• Myom doplnenie

    , Autor: Barborela

    Dobry den, mam 29 rokov, pol roka uzivam antikoncepciu axia daily, nerodila som, mam myom - myoma corporis uteri subserosum progresia rastu, za pol roka narástol o cca centimeter. V obl. ZS SS myom o rozmeroch 37x32mm,sliznica 5/2 mm (v septembri o priemere 25 mm). Da sa bylinkami aspon zastavit jeho rast? Pripadne da sa rast myomu nejako zastaviť? Antikoncepciu by som nerada vysadila, pomohla mi velmi pri bolestivej menstruacii. Operáciu tiež velmi nechcem, nechcem riskovat ze by sa nepodarila. Ďakujem

    Dobrý deň, rast myómu bylinkami nezastavíte. Užívaním hormonálnej antikoncepcie sa myóm bude zväčšovať. Operačnému výkonu sa podľa mňa nevyhnete. Nevidím dôvod, prečo by sa operačný výkon nemal podariť. Jedná sa u Vás podľa popisu o subserózny myóm, to znamená je na povrchu maternice, nemusela by sa rezať celá stena maternice a otvárať maternica, iba by sa myóm vylúpol a lôžko zašilo. Je vhodnejšie odstrániť ho teraz a laparoskopicky, kým má 4 cm, ako nechať ho narásť na desiatky centimetrov, kedy by ste už mali okrem bolestí aj iné ťažkosti a musel by sa vyberať otváraním brucha rezom. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.