• Bolesti po hysterektómii

    , Autor: Gabúrik

    Dobrý deň, mám 44 rokov, som 3 roky po hysterektómii. Okrem maternice mi bol odstránený aj posledný funkčný vaječník (napriek môjmu výslovnému nesúhlasu). Mala som bolesti pri rannom močení - už to tu spomínala jedna pani s rovnakým problémom, ktoré časom pominuli. Ale naďalej pretrvávajú bolesti počas styku a doma je to dosť problém, keďže môj intímny život tým vlastne skončil. Partner je z toho nešťastný, ja tak isto. Keď som uvedenú situáciu riešila so svojim gynekológom, povedal mi, že mám v rane granulačné tkanivo, ktoré by trebalo odstrániť. Moja otázka je: Myslíte si, že by to mohlo vyriešiť náš problém? Lebo aby som pravdu povedala, po poslednej skúsenosti sa mi už do žiadnej podobnej operácie ísť nechce... obávam sa ďalších následkov na kvalite môjho života. Ďakujem za odpoveď. Gabriela

    Dobrý deň, predpokladám, že vaječník Vám bol odstránený z dôvodu patológie a nefunkčnosti. Je štandardným postupom neodstraňovať zdravé vaječníky, aby sme pacientke nespôsobili predčasnú menopauzu. Ak je však nález na vaječníku a vaječník je patologicky zmenený, je nutné ho odstrániť. Čo sa týka hypergranulačného tkaniva v jazve pahýľa pošvy, môže spôsobovať ťažkosti , hlavne čo sa týka pohlavného styku. Bez videnia nálezu a poznania všetkých okolností a informácií sa však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Štandardne sa toto tkanivo odstraňuje vrámci jednodňového zákroku.