tyzdne).mam len jeden vajecnik.. na 13 den meskania som bola u doktora.. ten ultrazvukom zistil, ze mam vysoku sliznicu.vacok nevidno.. . spravil mi odber krvi na HCG, ale ten je negativny.. bolesti v podbrusku mam ako na menzes uz dva tyzdne.. ale nie stale niekedy aj dva dni bez bolesti.. zrana mi byva nevolno.. zaludok ako na vode, boli ma hlava.. poobede uz ok.. Minule tehotenstvo (uz s jednym vajecnikom), sa embryjko ukazalo az ked som bola v 10 tyzdni.. ale aspon testy boli pozitivne po 6 tyzdnoch.. co mi teda moze byt?.. Dakujem..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je beta HCG negatívne, nie ste tehotná. Z rôznych príčin sa u Vás nespustila menštruácia. Rieši sa to vyvolaním menštruácie. Keďže však nepoznám žiadne bližšie informácie ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • myom?

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, dá sa na ultrazvuku s istotou povedat, že myom je myom? Ak to má len niekolko mm, nemože si to lekár „zmýlit“ s niečim iným? napr.polyp, alebo nedajbože zhubný nádor?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak má popisovaný útvar iba niekoľko milimetrov, o myóme by som sa s istotou vyjadriť nevedel. Záleží však od toho, kde sa daný útvar nachádza. Ak sa daný útvar nachádza v dutine maternice, môže sa jednať aj o polyp. Zhubný nádor sa na základe uvedeného zistiť takto nedá, väčšinou je však pri karcinóme sliznice dutiny maternice prítomná vysoká sliznica. Neznepokojoval by som sa. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Vysoká sliznica maternice

  , Autor: kika-129

  Dobrý deň. 11 mesiacov sme sa s mužom pokúšali o druhé bábätko.( Prvé sa zadarilo hneď). Môj doktor zistil, že nemám ovulaciu a tak nasadil clostilbegyd. Vždy v 12 deň cyklu robil folikulometriu a aj v cca 16 deň. Folikuli boli zakaždým malé. Alebo nedostatočne veľké. Clostilbegyd som brala 2 mesiace. Naposledy 16 DC mi povedal, že folikuli sú veľmi malé a sliznica maternice je vysoko alebo také niečo a že teda to vyzerá na MS. Že zrejme tento mesiac z toho nič ani nebude (19.júl:16DC) a rovno predpísal opäť zvýšenú dávku clostilbegydu. Pomer s manželom som mala iba 2x( 1x si nepamätám presne kedy možno niekedy 22Dc a 2x 27DC) nesnažili sme sa keďže sme boli v Tom, že z toho nič nebude. Menštruácia mi momentálne mešká 6 dní. A 2 tehotenské testy boli pozitívne. Clear blue test ukázal, tehotenstvo 1-2 týždne od oplodnenia. Na kontrolu idem až 16.8.
  Moja otázka znie, ako je možné keď bola sliznica maternice vysoko, že som tehotná zrejme. Alebo či to nespôsobilo niečo. Prosím o váš odborný názor.
  Samozrejme ak sme naozaj v tom s mužom sa veľmi tešíme. Ale stále sa bojím či je to naozaj tak.
  Ďakujem K.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri tehotenstve je sliznica maternice sekrečne zmenená, je vysoká, aby vedela prijať oplodnené vajíčko. Na USG je to niekedy nejednoznačné. Tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa plánu, ktorý jednoznačne potvrdí tehotenstvo odberom krvi na beta HCG, prípadne, v prípade, ak to už bude na USG vidieť, tak aj ultrazvukovo.

 • Hormonálna nerovnováha a vysoká sliznica

  , Autor: Prelka12

  Dobry den, dnes som absolvovala hysteroskopiu a kyretáž kvôli vysokej sliznici. Mám 35 rokov a porod za sebou. Uz niekolko mesiacov po sebe som mala menzes s krvnymi zrazeninami, ale nikdy netrval dlhsie ako 4 dni. Okrem vysokej sliznice neboli v maternici pritomne ziadne myomy ani polypy. Cytologia a kultivacia boli tiez v poriadku. Pan doktor vyslovil podozrenie, ze by to mohlo byt z hormonalnej nerovnovahy, ale ze pockame na vysledok. Trpim na pco. Citala som, ze by sa mohlo jednat o estrogenovu dominanciu. Pan doktor ako by sa to dalo riesit okrem antikoncepcie a vnutromaternicového telieska? Pomahaju na to aj nejake vyzivove doplnky? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výživové doplnky vedia upraviť hladinu hormónov len minimálne, ak vôbec. Ak je u Vás prítomný hyperestrogenizmus, inak, ako hormonálnou liečbou sa to upraviť nedá. Vyčkajte na výsledky histológie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Vysoká sliznica-liečba

  , Autor: Prelka12

  Dobrý deň pán doktor,
  mám 36 rokov, mám 3dňový menzes aj s krvnými zrazeninami, medzi tým žiadne krvavé špinenie. Cyklus mám dlhý 30 - 34 dní. Silný menzes som neriešila, ale pri preventívnej prehliadke gynekológ nameral vysokú sliznicu, 11. deň cyklu 9,5 mm, 25. deň cyklu 20 mm. Nameral to takto už druhý mesiac, ale predpokladám na základe predošlých menzesov, že je to takto už dlhodobo. Pán doktor dá sa to liečiť, ale budem musieť opakovane podstúpovať hysteroskopiu a kyretáž? Gynekológ moju hormonálnu nerovnováhu nerieši, mám pco, ale netvoria sa mi cysty. Obézna takisto nie som, váhu mám v poriadku. Antikoncepciu užívať nemôžem, od pôrodu (4roky) mám zvýšené dymery. Čo s tým pán doktor?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nadmerný rast sliznice, za predpokladu negatívnej histológie, je spôsobený nadmerným množstvom estrogénov. Pri PCO syndróme nemusí byť prítomný USG obraz polycystických vaječníkov. Dôležitý je však hormonálny profil a stanovenie hladín hormónov a na potvrdenie sa používajú hormonálne testy. Keďže však nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky hormonálnych vyšetrení, na základe čoho bolo potvrdený PCO syndróm, ako ani hodnoty D dimérov, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Riešením by pre Vás možno bolo aj vnútromaternicové teliesko.

 • Opakovane vysoká sliznica

  , Autor: Prelka12

  Dobrý deň,
  mám 35 rokov, mám PCO a jeden pôrod za sebou. Po pôrode sa mi skrátila dĺžka trvania menštruácie na 3-4 dni. Vždy druhý deň je menštruácia najsilnejšia aj s krvnými zrazeninami, ale nie je mi zle, menštruácia je bezbolestná, resp. niekedy mierne bolesti. Nemám žiadne krvavé špinenie medzi menštruáciami alebo pred menštruáciou. Zistilo sa, že mi sliznica dorastá vyššie ako by mala, 11. deň cyklu mala 9,5 mm a 21. deň cyklu 16 mm, ale po menštruácii už je nízka. Výsledky z preventívky sú v poriadku, onkomarkery CA125, H4, C19-9, ROMA INDEX sú v norme. Gynekológ mi odporúča hysteroskopiu, aby sa odobrala vzorka na hystológiu. Pamätám si však, že menštruáciu s krvnými zrazeninami mám odjakživa. V tínedžerskom veku bola menštruácia tak silná, že som odpadávala. V súčasnosti je to jeden deň, kedy je menštruácia silnejšia aj so zrazeninami, ktoré sú väčšie ako 2-eurovka, ale potom ako sa od plavia, je to v poriadku. Dlhodobo som pred otehotnením užívala progesterón, lebo som ho mala v druhej fáze cyklu znížený a tvorili sa mi cysty. Testosterón mám zas hraničný. Hormonálnou nerovnováhu trpím odkedy som začala menštruovať. Antikoncepciu brať nemôžem kvôli zvýšeným dimerom. Je nutné to krvácanie so zrazeninami nejako riešiť? Môže to byť niečo patologické? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, u každej ženy prebieha menštruácia odlišne, aj čo sa týka intenzity, aj čo sa týka dĺžky trvania. Ak sú všetky výsledky v poriadku, nemusíte sa obávať. Váš gynekológ Vám odporúča hysteroskopiu nie pre prítomné krvné zrazeniny, ale pre vysokú sliznicu. Ak je však kontrolné USG po menštruácii v poriadku, nie je dôvod na obavy. Hysteroskopia s odberom vzorky sliznice jednoznačne vylúči možnú patológiu sliznice dutiny maternice.