Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,007 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vyter z pošvy.

  , Autor: Iveta

  Pán doktor bola som na PP a vo vyteremi mi zistili bakteriu Enterococus feacalis. Nemala som žiadne problemy. Lekar mi nasadil Polygynax, po ktorm mam bolesti bodbruška a silne palenie. V minulosti mi zistili kontaktnu alergicku reakciu po Clotrimazole a skončila som na hydrocortizone.Je poterebne tento bacil preliečovať? ˇCitala som, že sa bežne može nachadzať v pošve, že je sučasť flory, iba pri premnoženi može robiť problemy.Ďakuje za Vaš nazor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaná baktéria sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostala do pošvy zanesením. Je súčasťou bežnej vaginálnej flóry. Ak Vám nasadená liečba spôsobuje ťažkosti, prestaňte ju užívať. Môžete si urobiť vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom, užívať vaginálne probiotiká. V prípade pretrvávania ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Pohlavny styk

  , Autor:

  Dobry den pred 3 dnami som mala prvy sex a stale mam nutkanie na mocenie pri moceni citim palenie moze to byt stoho ze som mala prvy sex ? Je to normalne ? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusí to mať priamy súvis s prvým pohlavným stykom, u niektorých žien po pohlavnom styku môže dôjsť k zápalu močových ciest vplyvom zanesenia baktérií pri styku. Odporúčam dostatočnú hydratáciu, aspoň 2 litre tekutín denne, urologický čaj. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára, prípadne aj gynekológa, ktorý Vám vie realizovať výter z pošvy.

 • Problém 2

  , Autor:

  Dobrý deň ja som písala minule ohľadom toho zápalu močového mechúra, mala som zistené v moči leukocyty na hodnotu 500 a hneď po pohlavnom styku, tak neviem kde je problém :(

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zápal močového mechúra je urologický problém, ktorý by mal riešiť prednostne urológ, hlavne ak sa jedná o opakované zápaly, tak by mala byť spolupráca a komunikácia urológa s gynekológom. Leukocyty v moči nehovoria z gynekologického pohľadu veľa. Ak je aj teoreticky infekcia z pošvy zavedená do močových ciest, gynekológ Vám môže urobiť výter z pošvy. Dôležité je aj vylúčiť kontamináciu partnerom, t.j. že partner je prenášateľ baktérií. Môžete si skúsiť realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívať vaginálne probiotiká, dodržiavať dostatočnú hydratáciu 2 litre tekutín za deň, piť urologický čaj s brusnicami. Ak sa však u Vás jedná o chronický zápal močových ciest a gynekologické výsledky sú v poriadku, je to skôr otázka na urológa. Skúsiť užívať môžete aj Wobenzym.

 • vyter

  , Autor:

  Dobrý deň,v piatok večer som si urobila výplach rosalginom. V pondelok mi lekárka brala výter z pošvy. Mohol byť výsledok skreslený?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak aj je prítomná vaginálna infekcia, jedenkrát vykonaný vaginalny výplach môže skresliť do istej miery výsledok, úplne ho však neovplyvní. Dobudúcna však odporúčam pred plánovaným gynekologických vyšetrením s výterom, aspoň týžden, vyhnúť sa aplikácii vaginálnych liečiv, alebo ak tak urobíte, o tom informovať obvodného gynekológa.

 • Mierne Nutkanie močiť

  , Autor:

  Dobrý deň prajem,
  Chcela by som sa spýtať, niekedy cítim nie pálenie ale pri tom viem že nie sú to močové cesty, lebo tie som mávala a to mi inak nutkalo chodievat cikat a pálilo. Jednoducho niekedy sa mi stane, že cítim, že potrebujem cikat i keď nemám plny mechúr.... že cely deň nič a zrazu cítim nutkanie... myslela som si to že to je po styku, lenže predtým som to nemavala možno občas, ale to nastane aj od pohlavne styku 10 hodin, cize nemyslím že z toho....a zase nie vždy po tom. Už neviem čo mám robiť. Neboli ma nič, len tak cítim nutkanie, alebo ide o podráždenie kliorisu ? Keby mám infekciu, tak by výtok asi smrdel, nepoužívam mydlo, neviem či to môže spôsobiť aj nejaké iné zloženie prípravku na umývanie intímnych partii...alebo Aká je dobrá prevencia?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, problém môže byť urologický, ako aj kombinácia gynekologického a urologického problému. Určite by som vyšetril moč, či náhodou nie je infekcia močového mechúra najskôr zavedená z pošvy. Takisto by nebolo na škodu realizovať výter z pošvy. Takto Vám však nepomôžem. Niekedy zvykne pomôcť Monural, ale ten je tiež na predpis. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa ako aj urológa.

 • Antibiotiká nereagujú

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Pred týždnom som mala zápal močových ciest. Brala som antibiotiká ktoré mi však nezaberali. Rozhodla som sa ísť ku gynekológovi po neutíchajúcich bolestiach v podbrušku a silného výtoku. Gynekológ mi povedal, že mám s najväčšou pravdepodobnosťou zápal maternice. Predpísal mi antibiotiká (doxycycline 100). Po troch dňoch uzívania antibiotík bolesti a silný výtok neprestávali tak som musela isť znova. Robil mi sono a povedal že mám dobrať antibiotiká a počkať že zvyčajne po troch dňoch zvyknú zabrať. Teraz po dobratí bolesti nemám ale výtok nezmizol akoby neragoval na antibiotiká. Výtok mám silný vodnatý bieložltý. Po kultiváciach a cytologických vyšetreniach bolo všetko v poriadku. Beriem vaginálne probiotiká, použivam niekedy vaginálne výplachy. Neviem čo to može znamenať. Viem že takýto výtok normálny nieje a viem že sa nedá moja diagnoza určiť takto ale už som zúfalá. Je možné že možem mať rakovinu krčka maternice ? V januári by som chcela podstúpiť testy. Ďakujem pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bola cytológia z výteru z krčka maternice v poriadku, nemusíte sa obávať. Čo sa týka výroku, je to veľmi nešpecifický klinický príznak. Závisí od mnohých okolnosti. Niekedy môže byť po doužívaní antibiotík ako prejav dysbalancie pošvovej fluóry. Odporúčam užívanie už Vami spomínaných vaginálnych probiotík, vaginálne výplach Cloginom a možno by bolo dobre vyskúšať skusmo užívanie vaginálnych globúl Macmiroru. Výtok si treba odsledovať. Pri pretrvávaní ťažkosti by som skúsil zopakovať výter z pošvy. O ďalšom postupe sa poraďte so svojim obvodným gynekológom a v prípade ťažkostí alebo nejasností ho kontaktujte.