• endometrióza pri trombofílii

    , Autor: Kate Austen

    Dobrý deň, p. doktor, mám 29 rokov a diagnostikovanú endometriózu, mám za sebou jednu laparoskopiu, kde sa mi odstránila 6,5cm cysta z ľavého vaječníka. Bola mi odporúčaná liečba Decapeptylom, ktorú som musela po 2 injekciách pre zistenú trombofíliu ukončiť. Antikoncepcia mi nebola odporúčaná, pretože by som si inak musela pichať lieky na riedenie krvi.

    Takmer po 2,5 rokoch mám opäť 6cm cystu na ľavom vaječníku, bola mi opäť odporúčaná operácia (ktorá teraz nie je možná pre Covid 19). Viete mi odporučiť nejaké iné riešenie či len neustále operácie? Dokáže nejaká strava či doplnky spomaliť toto ochorenie, prípadne zmenšiť cystu? Partnera nemám, tehotenstvo teda neprichádza do úvahy.

    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, najlepšou liečbou endometriózy je tehotenstvo. Záleží od nálezu, rozsahu endometriózy, ťažkostí, plánovania tehotenstva a iných okolností. Každá operácia nesie so sebou riziko tvorby zrastov, obzvlášť pri endometrióze, hlavne znižovanie ovariálnej rezervy. Nie je riešením opakovane operovať už následok, ale riešiť príčinu. 6 cm cysta už sama nezmizne, hlavne ak máte ťažkosti, či nemáte ovuláciu, bude to treba riešiť operačne, ale čo najkonzervatívnejšie. Keďže nepoznám bližšie informácie, ani okolnosti, či výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Trombofílny stav možnú hormonálnu liečbu prakticky vylučuje. Strava endometriózu neovplyvní.