Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,921 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ureaplazma

  , Autor:

  Dobrý deň, lekárka mi na ureaplazmu predpísala Doxyhexal 100mg 2x denne. Po prečítaní príbalového letáka som jej znovu volala, keďže v letáku je uvedené že nie je vhodný pre osoby pod 50kg. Ja mám 43kg. Sestrička mi odporučila nech si teda dám prvú dávku 200mg a potom len jednu tabletku denne - 100 mg. Trvala som na názore lekárky, ale už sa mi doteraz nepodarilo dovolať. Obávam sa aby bola dávka dostatočná, ale zároveň si nechcem ublížiť, keďže antibiotiká znášam veľmi zle. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to presne tak, ako Vám povedala sestrička. Dospievajúci a dospelí s telesnou hmotnosťou viac ako 50 kg a menej ako 70 kg užijú v
  prvý deň 200 mg a v nasledovné dni 100 mg . Počas užívania antibiotík raz denne medzi dávkami užívajte aj probiotiká. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Mykoplazma

  , Autor:

  Dobry den.
  Pan doktor ,od aprila r 2020 mam problemy.
  Doktor mi diagnostikoval mykoplazmu.
  Prosim vas je mykoplazma to iste co ureoplazma?
  Mam staleho partnera rok a 2mes.som verna. A on tiez.
  Chcem sa opitat. Moze ureoplazma a mykoplazma sposobovat neplodnost?
  Ako mam 38 a chcela by som dieta no nejako sa nedari.
  A je mykoplazma to iste co ureoplazma?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, mykoplazma a ureaplazma sú rozdielne baktérie, ktoré ale môžu spôsobovať podobné problémy. Nachádzajú sa pomerne často v pošvovom prostredí, väčšinou ale nespôsobujú problémy. Záleží od vykultivovaného druhu. Príčin neúspechu otehotnenia môže byť viacero, mykoplazma nemusí byť príčinou. Ak neviete otehotnieť aj napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku (aspoň 2 - 3 krát týždenne) a snažíte sa viac ako pol roka, je vhodné navštíviť centrum asistovanej reprodukcie.

 • Ureaplazma parvum

  , Autor:

  Dobrý deň prajem,

  pred pár mesiacmi som sa liečila asi pol roka na ureaplazmu parvum. Po asi 6-tich antibiotikách mi liečba zabrala. Teraz mám nového partnera a má pravdepodobne odo mňa pozitívnu ureaplazmu.
  Viete mi prosím poradiť, akým spôsobom sa mám chrániť pred tým, aby sa mi to stále nevracalo? Najväčší problém u mňa je ten, že mne táto baktéria nespôsobovala ani doteraz nespôsobuje žiadne ťažkosti, gynekologička mi to zistila až pri preventívnej prehliadke.
  To mám teraz chodiť každý mesiac na stery, či náhodou sa mi to opäť nevrátilo? Už som naozaj zúfalá.
  A ešte sa chcem spýtať, či je možné mať počas liečby chránený styk. Ako som sa dočítala, opäť sú odlišné názory doktorov. Niektorí hovoria že chránený styk je povolený, iní ho zakazujú. Rovnako mi povedala moja gynekologička, že kondóm nezabraňuje prenosu, tak nechápem potom načo sa tie kondómy vyrábajú keď ma nemajú chrániť.

  Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

  S pozdravom Miriam

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje viacero druhov ureaplaziem, ktoré sa bežne vyskytujú v urogenitálnom trakte ženy, ale aj muža, aj u zdravých ľudí a nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Pri poklese imunity a premnožení však môže spôsobovať zápaly močových ciest a poruchy plodnosti. Ak nemáte žiadne ťažkosti a boli ste už opakovane (6 krát) preliečovaná, nemá zmysel nasadzovať ďalšie antibiotiká, ktoré len prehĺbia vaginózu. Skúste si občasne realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a realizujte si pravidelne, raz za dva tri mesiace, kúru vaginálnymi probiotikami. Čo sa týka kondómu, ten zabraňuje prechodu spermií, ktoré majú istú veľkosť. Baktérie, či vírusy, sú ale menšie, preto prejdú aj cez prezervatív. Preto kondóm nechráni pred všetkými pohlavne prenosnými ochoreniami.

