Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,845 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ca 125

  , Autor:

  Dobrý deň!
  Chcela by som sa opýtať,bola som pred 2mesiacmi na preventivnej prehliadke a zistil mi moj gynekolog na lavom vajecniku folikul do 3cm. Mala som prist na kontrolu za 2mesiace. Folikul nepraskol,pretrvava,nenarastol ma 2,8cm. Brali mi krv a vysli mi zvysene vysledky na Ca 125 hodnota bola 69,9. Je to rakovina? Moj gynekolog ma poslal na konzilium do nemocnice a ja sa strasne bojim lebo sa k tomu nevyjadril. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusí sa vôbec jednať o rakovinový proces. Môže sa jednať aj o endometrióznu cystu. Dôležité je doplnenie dalších vyšetrení a odberov. Keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky, informácie ani okolnosti, neviem sa bližšie objektívne vyjadriť. Navštívte gynekologickú ambulanciu nemocničného zariadenia a postupujte podľa odporúčaní tamojších lekárov.

Podobné otázky

 • Vysoká sliznica

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, ja som Vám už písala ohľadne hysteroskopie, ktorá má čaká, len som Vám tam uviedla nesprávny údaj, dôvod prečo ju pán doktor zvolil je 16 mm vysoká sliznica v 21. deň cyklu a možnosť, že sa v nej skrýva polyp, CA 125 bolo pri preventívke 64, ostatné výsledky v poriadku. Nižšie uvádzam hodnoty hormónov v 18. deň cyklu, nie je nutné užívať progesterón v druhej fáze cyklu? Ďakujem.

  luteinizačný hormón [LH] -> 4.3 IU/l;
  folikuly stimulujúci hormón [FSH] -> 4.3 IU/l;
  progesterón [PROG] -> 4.5 ng/ml;
  17-beta-estradiol [ESTRA] -> 47.6 pg/ml;
  kortizol [CORT] -> 384.0
  nmol/l; sex hormon binding globulin [SHBG] -> 27.8 nmol/l;
  testosterón celkový [TEST] -> 0.69 ng/ml; voľný testosterón)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dôvod hysteroskopie ostáva teda nezmenený. Ak je podozrenie na polyp dutiny maternice, hysteroskopia je indikovaná správne. Na základe jedného odberu sa nedá povedať o deficite progesterónu. Ak máte posunutú ovuláciu, táto hodnota by mohla byť v norme, preto je potrebné kontrolný odber. Momentálne by som riešil hysteroskopiu. Ak ale nemáte žiadne ťažkosti v zmysle nepravidelného cyklu alebo sa nesnažíte otehotnieť, nemá zmysel to teraz riešiť. Keďže ale nepoznám všetky informácie ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.

 • Hysteroskopia

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Mám 35 rokov, 1 pôrod za sebou a PCO. Po poslednej menštruácii, ktorá začala 15.9. som mala mierne bolesti v ľavom podbrušku, tak som navštívila gynekológa, výsledok bol sliznica nízka, cysta žiadna. Gynekológ mi urobil aj preventívku, všetky výsledky v poriadku len CA 125 malo hodnotu 65.Tak som 21. deň cyklu navštívila znova gynekológa. Pri ultrazvuku videl sliznicu 1,6 mm a zdalo sa mu na vonkajšom sone, že je tam nejaká dutinka, kde by mohol byť polyp a nakoľko je CA 125 v hodnote 65, hneď ma vypísal na hysteroskopiu. Ja mám obavy z celkovej narkózy, nakoľko trpím závratmi a mám dosť silnú neurogénnu tetaniu, či mi to nemôže zhoršiť stav.

  Dočítala som sa, že vysoká sliznica môže byť aj z hormónov (hodnoty hormónov 18. deň cyklu zistené z odberu u endokrinológa boli takéto:
  luteinizačný hormón [LH] -> 4.3 IU/l;
  folikuly stimulujúci hormón [FSH] -> 4.3 IU/l;
  progesterón [PROG] -> 4.5 ng/ml;
  17-beta-estradiol [ESTRA] -> 47.6 pg/ml;
  kortizol [CORT] -> 384.0
  nmol/l; sex hormon binding globulin [SHBG] -> 27.8 nmol/l;
  testosterón celkový [TEST] -> 0.69 ng/ml; voľný testosterón)

