Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,387 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • histológia

  , Autor:

  Dobry den, absolvovala som hysteroskópiu (13.7.) kvoli susp. polyp endometria. Bolo mi robené: I., curr. canalis cerv. uteri, II., curr. cavi uteri.
  V hist. závere stojí: I., vlocky hlienu, krvné koagulá, fragmenty primerane histologicky konfigurovanej endocervikálnej sliznice.
  II., fragmenty endometriálneho korpusového polypu bez atypií; fragmenty cervikálnej sliznice s prejavmi vcasnej i vyzrievajúcej skvamóznej metaplázie, bez prejavov SIL / dysplázie.
  Prosím Vás, co to znamená? Najviac ma znepokojuje tá "skvamózna metaplázia" - je to uz predrakovinovy stav, mám sa obávat? Samozrejme s nálezom pojdem k obv. gynekológovi, ale dost som vystrasená z tej metaplázie. Dakujem Vám za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa popisu histológie bol polyp odstránený, skvamózna metaplázia je prirodzený proces nahrádzania dlaždicového epitelu cylindrickými bunkami na krčku maternice. Ak sa nejedná o dyspláziu a nie sú prítomné SIL prejavy, je to v poriadku. Nejedná sa o "predrakovinový" stav. Vystrašená byť nemusíte.

Podobné otázky

 • imunohistologia

  , Autor:

  Dobrý den, aký je rozdiel medzi histologiou a imunohistologiou? (robená biopsia prsníka)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, histológia je vyšetrovacia metóda, kedy sa zo vzorky urobí veľmi tenký rez a vyšetruje sa pod mikroskopom. Imunohistológia je metóda, kedy špecifické protilátky proti tkanivovým antigénom reagujú s vyšetrovaným materiálom a v prípade pozitívneho výsledku sa tento materiál pod mikroskopom sfarbí.

 • Ablacia endometria

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 47 rokov, 2 roky velmi nepravidelnú menštruáciu, abdolvovala som 2 x kyretaz a hysteroskopiu, bola zistená polipovite zmenena sliznica zadnej steny maternice. Histologia je negativna. Bola mi navrhnuta ablacia endometria hysteroresektoskopom. Zakroku sa dost obavam, ci vyrieši moje problémy, hlavne pretvavajuce spinenie a krvavy vytok, posledne trvalo 2 mesiace az kym mi nebola urobena hysteroskopia a nasledna kyretaz. Hormonalna liecba duphastonom pol roka nezaberala. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčinou Vašich ťažkosti môže byť skutočne polypoidne zmenená sliznica, ktorá sa pri menštruácii správa inak, neodlučuje sa, sú pod ňou otvorené cievy a tie spôsobujú špinenie, krvácanie alebo dlhodobý krvavý výtok. Treba povedať, ze nevidel som rozsah ani charakter nálezu, preto sa objektívne k jednoznačnému účinku hysteroresektoskopie neviem vyjadriť. Ste už v perimenopauzálnom veku, teda v období akého si predprechodu. Ak bola skutočne histológia negatívna, čo je veľmi dôležitá informácia, a aj keď zákrok upraví ťažkosti, nebude to treba ďalej riešiť, kým sa opäť ťažkosti nezopakujú. Ak ste už však absolvovali niekoľko zakrokov a účinok bol len dočasný, je pravdepodobnosť, že aj po tomto zákroku nemusí byť efekt trvalý. Niekedy, vzhľadom k okolnostiam, preferujeme aj my, ale aj pacientky, radikálnejšie, ale zároveň definitívne riešenie - laparoskopické odstránenie maternice, vo Vašom prípade aj s vaječníkmi. Poraďte sa so svojim obvodným gynekológom, pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho navštívte.

 • Krvacanie

  , Autor: AnkaM

  Dobrý deň pán doktor. V utorok 16.4.2019 som bola u Vas operovana laparoskopicky. Odstraneny bol cely lavy vajecnik kvôli cyste. Taktiež bola robená hysteroskopia s kyretazou. Rychla histologia bola negativna. Krvacat som zacala na druhy den po vykone, az po prepusteni domov. Krvacanie je ako pri menstruacii. Chcem sa opýtať do koľkých dnije normalne po vykone krvacat? Mam kludovy rezim. A ci mozem uzivat Wobenzym, ktory som kupila kvoli rychlejsej rekonvalescencii. Nakolko krvacam, este som ho nenasadila. Dakujem za Vasu skoru odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po výkone na vaječníkoch je menštruačné špinenie, teda menštruácia, úplne normálna. Špinenie bude v dĺžke menštruácie a prvý deň krvácania si treba počítať ako prvý deň menštruácie, nasledujúca sa dostaví o 4 - 6 týždňov. Osobne reklamu nerobím, ale už keď ste spomenuli, môžete užívať Wobenzym prvý týždeň 5-5-5 tbl p.o. a následne ešte 2 týždne 3-3-3 tbl p.o. Krvácanie s užívaním Wobenzymu nesúvisí, môžete ho začať v prípade odhodlania kľudne užívať.

 • histologia

  , Autor: katuska

  Dobry vecer p. doktorka,
  chcem vas velmi pekne poprosit o prelozenie histologie po konizacii do "ludskej reci" :-) .
  V kompletne spracovanom materiali z horneho pysku portia, ktory je ciastocne mechanicky a tepelne poskodeny, mame zachytene zapalovo zmenene ektopium s eroziou a abnormalnymi zmenami dlazdicobunkoveho epitelu s postihnutim oblasti transformacnej zony. /LGSIL/. N 87.0
  V kompletne spracovanom materiali z dolneho pysku portia, ktory je ciastocne mechanicky a tepelne poskodeny, mame zachytene ektopium s ovulozou s erozivnymi a zapalovymi zmenami a abnormalnymi zmenami v oblasti transformacnej zony /LGSIL/. N 87.0
  PS: Aj ked hranica operacneho vykonu sa zda byt dostacujuca, doporucujeme pacientku sledovat a vysetrit na HPV infekt.

  Pred konizaciou som mala vysledok cyto CIN 3b. Velmi pekne dakujem za odpoved. S.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  v histologickom preparáte, teda materiál, ktorý bol po zákroku odoslaný na histologické vyšetrenie boli zistené mierne abnormálne bunky (teda bunky, ktoré nie sú zdravé a majú určité známky nádorovej premeny), tkanivo bolo odstránené, a okraje sa zdajú byť čisté, to znamená, že bolo dostatočné množstvo tkaniva odstránené.
  Aj po tomto zákroku je však nutné ďalej sledovanie a odoberanie onkosterov z krčka maternice a vyšetrenie HPV vírusu.