 • ureaplazma parvum

  , Autor:

  Dobrý den prajem,
  z rozšíreneho cytologckého steru mi zistili prítomnost ureaplazmy parvum.. prvý krat bola zaznamenaná na vysetreni po porode pred 5timi rokmi, ciže je predpoklad že som ju mala už pred otehotnením len moj vtedajsi lekar neposkytoval takýto druh testu resp.iba zakladnu cytologiu kde sa prítomnost ureaplazmy nezisti. Lekárka mi predpísala doxyhexal na 20 dni a plus mal ist partner na vysetrenie.. liecbu som neabsolvovala kedže netrpim žiadnymi problémami ako s mocovými cestami tak ani nemavam mykozy a pod. samozrejme som sa stretla s roznymi nazormi aj kamaratky co podstupili tieto tesy mali pozitívnu ureaplazmu a každý lekar postupoval inak... jeden daný problem riesi druhý povedal že pokial nesposobuje problémy nie je potrebné lieciť ATB. Kedže rozmýslame nad druhým dietatom chcela by som poznať Váš nazor na liecbu urea parvum. Manžel odmieta brat ATB pokial mu nic nie je ma problemy so žaludkom a DNU.. a pri akýchkolvek ATB mava velké žaludocne problemy aj napriek užívaniu probiotik. a tu sa jedna o silne ATB na 20 dni, ktore vo finale ani nemusia zabrat podla realnych skusenosti ... dakujem za vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmy môžu byť aj normálnou súčasťou vaginálnej flóry. Ak nemáte žiadne ťažkosti, rovnako tak ani Váš partner, netreba ich za každú cenu liečiť celkovými antibiotikami. Môžete užívať vaginálne probiotiká.

 • Ureaplazma

  , Autor:

  Dobry deň. Pred 8 mesiacmi som sa liecila na ureaplazmu doyhexalom ja aj moj partner. Po kontrolnych steroch som mala vysledky negativne. No znova som isla na vysetrenie pri ktorom mi vysiel zapal avsak ja ziadne priznaky nemam, nepocitujem palenie, svrbenie citim sa uplne ok. Z vysledkov vyterov mi vysla znova pozitivna urea. Menila som gyn. avsak ja uz odmietam sa lieckt silnymi atb pri ktorych mi minule uplne padla imunita s ktorou mam problemy. A myslim, ze stale vracajuca sa urea nemw zmysel byt liecena nemozem nonstop do seba davar atb po kazdych vyteroch. Partner mi je verny a ja jemu tiež.
  Myslite, ze mozem navrhnut svojej gyn aby som odmietla liecbu atb na ureu pokial nemam ziadne priznaky a urea sa mi opakovane vratila? Alebo liecbu musim absolvovat lebo to moze nejak ohrozit plodnost atd... Niekde citam, ze sa vobec nelieci pokial nesposobuje ziadne komplikacie ako je to u mna... Nevidim dovod opätovne brat atb a znizovat si nimi imunitu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmu nie je nutné za každých okolností preliecovať, hlavne ak nemáte žiadne ťažkosti a boli ste už s partnerom opakovane preliečovaná. Existuje viacero typov ureaplaziem, niektoré sa nachádzajú ako súčasť vaginalnej mikroflóry. Vaginálnu mikroflóru podporujte užívaním vaginálnych probiotík.

 • Ureaplasma

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor.

  Moja otázka sa týka ureaplaziem. Pri preventívnej prehliadke mi bola zistená táto baktéria – nemala som žiadne príznaky, ani bolesti pri sexe, nič. Po preventívnej prehliadke mi povedala doktorka že je to potrebné liečiť antibiotikami Doxyhexal 10 dní, 2x denne. Túto liečbu už opakujem pol roka (3x som už brala antiobiotiká), stále do seba pchám antibiotiká bez efektu a pritom mi stále nič nie je, nemám žiadne problémy. Na niektorých fórach som sa dočítala že dokonca ak táto ureaplazma nerobí problémy, nie je potrebná liečiť. Aký máte nato prosím názor? Ďalšie antibiotiká už naozaj nechcem užívať, nakoľko výsledný efekt je nulový. Alebo je ešte nejaká iná forma liečby? Sexualnáho partnera nemám.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, ak nemáte žiadne ťažkosti, preliečovaná byť viacej nemusíte. Existuje viacero druhov ureaplaziem, ktoré sa bežne vyskytujú v urogenitálnom trakte ženy, ale aj muža.