Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,346 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • pálenie, svrbenie

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu , neviem čo by som ešte mala vyskúšať aby bolesti ustúpili. Navštívila som svojho gynekologa s problémom ohľadne menštruácie , ktorá bola slabá , trvala krátko a chodila mi v periode po 20 dňoch. chcela som ju teda upraviť a dať do poriadku. Gynekolog mi nasadil NORETISTERON , ktorý som mala užívať 14 dní . Počas užívania som musela gynekologa navštíviť opäť kvoli svrbeniu a páleniu v pošve , gynekolog ma nepozrel a nasadil mi PROKANAZOL , Lomexin vaginálne tablety a masť. Po použití Lomexin som mala ešte väčšie pálenie tak som volala doktorovi povedal že to je v poriadku nech doužívam tabletky. po týždni však problém neustupil a navštívila som gynekologa opať tento krát ma pozrel ale len z vonku a predpísal mi dalšie mastičky MACMIROR a LOCOID LIPOCREM 0,1% . bolesti neustúpili ani po použití mastičky MACMIROR a dokonca pri močení mám pocit ako keby ma rezali žiletkou ,na vnútorných pyskoch na jednej strane kde som si našla malú ranku. Mastičku LOCOID som zatiaľ nepoužila kedže v príbalovom letáku je napísané že krém sa nesmie použiť pri kvasinkovej infekcii. bojím sa že si urobím ešte horšie. Viete mi teda poradiť čo mám ešte použiť aby pálenie a svrbenie konečne prestalo. Už sa hanbím ísť aj ku gynekologovi. V lekárni som si kúpila aj volnopredajné lieky ako Fungicidin , Canesten a Rosalgin ale zatial nič nezabralo.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte pálenie pri močení, nebude stačiť len lokálna liečba, ale bude nutné nasadiť celkovú antibiotickú liečbu. Bez videnia nálezu sa k infekcii neviem bližšie vyjadriť. Vhodné je realizovať výter z pošvy na kultiváciu. Pri pretrvávaní ťažkostí sa nebojte navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Streptokok

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Pisala som už svoj problém. Pálenie, svrbenie atď.
  Prišli výsledky z pošvoveho steru. Bolo mi povedané že mám Streptokoka a vybrať si antibiotiká z lekárne +nejaké probiotiká (nič viac). Antibiotiká Unasyn 375mg.
  Mám 2 otázky.
  1. Aké probiotiká? Je ich mnoho, tablety, čapiky, gel?
  2. Účinnosť antikoncepcie Belara a týchto antibiotík?
  Po prípade na čo si dať pozor. Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v lekárni máte na výber viacero probiotík, či už orálnych, alebo vaginálnych. Je vhodné užívať aj klasické aj vaginálne probiotiká. V zásade všetky majú obdobné zloženie, v lekárni Vám určite poradia. Unasyn príliš neznižuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie, má hlavne vplyv na iné lieky. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Ureaplazma

  , Autor:

  Dobry deň. Pred 8 mesiacmi som sa liecila na ureaplazmu doyhexalom ja aj moj partner. Po kontrolnych steroch som mala vysledky negativne. No znova som isla na vysetrenie pri ktorom mi vysiel zapal avsak ja ziadne priznaky nemam, nepocitujem palenie, svrbenie citim sa uplne ok. Z vysledkov vyterov mi vysla znova pozitivna urea. Menila som gyn. avsak ja uz odmietam sa lieckt silnymi atb pri ktorych mi minule uplne padla imunita s ktorou mam problemy. A myslim, ze stale vracajuca sa urea nemw zmysel byt liecena nemozem nonstop do seba davar atb po kazdych vyteroch. Partner mi je verny a ja jemu tiež.
  Myslite, ze mozem navrhnut svojej gyn aby som odmietla liecbu atb na ureu pokial nemam ziadne priznaky a urea sa mi opakovane vratila? Alebo liecbu musim absolvovat lebo to moze nejak ohrozit plodnost atd... Niekde citam, ze sa vobec nelieci pokial nesposobuje ziadne komplikacie ako je to u mna... Nevidim dovod opätovne brat atb a znizovat si nimi imunitu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmu nie je nutné za každých okolností preliecovať, hlavne ak nemáte žiadne ťažkosti a boli ste už s partnerom opakovane preliečovaná. Existuje viacero typov ureaplaziem, niektoré sa nachádzajú ako súčasť vaginalnej mikroflóry. Vaginálnu mikroflóru podporujte užívaním vaginálnych probiotík.

