Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,469 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hysterektómia

  , Autor:

  Dobrý deň, som 2 týždne po operácii. Bola mi vybratá maternica a vajíčkovody. Doteraz som nemala žiadne krvácanie, všetko bolo ok, ale posledné 3 dni najprv ružový výtok a dnes ráno aj krv v malom množstve. Mám aj bolesti v podbrušku. Čo s tým, je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pooperačné hojenie pahýľa pošvy súvisí s miernym špinením. Na základe Vášho opisu Vám neviem objektívne zhodnotiť, či je všetko v poriadku. Odporúčam navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde bol operačný výkon realizovaný. Tam vedia najlepšie a najobjektívnejšie posúdiť stav a určiť ďalší postup.

Podobné otázky

 • celková hysterektómia

  , Autor:

  Pekný 11.3.2021 mi urobili celková hysterektómia, dnes má prepustili domov a cítim pálenie zospodu. Môže to byť spôsobené dlhším sedenim v aute? Môžem si na to dať napríklad kúpeľ z dubovej kvory, alebo radšej nič ken častejšie umývať vlažnou vodou??
  Ďakujem Martina

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odsledujte si to. Nemyslím si, že 4 dni od operačného výkonu sa u Vás rozvinula mykóza, či vaginálna infekcia. Kúpeľ by som si teraz nerealizoval, skúste si aplikovať vaginálne probiotiká.

 • CIN III/ CIS

  , Autor:

  Dobrý deň,
  mám 43 rokov, problémy začali v marci 2020 kedy som spontánne v 13 tyzdni potratila. V septembri som bola na ster-cytologia PAP3, (nemala som žiadne problémy bolesti, mimo krvácanie MS, bolesti) HPV pozitívne, biopsia, konizacia-vysledok CINIII/CIS . Čo ďalej? Ako sa postupuje? Bola mi navrhnutá aj hysterektomia, ale v tejto dobe corony ak sa bude čakať neohrozí ma to ?
  Som 14 deň po konizacii, hnedy vytok, trochu zapáchajúci netreba ATB?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste už absolvovali konizáciu, je nutné vyčkať na výsledky histológie, či sú okraje konizátu čisté. Podľa toho sa stanoví ďalší postup. Čo sa týka hnedého výtoku alebo krvácania, po výkone zvykne byť, nemá však zapáchať. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam pri pretrvávaní ťažkostí navštíviť Vášho obvodného gynekológa alebo zdravotnícke zariadenie, kde bol výkon realizovaný.

 • Duphaston dodatok

  , Autor: Iveta

  Pán doktor, ďakujem za odpoveď.Ešte k tomu problemu , maternicu nemam veľku, iba trocha zvečšenu, myom 23 mm uloženy vo svalovine, ktorý mam 17 rokov a doteraz som nemala špinenie mimo menzes, iba 3-4dni pred menzesom a to iba tohto roku začalo. To špinenie nie je silne, na vložke nič, iba niekedy po utreti slaby ružový vytok. Menzes 2a 3 deň trocha silnejšie krvacanie tak3-5 vložky denne, 4a5 iba špinenie, anemiu zatiaľ nemam. Nemam ani bolesti v podbrušku. Po vynechani tabliet menzes pride na taky 4 deň. Ja si myslim, že to špinenie je sposobene liekmi - moj nazor.JA si len myslim, že keď som mala po mesačnom vynechani menštruaciu 6 mm, čo podľa mňa nie je veľa, či vobec trebalo ten menzes vyvolavať a nasledne žačať liečbu Duphastonom, či nebolo to lepšie nechať na prirodu a tie problemy by možno neboli.Moj gynekolog je veľmi dobrý lekar, pracuje na gyn. odd.nie žeby som mu neverila, len ma zaujima aj nazor ineho špecialistu- Vas.S tou operáciou som sa zle vyjadrila, povedal, že mam krčok maternice vysoko a nedostane sa tam vaginalne, malo miesta.Mala som problem aj pri porodoch, mala som uzku panvu.Operácie sa branim preto, lebo moja mamka bola pred 28 rokmi operovana robena celkova hysterektomia. ˇŽial nemohli ju prebrať z narkozy, bola zaintubovana 24 hodin po operácii a odišlo pohybove centrum, takže odvtedy nechodi, takže ten strach je opodstatnený.Pán doktor ešte raz sa ospravedlňujem za moje otázky a veľmi si Vážim to, že mi opdovedate. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak je špinenie slabé, ako opisujete a iba po utretí, zatiaľ by som to radikálnejšie neriešil a odsledoval to. To, že je krčok maternice vysoko nesúvisí s nemožnosťou odstrániť maternicu laparoskopicky. Môžete po dohode s lekárom vysadiť Duphaston a uvidíte, prípadne, ak je špinenie iba po utretí a menštruáciu máte normálnu, môžete ďalej fungovať na Duphastone. Pred 28 rokmi bola medicína na úplne inej úrovni a odvtedy sa zmenili ako anesteziologické postupy a možnosti, tak aj gynekologické, ale chápem Vašu obavu.

 • Duphaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Už ste mi veľa krat poradil, začo som Vam veľmi vďačna. Mam 51 rokov a som v perimenopauze.Menzes mi minuly rok začal štrajkovať. V aprili mi vynechal na 3 mesiace, potom nastalo 2 týždňove špinenie, ktore vyustilo do silnejšieho krvacania. Na 5 deň robená kyretaž. Lekar mi povedal, že už v maternici ani nebolo z čoho zobrať vzorku.Vysledok- mierna hyperplazia bez atypii.Menzes 2 cykly v poriadku. V oktonri zase vynechal na 3 tyždne. Sliznica maternice 6 mm pri meškani. Robeny horm. profil. FSH 14, nizky progesteron a vyšši estrogen. Nasadeny Duphaston na vyvolanie menštruacie. Menzes prebehol v poriadku. Potom nasadeny naďalej Duphaston na niekoľko mesiacov, aby sa zabranilo rastu sliznice, čo podľa mňa 6 mm nebolo veľa.Beriem lieky 3 mesiac a stale od 5-.7 dňa uživania sa u mňa objavi špinenie, ktoré trva až do menštruacie. Menzes som v prvom cykle dostala na 7 deň po vynechani tabletky a v druhom na 4 deň po vynechani..Beriem ich od 11-23 dňa cyklu.Každy mesiac chodim po menzese na kontolu na USG mi lekar kontroluje sliznicu, ktora nie je vysoka. V prvom cykle bol menzes slaby, v druhom bol silnejši. Včera mi lekar povedal, že keď nezaberaliečba Duphastonom, kvoli špineniu bude potrebna hysterektomia. Mam na maternici intramularny myom 23 mm, ktorý mam skoro 18 rokov. Ta operácia hlavne kvoli tomu špinenie. Ja mam však dojem , že to špinenie mi sposobuju lieky, lebo predtým som to takto dlhodobo nemala . Niekedy 2-4 dmi pred menzesom sa objavilo., ževraj to sposobil nizky progeseron.Mam o tom pouvažovať. Nerada by som sa dala operovať, pokial by to nebolo nutne.Čo by ste mi pan doktor poradil Vy, Je to so mnou ťažke, ja viem.Ja by som možno skusila vysadiť lieky, ako sa bude moje telo spravať.Je možne že sa to špinenie objavuje prave kvoli liekom? Hovoril mi, že mi to neudrži sliznicu. A čo Norethisteron, ten by mi nepomohol?Raz som ho brala kvoli dovolenke a mala som po ňom veľmi silný menzes.Ta hysterektomia by sa musela robiť cez brucho, lebo mam vysoko maternicu. Nemožem sa s tym uspokojiť, stale na to myslim. Alebo nie je nejaky iny sposob ako prejsť bez problemov do menopauzy. Pan doktor už vopred Vam pekne ďakujem za Vašu radu a prepačte za ten roman, ale jednoduchšie som nevedela opisať svoj problem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Duphaston môžete skúsiť vysadiť, no podľa mňa sa stav nezlepší. Ak máte nízky progesterón, iba tak bez ničoho sa to neupraví. Norethisteron v dávke 2x1 tabletka sa skúsiť nasadiť môže, je však otázne, či sa stav upraví. Za vyskúšanie by možno stálo aj zavedenie vnútromaternicového telieska - Mireny. Čo sa týka hysterektómie, záleží od nálezu, ale nemusí sa vždy rezať brucho, maternica sa dá odstrániť aj laparoskopicky. Rozhodnutie je už na Vás.

 • Myóm na zadnej stene maternice, 6 cm

  , Autor: evadam

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som sa opýtať, či v mojom veku 44 rokov, keď už neplánujem mať deti, pri diagnóze myóm je jedinou možnou liečbou hysterektómia, príde mi to príliš radikálne riešenie, nič iné mi po konzultácii a vyšetrení vaginálnym USG nebolo doporučené. Na vyšetretní som bola u dvoch gynekológov, nemôžem sa sťažovať na prístup alebo neochotu, ale mám pocit, že keďže už nebudem rodiť, tak sa nikomu neoplatí "babrať " sa s nejakým myómom a najjednoduchšie je vybrať celú maternicu, prepáčte ospravedlňujem sa ak to tak nie je, a nič iné sa nedá robiť, ale mám informácie aj od žien, ktoré mali pred zákrokom "len" anémiu a po hysterektómii prišla predčasná menopauza, priberanie, inkontinencia, psychické problémy,
  ide o nezvratný zákrok, tak by som chcela mať viac informácií a správne sa rozhodnúť, ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sú dve najzákladnejšie možnosti riešenia myómov maternice. Je nutné však zobrať do úvahy aj ďalšie faktory. Keď sa už bavíme o 6 cm myóme, musíme si uvedomiť, že aj keď sa podarí myóm vylúpnuť zo steny maternice, zostane v stene maternice defekt, ktorý treba zašiť. Je otázne, či by sa to pri tak veľkom myóme dalo realizovať, osobne si myslím , že asi nie. Ďalej e potrebné myslieť do budúcnosti. Nikto Vám nezaručí, že ak sa myóm odstráni, v budúcnosti sa nevytvorí ďalší. Ďalším faktorom je vek pacientky, počet pôrodov, či boli nejaké operácie,... Čo sa týka predčasnej menopauzy, nie je to otázka odstránenia maternice a vajíčkovovdov, ale odtránenia vaječníkov. Ak ste vo veku, kedy ešte menštruujete a vaječníky sú hormonálne aktívne, neodstraňujeme ich. Po odstránení maternice samozrejme menštruáciu žena nemá, ale hormonálne sa nič nemení. Žena ostane ženou aj po odstránení maternice, na tom sa nič nemení. Konečné rozhodnutie je samozrejme na Vás, ale netreba zabúdať, že myóm rastie a vy starnete.