  Nie je unáhlené podstupovať hneď hysteroskopiu? Nemôže byť vysoká sliznica spôsobená nízkym progesterónom? Ale je pravda, že vždy 1,5 až 2 dní mám silnejší menzes aj s krvnýmmi zrazeninami. Ostatné dni je menzes už len slabý a nebýva ani bolestivý.
  Ale trápi má tá CA 125, môže súvisieť s polypom alebo s vysokou sliznicou? Momentálne však pozorujem aj zväčšené brucho. Pred dvoma mesiacmi mi zas praskla cysta na pravom vaječníku.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 1,6 mm sliznica nie je vôbec vysoká, práve naopak, je nízka. Ak je podozrenie na polyp v dutine maternice, je to dôvod na hysteroskopiu. CA 125 môže byť zvýšené z viacerých dôvodov, môže to byť aj polypom, endometriozou, ... Je to nešpecifický onkomarker.

 • Polyp na maternici

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, dnes mám 21. deň cyklu a na sone gynekológ dnes videl 16 mm výstelku a tvrdí, že je dosť vysoká, vraj má byť max 10 mm. Je pravda, že mám menštruáciu dva dni silnú aj s krvným zrazeninami. Dokonca sa mu zdalo, že je vo vnútri nejaký útvar, zrejme polyp a hneď ma objednal na jednodňovku. CA 125 vyšlo pri preventívke 64.Je postup správny? Ako dlho taký zákrok trvá?
  Z čoho sa ten polyp tvorí? Môže to byť oslabenou imunitou? Pomohol by na to wobenzym?
  Inak mám 35 rokov, za sebou jeden pôrod a ostatné výsledky z preventívky sú v poriadku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, CA 125 je nešpecifický onkomarker, ktorý môže byť zvýšený za viacerých okolností. Ak nemáte žiadne ťažkosti, skontroloval by som USG po najbližšej menštruácii. Ak je v dutine maternice prítomný neznámy útvar a CA 125 máte zvýšené, je vhodné skontrolovať dutinu maternice hysteroskopom, prípadne aj odstrániť prítomný útvar (polyp, myóm,...). Zákrok sa realizuje vrámci jednodňovej chirurgie, trvá asi 10 - 15 minút, robí sa v celkovej anestéze. Príčin vzniku polypu je viacero, ovplyvniť to však neviete. Wobenzym nevyrieši Vaše problémy, jeho užívanie na vznik polypu vplyv nemá.

 • Diagnostika endometriózy

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ako sa dá diagnostikovať endometrióza? Dá sa namiesto diagnostickej laparoskopie použiť CT brucha alebo CT nemusí zachytiť ložiská? Stačila by aj mikrolaparoskopia? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najčastejšie sa endometrióza potvrdzuje ultrazvukovo a neskôr aj laparoskopicky, býva zvýšený onkomarker CA 125, na CT malej panvy sú tiež niekedy jednoznačne viditeľné ložiská endometriózy. Pacientka má ale väčšinou nejaké ťažkosti, napríklad bolesti podbruška, tráviace ťažkosti, USG nález, takže v diagnostickom procese pátrania po príčinách pacientkyných ťažkostí sa nájde nejaký nález.

 • Zvýšený onko marker CA125

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  už som vám písala, že mi pri preventívke bol zvýšený onko marker CA 125 na hodnotu 63,90. Výsledok kultivácie a cytológie je v poriadku. Na vaječníku počas preventívky nevidel gynekológ žiadnu cystu, v predošlých cykloch sa však už cysta objavila. Odporučili ste mi doplniť ďalšie onkomarkery, o aké onkomarkery sa pán doktor jedná? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ca 125 je nešpecifický onkomarker, môže byť zvýšený (do hodnoty 65 kU/l) vo viacerých prípadoch, napríklad pri nezhubných ochoreniach vaječníka a dutiny maternice, myómoch, v tehotenstve, pri menštruácii, a často pri už spomínanej endometrióze. V kombinácii s USG nálezom sa potom v prípade potreby ešte doplňujú ďalšie, už špecifickejšie, onkomarkery, ako HE4, či ROMA index. Váš obvodný gynekológ však pozná všetky výsledky vyšetrení, ako aj nálezy, preto najobjektívnejšie vie zhodnotiť a určiť další postup, pripadne potrebu doplniť ďalšie onkomarkery práve on. Ja sa takto neviem a nemôžem bližšie objektívne vyjadriť. Ak boli všetky výsledky vyšetrení negatívne, ako aj USG, nemáte žiadne ťažkosti, nebola Vám v minulosti diagnostikovaná endometrióza, nie ste po žiadnej operácii v dutine brušnej, marker je potrebné odsledovať a kontrolovať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade ťažkostí, či nejasností ho kontaktujte.