 • vaginálny zápal

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor, ďakujem za Vašu odpoveď, ak by ste boli však taký láskavý, zareagovala by som ešte na to, čo ste písali a doplnila informácie a ak by ste boli ochotný ešte na to odpovedať, budem rada. Pýtala som sa, ako liečiť vaginálny zápal ženy, ktorá ešte nemala pohlavný styk. Reagujem na Vašu odpoveď - nie, isto nemala pohlavný styk, bola opakovane vyšetrená gynekologičkou, nepoužíva tampóny, len klasické hygienické vložky, výsledok z odberu bolo (ako som spomínala minule) premnoženie E -coli v pošve), lokálna liečba, ako som písala, je komplikovaná u nej a neefektívna, stále pretrváva výrazné pálenie, svrbenie a mierne zvýšená teplota. V minulosti prekonala zápal močových ciest, ktorý bol preliečený a moč bol v poriadku, ale vaginálny zápal sa nepodarilo vyliečiť. Spomínali ste vaginálne krémy s tenkými aplikátormi, aké konkrétne? Nedopracovala sa k takým. Preto sa by som Vás, pán doktor, poprosila o radu, ako postupovať v takomto prípade, lebo doposiaľ pri lokálnej liečbe nebol v podstate žiadny trvalý efekt. Nebola by teda vhodná celková liečba, ako sa lieči E -coli v pošve, keď žena problémy má, aké ATB sú v tomto prípade účinné alebo čo by ste poradili, keďže problémy pretrvávajú naďalej a lokálne liečiť v takomto prípade je fakt problém, ďakujem Vám vopred za Váš čas a Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že za týchto okolností gynekokologička realizovala vyšetrenie cez konečník. Ak nie, je možná klasická aplikácia vaginálnych globuliek. Čo sa týka konkrétnych prípravkov a ich názvov, najvhodnejšie je sa spýtať v lekárni. Majú lepšie skúsenosti a informácie ohľadom týchto prípravkov. Keďže sa nepohybujem v ambulantnej sfére detskej gynekológie, neviem Vám bližšie pomôcť. Najefektívnejšie je vaginálne infekcie liečiť lokálne, nezaťažia tak celý organizmus, ak je to však nevyhnutné, realizuje sa celková antibiotická liečba. Podávajú sa antibiotiká, alebo kombinované prípravky s antimykotikami, na ktorých je daná E. Coli z kultivačného výteru z pošvy citlivá.

 • Enterococus faecalis a e.coli

  , Autor:

  Dobrý deň, dlhodobo - už 4 roky mám opakované ťažkosti- pociťujem občasné pálenie, svrbenie a mám pernamentne žltkastý výtok a bola som aj dlhodobo liečená antibiotikami (a všelijakými inými liekmi na predpis) z ktorých som minulý rok dostala klostrídium (z neho som vyliečená), tentokrát zo špeciálnej kultivácie vyšlo, že som pozitivna na enterococus faecalis a e.coli. (poznamenám, že s priateľom nepraktizujeme análny styk a mám hemoroidy). Doktorka mi teraz predpísala Macmiror na 14 dní. Chcem sa opýtať či tých 14 dní postačuje na vyliečenie sa a zároveň či mi to flórú už úplne nezruinuje taká dlhá liečba. Dnes, na 10.deň začínam s výplachom s Rosalginom na 7 dní. Súčasne dlhodobo užívam per os probiotiká. Treba nejako preliečiť aj partnera? On nepociťuje žiadne ťažkosti. Ku tomu tiež dlhodobo mám taký biely povlak na malých pyskoch a pri vstupe do pošvy. Čo by to mohlo byť? Treba zobrať ster aj z pyskov a dať na kultiváciu tento povlak aj keď mi vyšlo ze mykózu nemám? Mám 29 rokov, rafinovaný cukor neprijímam. Užívam Imunor. Čo by ste mi, prosim Vás, poradili. A hlavne, čo po liečbe s Macmirorom a Rosalginom. Už som zúfalá z tohto kolotoču. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zjavne sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu. Opakované dlhodobejšie antibiotické kúry Vám k tomu dopomohli tiež. Aplikujte si vaginálne výplachy napríklad aj spomínaným Rosalginom. Vo vašom prípade je veľmi dôležité užívanie probiotík, nie však per os, ale vaginálne probiotiká, ktoré spôsobia úpravu vaginálnej mikroflóry, hlavne posilnia prítomnosť laktobacila. Klasicky užívané probiotiká sa do pošvy nedostanú a nemajú vplyv na úpravu vaginálneho mikrobiómu. Kúru vaginalnymi pribiotikami opakujte v pravidelných intervaloch.