Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,348 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • prechod

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, ako sa prejavuje žačínajuci prechod čo sa týka menzes? Niektorým ženám menzes vynecháva a slabne a iné maju naopak častejšie a silnejšie krvácanie. prečo je to tak?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za menopauzu sa považuje obdobie 12 mesiacov, počas ktorých žena nemá menštruáciu. Až po roku bez menštruácie sa dá prehlásiť, že je žena v klimaktériu, teda prechode, a že je po menopauze - teda poslednej menštruácii. Potvrdiť sa to dá vyšetrením hormonálneho profilu. Čo sa týka prejavov premenopauzy, teda obdobia pred poslednou menštruáciou, môže sa vyznačovať rôzne, aj tak, ako ste spomínali. Je to otázka kolísania hormónov (hlavne estrogénov a progesterónu), ktoré sú zodpovedné za rast sliznice dutiny maternice, ako aj za odlučovanie sliznice maternice, vzniku žltého telieska, ... S vekom ženy sa znižuje aj ovariálna rezerva, tzn. množstvo vajíčok, ktoré žena počas ovulácie uvoľňuje za normálnych okolností na striedačku raz z ľavého, raz z pravého vaječníka. Vaječníky produkujú hormóny, ktoré sú zodpovedné za viacero funkcií, medzi ktoré patrí aj menštruácia. Strata schopnosti vaječníkov stimulovať tvorbu estrogénu - estradiolu a vzostup folikulostimulačného hormónu (FSH) vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá spôsobuje nepríjemné príznaky a symptómy menopauzy. Teda všetko je to otázka hladiny hormónov.

Podobné otázky

 • riešenie

  , Autor: nikan

  dobrý deň pán doktor.Mám problémy s trávením už vyše roka, absolvovala som kolono, gastroskopiu,sono, pri poslednom špeciálnom sone mi bolo zistené, že maternicu mám uloženú aj s jedným vaječníkom úplne v pravo, pod ňou je časť čreva a síce som si myslela celý čas, že ma bolí prechod medzi tenkým a hrubým črevom, mi bolo ale povedané, že ma bolí maternica.....u gynekologa bolo všetko ok vnútorne,ale potvrdil uloženie úplne napravo, odporučil mi buď laparoskopiu alebo antikoncepciu, nakoľko vraj maternica môže dráždiť okolité orgány-črevá ...s tou antikoncepciou nie som moc stotožnená.....aký máte prosím na to názor, čo by ste poradil vy? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, okolnosti, výsledky vyšetrení, či nálezy zobrazovacích vyšetrení, neviem sa Vám objektívne bližšie vyjadriť. Môže sa však u Vás jednať o endometriózu a v malej panve sú prítomné početné zrasty, maternica môže byť vytiahnutá na jednu stranu a môže byť prirastená aj k črevu, čo by Vám mohlo spôsobovať ťažkosti. Ak sa nezistila žiadna konkrétna príčina ťažkostí a nestanovila sa diagnóza, môže sa urobiť diagnostická laparoskopia, kde sa zistí príčina ťažkostí a prípadne podľa nálezu sa urobí výkon.

 • Polyp

  , Autor: Denky

  Dobry den 19.1.2021 som bola na gynekologyckej prehliadke pri kotorej mi lekarka zistila polyp na krcku maternice a plus dve malinke cca 2mm cisty na vajecnikoch skusala mi ho odtranit ale neslo jej to vravela ze to musi ist von v ramci jednodnovky robili mi aj citologiu bola ok. Ale poldednu mesnstruaciu som mala 11.1 odvtedy nic mam 39 rokov tri krat som rodila. Moja otazka je ci to moze byt tym polypom ale bo ci je mozne ze by som mohla byt v prechode ? Tehotensky test som si robila bol negativny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vzhľadom k opisovaným okolnostiam odporúčam absolvovať zákrok vrámci jednodňovej gynekologickej chirurgie, kedy sa okrem odstránenia polypu realizuje aj hysteroskopia s kyretážou, ktorou sa zistí stav sliznice dutiny maternice.

