• Hysteroskopia

    , Autor: Prelka12

    Dobrý deň pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Mám 35 rokov, 1 pôrod za sebou a PCO. Po poslednej menštruácii, ktorá začala 15.9. som mala mierne bolesti v ľavom podbrušku, tak som navštívila gynekológa, výsledok bol sliznica nízka, cysta žiadna. Gynekológ mi urobil aj preventívku, všetky výsledky v poriadku len CA 125 malo hodnotu 65.Tak som 21. deň cyklu navštívila znova gynekológa. Pri ultrazvuku videl sliznicu 1,6 mm a zdalo sa mu na vonkajšom sone, že je tam nejaká dutinka, kde by mohol byť polyp a nakoľko je CA 125 v hodnote 65, hneď ma vypísal na hysteroskopiu. Ja mám obavy z celkovej narkózy, nakoľko trpím závratmi a mám dosť silnú neurogénnu tetaniu, či mi to nemôže zhoršiť stav.

    Dočítala som sa, že vysoká sliznica môže byť aj z hormónov (hodnoty hormónov 18. deň cyklu zistené z odberu u endokrinológa boli takéto:
    luteinizačný hormón [LH] -> 4.3 IU/l;
    folikuly stimulujúci hormón [FSH] -> 4.3 IU/l;
    progesterón [PROG] -> 4.5 ng/ml;
    17-beta-estradiol [ESTRA] -> 47.6 pg/ml;
    kortizol [CORT] -> 384.0
    nmol/l; sex hormon binding globulin [SHBG] -> 27.8 nmol/l;
    testosterón celkový [TEST] -> 0.69 ng/ml; voľný testosterón)

    Nie je unáhlené podstupovať hneď hysteroskopiu? Nemôže byť vysoká sliznica spôsobená nízkym progesterónom? Ale je pravda, že vždy 1,5 až 2 dní mám silnejší menzes aj s krvnýmmi zrazeninami. Ostatné dni je menzes už len slabý a nebýva ani bolestivý.
    Ale trápi má tá CA 125, môže súvisieť s polypom alebo s vysokou sliznicou? Momentálne však pozorujem aj zväčšené brucho. Pred dvoma mesiacmi mi zas praskla cysta na pravom vaječníku.
    Ďakujem.

    Dobrý deň, 1,6 mm sliznica nie je vôbec vysoká, práve naopak, je nízka. Ak je podozrenie na polyp v dutine maternice, je to dôvod na hysteroskopiu. CA 125 môže byť zvýšené z viacerých dôvodov, môže to byť aj polypom, endometriozou, ... Je to nešpecifický onkomarker.