Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,848 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Krvacanie

    , Autor: vareska78

    Dobrý deň pán doktor,

    mam 42 rokov,beriem antikoncepciu Daylla,doteraz bez problémov. Momentálne som však začala regulerne krvacat,hoci mi v blisteri zostali ešte 4 tbl. Mám pokračovať ďalej v užívaní? Môže byt príčinou tohto predčasného krvácania aj to,že som cca pred 12 dňami zazila katastrofálny emočný sok? A stále sa psychicky trápim? Je nutná navsteva lekara?
    Vopred ďakujem za Vašu odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, stres je najväčším faktorom ovplyvňujúcim menštruačný cyklus. Doužívajte zvyšné 4 tabletky. Špinenie sa môže počas užívania hormonálnej antikoncepcie vyskytovať, navyše ak ste zažili veľmi stresové obdobie, je to pochopiteľné.

Podobné otázky

  • Cytologia

    , Autor: Plaška

    Dobrý deň. Pri preventívnej prehliadke doktor videl "škaredý hustý mliečny až smotanový výtok" alebo tak nejak to popísal, so slovami ze to bude bakteriálne. Zároveň mu zakrvacal krčok pri vyšetrení, čo mi aj ukázal na zrkadlách (?). Takže niečo sa tam deje. Ja som mala taký pocit že zo mna sa lejú Výtoky už do leta, kedy mi vďaka covidu len predpísal lieky na mykózu a nevyšetril ma. Ale svrbenie som nemala. Ďalej som sa v októbri snažila preliečiť rosalginom lebo Výtoky pretrvavali. Plus asi od októbra pozorujem pri/po pohl.styku že po mne zostane oranžová plachta čiže krvácam pri styku v zmysle slabo krv s výtokom zmiešané. Všetko som lekárovi povedala, zobral vzorky na kultivaciu a cytologiu. Dnes mam vysledky z kultivácie dobré, žiadne bakterie ani mykoza. Lenže pre mňa to je zle. :( Doktor mi predpísal aj tak Dalacin crm (mam ho používať ak bola kultivácia negat? Neprivolam si tym len mykozu potom po atb?) A že čakáme za výsledkami z cytologie 2-3 týždne. Vychádza miz. Toho, ako aj doktor vravrl 2 možnosti- buď zápal a preliecime atb alebo potom druhá možnosť z cytologie zmeny.. iného charakteru... Keďže mam príznaky, musí to mať vysvetlenie. Takže môžem sa pripraviť na zlé výsledky z cytologie? Čo to pre mňa môže znamenať, aké sú možnosti výsledkov a ich liečby? Ak je zápal vylúčený tak uz len dysplasticke zmeny s potrebou konizacie krcka? Mám 24 rokov...

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, príčin špinenia môže byť viacero. Na krčku maternice môžete mať ektrópium alebo ektópium, ak ste ešte nerodili. To by ale Váš obvodný gynekológ videl pri vyšetrení v zrkadlách. Na výsledky cytológie sa štandardne čaká do 10 dní. Pri realizácii cytologického vyšetrenia z krčka maternice môže dôjsť k zašpineniu, či zakrvácaniu, nakoľko kefka, na ktorú sa zachytávajú bunky sliznice kanála krčka maternice, je pomerne ostrá a teda pár dní po vyšetrení môže byť prítomné špinenie. Takto je však veľmi ťažké sa objektívne bližšie vyjadriť. Špinenie po pohlavnom styku tiež môže mať viacero príčin, nemusí to byť iba špinenie, či krvácanie z maternice, môže dôjsť aj k vzniku trhliniek sliznice pošvy, čo sa prejaví krvavým výtokom. Zápal maternice sa tiež nedá vylúčiť, to je ale väčšinou sprevádzané okrem výtokov aj bolesťami. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

  • Krvácanie mimo cyklu

    , Autor: Erika_Gulašiová_0107012817

    Dobrý deň prajem,

    som 8 mesiacov po pôrode. Zo začiatku sa mi nechcela rozbehnúť menštruácia a tak som v decembri dostala ,,vyvolávačku". Menzes prišiel ( bol dlhší ako som mávala predtým). 2 týždne po skonceni menzesu má popichavalo pár dní v ľavom vaječníku , potom som začala špiniť a slabo krvácať. Pred mesiacom som bola na ročnej preventívnej prehliadke všetko som mala v poriadku , cytologia ok . Na kultivácii mi zistili nejakú baktériu užívala som polygynax. Čo to moze byť prosím Vás ? Mám znova navštíviť lekára ? Alebo to brat akože sa ešte stále dáva telo dokopy po pôrode aj keď to už je 8 mesiacov ? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, žena v období po pôrode nemusí mať menštruáciu aj rok, hlavne za okolností, že dojčí. Obnova menštruačného cyklu po pôrode je u každej ženy individuálna. Spočiatku to nemusí byť regulérne krvácanie, ale iba špinenia. Takto sa V8m však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

  • Ellaone

    , Autor: Landika

    Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o odpoveď. Dňa 11.12 sme mali nechráneny styk, po ktorom som si do 3 hodin dala tabletku po Ellaone. Dňa 27.12 som dostala menštruaciu bez omeškania, avšak prišla mi o niečo slabšia. Test som si robila 6.1 a bol negatívny. Teraz pociťujem miernu bolestivosť prsníkov. Ale niekedy to mám tak, že po ukončení menštruácie ma do týždňa znova začnú bolieť. Môže to byť sprievodny znak aj tabletky? Že mi narušila ovuláciu, aj keď prvá menštruácia prišla hneď ? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, menštruačný a ovulačný cyklus sú dva samostatné cykly, ktoré na seba nadväzujú. Užitie núdzovej hormonálnej antikoncepcie so sebou prináša často znepravidelnenie cyklu, prípadne neočakávané krvácanie, či bolesti v podbrušku alebo prsníkov. Odsledujte si to.

  • Antikoncepcia

    , Autor: Kiki269

    Dobry deň beriem antikoncepciu aidee a chcem dá opýtať keby som zostala tehotná v novembri dostavalo by sa mi krvácanie v decembri a v januari?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, áno, aj keď je žena tehotná, môže sa v prvých týždňoch vyskytovať krvácanie pripomínajúce menštruáciu. Ak však užívate hormonálnu antikoncepciu, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je tehotenstvo veľmi málo pravdepodobné.

  • Ruzovkasty hrudkovity vytok a svrbenie

    , Autor: Dadulina

    Dobry den, po pouziti escapelle a nasledne po dvoch dnoch po pouziti cipku pharmatex sa objavilo o tyzden nato krvacanie ako menstruacia, bolo to po asi 10 dnoch po normalnej menstruacii. Po asi dvoch tyzdnoch sa objavil hrudkovity vytok ruzovkastej farby, sprevadzany svrbenim vnutri posvy… je to sposobene uzitim danych lieciv? Pomoze preplach pochvy rosalginom alebo co mohlo sposobit takyto neziaduci vytok? Velmi pekne dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, čo sa týka krvácania, je to pravdepodobne následok užitia núdzovej tabletky hormonálnej antikoncepcie. Čo sa týka výtoku a svrbenia, môže sa jednať o vaginálnu infekciu. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Vaginálny výplach si realizovať môžete. Aplikovať si môžete skúsiť aj Canesten. Pri pretrvávaní ťažkostí však bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý realizuje výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie, určí ďalší postup, prípadne Vám nasadí potrebnú liečbu.