Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,302 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Dysplazia krcka

  , Autor: Lenka22

  Dobrý deň, zo steru z krcka maternice mi vysla lahka dysplazia. Pan doktor mi povedal, aby som o rok prisla na prehliadku s tym, ze sa urobia nejake podrobnejsie vysetrenia, za ktore sa doplaca. Pan doktor mi ani nevysvetlil o co ide, vsetko som sa dozvedela iba z clankov na internete. Myslite, ze ide o spravny postup , ze sa az o rok spravia podrobnejsie vysetrenia? Podla toho co som citala, z toho casom moze vzniknut aj rakovina. Deti este zatial nemam. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu predpokladám, že Vám bola diagnostikovaná LSIL, čo je ľahká dysplázia na krčku maternice. Odporúča sa kontrola cytológie o rok. Je možná aj spontánna úprava nálezu. Nemusíte sa obávať, odporúčam pravidelné gynekologické prehliadky, užívať môžete vaginálne probiotiká. Pri akýchkoľvek nejasnotiach sa nebojte informovať u Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Ťažká dysplázia krčka maternice

  , Autor: Saska.j

  Dobrý večer, budúci týždeň mi má byť robená konizácia na Vašom oddelení, chcem sa spýtať, ako dlho sa ostáva po takomto zákroku v nemocnici? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je všetko v poriadku, hospitalizácia na našej klinike trvá jeden až dva pooperačné dni v závislosti od rozsahu výkonu, pooperačnému stavu a ďalším okolnostiam.

 • Tazka displazia krcka maternice

  , Autor: Dudika

  Dobry den chcem sa opytat,som v 21 tyzdni tehotenstva a mam napisanu diagnozu"tazka dysplazia krcka maternice"dalej sa v sprave uvadza "na zadnej pere nehomogenna skor gulovita lezia priemeru 23mm nesotro ohranicena"chcem sa opytat co to pre mna znamena v 21 tyzdni tehotenstva ci sa to da liecit a ci mozem mat uz vyvijajucu rakovinu krcka maternice.Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez videnia nálezu a poznania všetkých informácií, výsledkov vyšetrení a okolností je veľmi tažké sa objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať obvodného gynekológa, pripadne vyšetrujucich lekárov. Ťažká dysplázia krčka maternice neznamená karcinóm, je to však prekanceróza. Čo sa týka útvaru na krčku, ak sa niečo Vášmu obvodnému gynekológovi niečo nezdá, pacientka sa odosiela na vyššie pracovisko, kde vedia zhodnotiť nález pripadne realizovať odobratie vzorky na histologizáciu a následne potom sa určí ďalší postup.

 • Krčok maternice

  , Autor: jana-9

  Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, pred týždňom som bola na preventívnej prehliadke. LEkár mi robil klasické vyšetrenia a stery čo sa kontroly týka. Prišli výsledky a lekár mi povedal, že mám na maternici alebo teda na krčku maternice malé odchýlky od normy. Povedal mi, že mám prísť na kontrolné stery o 6 mesiacov s tým, že musí vyšetriť aj HPV vírus. Ukázal mi aj papiere a stálo tam niečo PAP IIID1 a dysplázia krčka maternice. Ubezpečil ma, že to nieje rakovina, že sa to zvykne o tých 6 mesiacov dostať do normálu. Zajtra idem na vyšetrenie toho HPV vírusu a dám sa vyšetriť na všetky pohl. choroby, pretože ma veľmi dlhú dobu ( 3-4 roky) trápi nadmerný neprestajný výtok, ktorý je bielo žltý bez zápachu. Liečila som sa na chlamýdie v minulosti. Opakovala som testy na chlamýdie ktoré boli teraz negatívne. Obávam sa totiž inej pohl. choroby kvoli tomu výtoku. Dosť často mávam zápaly močových ciest. Chcem sa len spýtať, čo tie odchýlky od normy a tú dyspláziu može spôsobovať. Teraz ma trápia zase tie močové cesty. Moč mi vždy ráno a doobeda zapácha, je tmavší. Občas ma chytia bolesti ladvín. Pijem denne 3-4 litre vody a urologické čaje.
  Pýtala som sa aj priateľa, či nemá nejaké ťažkosti, bolesti, rezanie a pod. pretože máme nechránený pohl. styk. Povedal, že u neho je všetko v poriadku.
  Prosím Vás, čo može sposobať ten nadmerný neprestajný výtok a tú dyspláziu? Možu to zapríčinovať aj tie močové cesty alebo nejaká pohl. choroba okrem HPV?
  Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dysplázia krčka maternice má niekoľko rôznych príčin, ako je infekcia alebo zápal, ale bežne ju spôsobujú niektoré typy ľudského papilloma vírusu (HPV). Existuje okolo 30 typov HPV, ktoré postihujú oblasť genitálií – sú známe ako genitálne HPV. Niektoré typy môžu byť príčinou toho, že sa abnormálne bunky vo výstelke krčka maternice zmenia na karcinóm. Ďalšie typy môžu spôsobiť tzv. genitálne bradavice a iné benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice. Čo sa týka močových ciest, pri častých zápaloch močových ciest by nebolo na škodu vyšetriť aj cievkovaný moč, či sa v ňom náhodou nenachádzajú baktérie, ktoré sú rezistentné na bežne používané antibiotiká. Výtok z pošvy je veľmi nešpecifický klinický príznak, ktorý môže mať viacero príčin. Skúste používať vaginálne probiotiká, aplikujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, postupujte podľa už aj Vami spomínaných odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí ho kontaktujte.