 • Bolest na maternici

  , Autor: Sisi2212

  Dobry den pan doktor, taka intimna otazka, aku moze mat suvislost konecnik s bolestou na maternici? Vzdy ked sa mi stane situacia, ze som nejaky den nemala stolicu, a potom na nu idem, tak pri vyprazdnovani ma picha a boli na maternici? Aka moze byt medzi tymto suvislost? Citim na maternici vtedy az taky tlak. Cim to moze byt? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností príčin ťažkostí je viacero. Ak sa jedná o tvrdú stolicu, je možné, že pociťujete prechod stolice črevami, teda sťaženú pasáž čriev. Pri netehotnej maternici sa čreva nachádzajú v okolí maternice, pred ňou, za ňou aj okolo nej. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam dostatočný príjem tekutín, aspoň 2 litre za deň, skúsiť môžete užívať Psyllium. Ak aj napriek dostatočnému množstvu vlákniny a pravidelnej stolici budete mať naďalej spomínané ťažkosti, navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Ureaplazma parvum

  , Autor: Miriam2839

  Dobrý deň prajem,

  pred pár mesiacmi som sa liečila asi pol roka na ureaplazmu parvum. Po asi 6-tich antibiotikách mi liečba zabrala. Teraz mám nového partnera a má pravdepodobne odo mňa pozitívnu ureaplazmu.
  Viete mi prosím poradiť, akým spôsobom sa mám chrániť pred tým, aby sa mi to stále nevracalo? Najväčší problém u mňa je ten, že mne táto baktéria nespôsobovala ani doteraz nespôsobuje žiadne ťažkosti, gynekologička mi to zistila až pri preventívnej prehliadke.
  To mám teraz chodiť každý mesiac na stery, či náhodou sa mi to opäť nevrátilo? Už som naozaj zúfalá.
  A ešte sa chcem spýtať, či je možné mať počas liečby chránený styk. Ako som sa dočítala, opäť sú odlišné názory doktorov. Niektorí hovoria že chránený styk je povolený, iní ho zakazujú. Rovnako mi povedala moja gynekologička, že kondóm nezabraňuje prenosu, tak nechápem potom načo sa tie kondómy vyrábajú keď ma nemajú chrániť.

  Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.

  S pozdravom Miriam

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje viacero druhov ureaplaziem, ktoré sa bežne vyskytujú v urogenitálnom trakte ženy, ale aj muža, aj u zdravých ľudí a nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Pri poklese imunity a premnožení však môže spôsobovať zápaly močových ciest a poruchy plodnosti. Ak nemáte žiadne ťažkosti a boli ste už opakovane (6 krát) preliečovaná, nemá zmysel nasadzovať ďalšie antibiotiká, ktoré len prehĺbia vaginózu. Skúste si občasne realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a realizujte si pravidelne, raz za dva tri mesiace, kúru vaginálnymi probiotikami. Čo sa týka kondómu, ten zabraňuje prechodu spermií, ktoré majú istú veľkosť. Baktérie, či vírusy, sú ale menšie, preto prejdú aj cez prezervatív. Preto kondóm nechráni pred všetkými pohlavne prenosnými ochoreniami.

 • Po operácii vaječníkov

  , Autor: Nata123

  Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať. Po operácii oboch vaječníkov (pre cystu), zostala len maternica, môže byť to mať za následok niekoľko ročne zdravotné problémy a zhoršený zdravotný stav ? Ak boli naplastie na hormonálnu náhradu trocha to pomohlo ale potom z viacerých len nežiaduce účinky (bolesť hlavy, bolesť brucha, pocit na zvracanie, priberanie, zapáli a mykóza) s tým spojene aj zdravotné problémy psychickeého charakteru. Do doby kedy boli operované, nič podobne nebolo. Prosím o radu alebo aj môže mať súvis že zostala len maternica ?
  Ďakujem Vám.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak dôjde k odstráneniu oboch vaječníkov u ženy pred 45 - 50 rokmi, ktorá predtým normálne menštruovala, má to celkový vplyv na ženu. Vaječníky produkujú hormóny, ich odstránením (z rôznych medicínskych príčin) došlo k umelo vytvorenému prechodu. Keďže ale nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, hlavne hormonálny profil, neviem sa Vám takto objektívne vyjadriť. Existuje viacero foriem hormónovej substitučnej liečby, nie každej žene sadne každý preparát. Pri ťažkostiach je vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa.