Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,469 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Rezistencia

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať čo znamená
  v oblasti gl. bartholini hmatna rezistencia. V auguste sa mi vytvorila na pravej strane v oblasti labii zdurenina, ktorá pretrváva. Mala sa chirurgicky odstrániť ale pán primár odporučil odber výterov z krčka maternice a CRP...čiže sa to zrušilo. Stanovisko je tá hmatna rezistencia vedeli by ste mi prosím lepšie vysvetliť o čo sa jedná? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Katka.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jedná sa pravdepodobne o cystu Bartolínskej žľazy, ktorá sa dá chirurgicky odstrániť. Nie je to nič výnimočné. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Opakovaný zápal v pošve

  , Autor:

  Dobrý večer, už dlhšiu dobu mám problém so zápalom v pošve. Jedná sa o žltkastý výtok a svrbenie z vonkajšej strany. Gynekologička mi predpísala vaginálne tabletky Polygynax, ktoré nezabrali. Potom mi odporúčila robiť si výplachy Rosalginom, ktorý taktiež nezabral. No po odobratí výteru došli výsledky, ktoré ukázali, že nejde o čistú mykózu. Výsledok ukázal masívny výskyt baktérii streptokoka a iných. Predpísala mi antibiotickú liečbu Macmiror 500mg vaginalne guločky aj Macmirror 200mg ústne tablety užívať súčasne počas liečby +probiotiká. Po ich vybratí to vyzeralo, že liečba zabrala, až pokým som nedostala menštruáciu a po jej skončení sa vrátil opäť žltkastý výtok a gynekologička zhodnotila, že zápal sa vrátil tak mi opäť predpísala Macmiror 500mg. Uviedla mi, že tieto problémy sa nedajú uplne vyliečit ale budu sa už počas života pravidelnejšie opakovať a stále keď sa to vráti sa budu predpisovať antibiotika. Ako príčinu týchto problémov mi uviedla najčastejšie nechránený pohlavný styk, pri ktorom ale s priateľom používame prezervatív, dalsiu príčinu uviedla kúpaliská,wellnessy, ktoré nenavštevujem alebo prenesenie baktérií z konečníka do pošvy. Všetky tieto príčiny by som mohla vylúčiť.
  Preto by som sa Vás chcela opýtať: 1. Či je nutné pri opakovanom probléme napr. každý mesiac/2mesiace stále uživať antibioticku liečbu, ci to je učinné a nemože to organizmu uškodiť ?
  2. Co by ste vy považovali za príčinu tohto problemu? Ak styk mame chraneny? Nemôže to byt aj alergia na prezervativ? Ako by sa dalo predchádzať tomuto opakovanému problému?
  3. Je pravda, že sa to nedá úplne vyliečiť, ale budú sa tieto problémy opakovať?
  Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekedy nie je postačujúce užívanie iba samotného Macmiroru, ale vhodnejšie je kombinovať túto liečbu s tabletkovými antibiotikami. Vaginálne probiotiká, ako aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom môžete užívať a realizovať naďalej. Skúste užívať enzymoterapiu Wobenzym, 3x3 tabletky. Nadmerné a časté užívanie antibiotík má samozrejme svoj dopad, záleží od ťažkostí a nálezu. Každomesačné užívanie antibiotík je scestné, akurát sa vytvorí imunita a rezistencia na antibiotik. Príčin problému je asi viac, alergiu na latex by som asi vylúčil, tá by nespôsobovala bakteriálne/vírusové zápaly. Dôležité a podstatné sú výsledky výteru, bez nich a presne a objektívne vyjadriť je ťažké. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • hrčka v pošve

  , Autor: Radenka

  Dobrý deň, dnes som bola na preventívnej prehliadke u svojej gynekologičky. Pri odbere na cytológiu a následne pri palpačnom prehmataní som citlivo zareagovala. Pani doktorka sa ma pýtala kde ma to bolí. Následne som dostala papierik na objednanie sa na ultrazvukové vyšetrenie. Myslela som, že ide o rutinné vyšetrenie. Na výmennom lístku je však napísané. (Vôbec sa nevyjadrila k tomu čo zistila) Prosím o USG TVS u papcientky:
  Bolestivá, hmatná TU veľkosti cca 0,5 cm na ľavom sakrouterinnom väze. USG mám až o mesiac...Môže sa jednať aj o nejaké závažnejšie ochorenie. Viem, že všetko ukáže až ultrazvuk. No rada by som poznala Váš názor. Iné problémy nemám, ani bolesti pri styku, ani nejaké krvácanie mimo cyklu...ani žiadne iné potiaže. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  je to veľmi zvláštna diagnóza - kedže 5 mm rezistencia na sakrouterinnom väze je pomerne ťažko hmatateľná a pochybujem, že by mohla byť z palpačného vyšetrenia zrejmá. Bohužiaľ bez ultrazvuku sa nedá pohnúť ďalej. Môže ísť o cystu vaječníka, myslím že sa vôbec nemusíte obávať.