• Ablacia endometria

    , Autor: Mirka23

    Dobrý deň, mám 47 rokov, 2 roky velmi nepravidelnú menštruáciu, abdolvovala som 2 x kyretaz a hysteroskopiu, bola zistená polipovite zmenena sliznica zadnej steny maternice. Histologia je negativna. Bola mi navrhnuta ablacia endometria hysteroresektoskopom. Zakroku sa dost obavam, ci vyrieši moje problémy, hlavne pretvavajuce spinenie a krvavy vytok, posledne trvalo 2 mesiace az kym mi nebola urobena hysteroskopia a nasledna kyretaz. Hormonalna liecba duphastonom pol roka nezaberala. Ďakujem.

    Dobrý deň, príčinou Vašich ťažkosti môže byť skutočne polypoidne zmenená sliznica, ktorá sa pri menštruácii správa inak, neodlučuje sa, sú pod ňou otvorené cievy a tie spôsobujú špinenie, krvácanie alebo dlhodobý krvavý výtok. Treba povedať, ze nevidel som rozsah ani charakter nálezu, preto sa objektívne k jednoznačnému účinku hysteroresektoskopie neviem vyjadriť. Ste už v perimenopauzálnom veku, teda v období akého si predprechodu. Ak bola skutočne histológia negatívna, čo je veľmi dôležitá informácia, a aj keď zákrok upraví ťažkosti, nebude to treba ďalej riešiť, kým sa opäť ťažkosti nezopakujú. Ak ste už však absolvovali niekoľko zakrokov a účinok bol len dočasný, je pravdepodobnosť, že aj po tomto zákroku nemusí byť efekt trvalý. Niekedy, vzhľadom k okolnostiam, preferujeme aj my, ale aj pacientky, radikálnejšie, ale zároveň definitívne riešenie - laparoskopické odstránenie maternice, vo Vašom prípade aj s vaječníkmi. Poraďte sa so svojim obvodným gynekológom, pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach ho navštívte.