Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,844 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Endometrióza

  , Autor:

  Dobrý deň. Môj gynekológ mi odporučil laparoskopiu kvôli možnej endometrióze práve vo Vašej nemocnici. Chcem sa spýtať aké veľké riziko nesie celková anestéze, pretože z toho mám väčší strach ako z mojej možnej diagnózy, a ako dlho sa čaká na dané vyšetrenie/operáciu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa mňa sa nemusíte obávať. Pri splnení všetkých podmienok je riziko komplikácií nákazy minimálne. Pre objednanie sa na operačný výkon je potrebné navštíviť našu Gynekologickú ambulanciu, 3. poschodie každý pondelok, kedy je objednávací deň. Čakacia doba je individuálna vzhľadom k individuálne potrebných predoperačných vyšetreniach. Všetky potrebné informácie Vám budú poskytnuté priamo na našej ambulancii.

Podobné otázky

 • Chronicky zapal vajickovodu

  , Autor:

  Dobry den. Prepacte ze sa znova pytam ale chcela by som doplnit moju otazku ohladom problemov s vajickovodmi. Ako som spominala, jeden mi bol odobraty a na druhom sa robila neostomia. Pokial viem pri operacii sa nepotvrdila endometrioza. Zrasty ktore som tam mala boli zrejme z dôvodu 2 operacií prasknutého slepého čreva a následného zápalu pobrušnice, ktorý som prekonala ako 10 ročná. Preto by ma naozaj zaujímalo či sactosalpinx ako taky sam o sebe moze sposobovat poruchy cyklu, vytoky, bolesti krizov, podbruska a v slabinach? Ďakujem pekne za pripadnu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin spomínaných ťažkostí môže byť viacero, nemusí sa jednať vyslovene iba o sactosalpinx, ale môže byť prítomný sactosalpinx v kombinácii s inou príčinou. Takto sa Vám však neviem jednoznačne vyjadriť.

 • endometrióza pri trombofílii

  , Autor:

  Dobrý deň, p. doktor, mám 29 rokov a diagnostikovanú endometriózu, mám za sebou jednu laparoskopiu, kde sa mi odstránila 6,5cm cysta z ľavého vaječníka. Bola mi odporúčaná liečba Decapeptylom, ktorú som musela po 2 injekciách pre zistenú trombofíliu ukončiť. Antikoncepcia mi nebola odporúčaná, pretože by som si inak musela pichať lieky na riedenie krvi.

  Takmer po 2,5 rokoch mám opäť 6cm cystu na ľavom vaječníku, bola mi opäť odporúčaná operácia (ktorá teraz nie je možná pre Covid 19). Viete mi odporučiť nejaké iné riešenie či len neustále operácie? Dokáže nejaká strava či doplnky spomaliť toto ochorenie, prípadne zmenšiť cystu? Partnera nemám, tehotenstvo teda neprichádza do úvahy.

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najlepšou liečbou endometriózy je tehotenstvo. Záleží od nálezu, rozsahu endometriózy, ťažkostí, plánovania tehotenstva a iných okolností. Každá operácia nesie so sebou riziko tvorby zrastov, obzvlášť pri endometrióze, hlavne znižovanie ovariálnej rezervy. Nie je riešením opakovane operovať už následok, ale riešiť príčinu. 6 cm cysta už sama nezmizne, hlavne ak máte ťažkosti, či nemáte ovuláciu, bude to treba riešiť operačne, ale čo najkonzervatívnejšie. Keďže nepoznám bližšie informácie, ani okolnosti, či výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Trombofílny stav možnú hormonálnu liečbu prakticky vylučuje. Strava endometriózu neovplyvní.

 • Diagnostika endometriózy

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ako sa dá diagnostikovať endometrióza? Dá sa namiesto diagnostickej laparoskopie použiť CT brucha alebo CT nemusí zachytiť ložiská? Stačila by aj mikrolaparoskopia? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najčastejšie sa endometrióza potvrdzuje ultrazvukovo a neskôr aj laparoskopicky, býva zvýšený onkomarker CA 125, na CT malej panvy sú tiež niekedy jednoznačne viditeľné ložiská endometriózy. Pacientka má ale väčšinou nejaké ťažkosti, napríklad bolesti podbruška, tráviace ťažkosti, USG nález, takže v diagnostickom procese pátrania po príčinách pacientkyných ťažkostí sa nájde nejaký nález.

 • Zvýšený onko marker CA125

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  už som vám písala, že mi pri preventívke bol zvýšený onko marker CA 125 na hodnotu 63,90. Výsledok kultivácie a cytológie je v poriadku. Na vaječníku počas preventívky nevidel gynekológ žiadnu cystu, v predošlých cykloch sa však už cysta objavila. Odporučili ste mi doplniť ďalšie onkomarkery, o aké onkomarkery sa pán doktor jedná? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ca 125 je nešpecifický onkomarker, môže byť zvýšený (do hodnoty 65 kU/l) vo viacerých prípadoch, napríklad pri nezhubných ochoreniach vaječníka a dutiny maternice, myómoch, v tehotenstve, pri menštruácii, a často pri už spomínanej endometrióze. V kombinácii s USG nálezom sa potom v prípade potreby ešte doplňujú ďalšie, už špecifickejšie, onkomarkery, ako HE4, či ROMA index. Váš obvodný gynekológ však pozná všetky výsledky vyšetrení, ako aj nálezy, preto najobjektívnejšie vie zhodnotiť a určiť další postup, pripadne potrebu doplniť ďalšie onkomarkery práve on. Ja sa takto neviem a nemôžem bližšie objektívne vyjadriť. Ak boli všetky výsledky vyšetrení negatívne, ako aj USG, nemáte žiadne ťažkosti, nebola Vám v minulosti diagnostikovaná endometrióza, nie ste po žiadnej operácii v dutine brušnej, marker je potrebné odsledovať a kontrolovať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade ťažkostí, či nejasností ho kontaktujte.

 • Endometrióza

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Zistili mi laparo vyšetrením endomeriozu pred 4 rokmi, keď som mala 25.Následne potom mi chceli naordinovat visa e a dat do umelého prechodu, čo som odmietla. Kupujem si bylinkové čaje a beriem ukrajinské lieky a zázrakom mi cysty zmizli. Dnes mam polrocnho synceka, no žiadnu liečbu. Bojím sa aby to zas nedošlo do takého štádia ako pred operáciou kedy som už mala veľmi vysoké onkomarkery a až vtedy sa to začalo riešiť tou operáciou. Ako sa mam liečiť, a co na bolesť. Bolesť mam aj pri pohlavnom styku aj keď ze vraj žiadne cysty tam teraz nemám. Vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa vyliečiť nedá, dá sa len spomaliť alebo zmierniť. Visanne je štandardne používaný v liečbe endometriózy, nejedná sa o vyvolanie prechodu. Najlepšou a najprirodzenejšou liečbou endometriózy je však tehotenstvo. Prípadnému zhoršeniu endometriózy sa nedá vždy vyhnúť, liečba neprebieha kontinuálne, ale v niekoľkotýždenných kúrach. Nepoznám však rozsah, či už zrastov, ani typ, lokalizácie endometriózy u Vás, preto je veľmi tažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Príčin bolestivého pohlavného styku môže byť viacero, samozrejme jednou z nich môže byť aj endometrióza. Niekedy sú však ložiská endometriozy uložené na miestach, z ktorých sa odstrániť nedajú pre vysoké riziko poškodenia okolitých štruktúr, či orgánov.