• onkocytologia

    , Autor: Nickyv

    Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadne výsledkov z onkocytologie. Pri preventívnej prehliadke mi boli zistené výsledky PAP 3a LSIL + podozrenie na HPV vírus.Informovali ma, ze ide o mierne zakolisanie sa od normy a o pomerne bežný cyto nález, kde sa netreba obávať a stačí prísť na kontrolu o 6 mesiacov. Skutočne sa netraba obávať, prípadne nie je potrebné nejaké doplňujúce vyšetrenie ako napr. kolposkopia? V priebehu minuleho roka som prekonala missed abort v 10tt + kyretáž odstranenie polypu.Ďakujem vopred za odpoveď.

    Dobrý deň, v prípade nálezu LSIL je potrebná kontrola cytológie o 6 mesiacov, v prípade ťažkostí alebo zmeny stavu samozrejme kontrola ihneď. Odporúčam očkovanie proti HPV. Dá sa realizovať aj HPV typizácia, ktorá jednoznačne potvrdí prítomnosť, ako aj typ HPV vírusov.